4 Kopce
1. Kopiec Wandy
2. Kopiec Kraka
3. Kopiec Kosciuszki
4. Kopiec Piłsudskiego
Po kolei jak idzie od tego , który był najdalej, do tego który mam najbliżej.
1. Kopiec Wandy :
Kopiec Wandy – kopiec w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa, zbudowany prawdopodobnie ok. VII - VIII wieku. Jeden z czterech kopców istniejących do dziś w Krakowie. Wedle legendy stanowi mogiłę Wandy, córki księcia Kraka, której ciało miano wyłowić z nurtów nieopodal przepływającej Wisły. Kopiec zwieńczony jest marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”.




Kopiec malutki, najmniejszy z tych czterech, wydchodzi sie krętą ścieżką moze z 3-4 minuty.
Praktycznie mało odwiedzany , wiodkowo też kiepsko , nie atrakcyjny turystycznie .
2. Kopiec Kraka
Kopiec znajdujący się w Krakowie, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty (271 m). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19 100 m³. Z kopcem Krakusa związane są obchody




To już większy Kopiec i w o wiele lepszym położeniu turystycznym, położony obok jednej z głównych dróg Kraków - Wieliczka.
Atrakcyjne miejsce turystyczne , oraz na niedzielne wypady rodzinne .
Dookoła Kopca rozpościera sie sporo terenu na wypoczynek, całosć jest doskonałym punktem widokowym, a tuż obok połozona stara kopalnia doskonale wypełnia charakter tego miejsca.
Zdjęcia z kopalni przedstawie kiedyś dodatkowo jakie robiłem pare lat temu na wyprawie retromtb w tamte okolice specjalnie i lepszym aparatem .

tutaj pozwoliłem sobie ja jazde dookoła kopalni i poleciałem na trzeci kopiec.......
3. Kopiec Kościuszki
Jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec.
Kopcem Kościuszki w Krakowie od powstania, czyli budowy w 1820-1823, do chwili obecnej nieprzerwanie zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku. Siedziba Komitetu wraz z wystawami znajduje się w części poaustriackiego Fortu nr 2 „Kościuszko”, gdzie obecnie gospodaruje w trzech jego obiektach:
Bastion V – wystawa / muzeum kościuszkowskie gdzie znajdują się dwie wystawy: „Kościuszko–Rozdział I” oraz „Kopce Krakowskie”;
Kaponiera południowa – gdzie znajdują się dwie wystawy: galeria figur woskowych „Polaków drogi do wolności” oraz „Twierdza a Miasto Kraków – 1846-1918”;
Kurtyna I-V południowa – Centrum Wystawienniczo – Konferencyjne im. T. Kościuszki – miejsce wystaw czasowych, wystawa interaktywna zorganizowana z Politechniką Krakowską zatytułowana „Żywe Konstiukcje” a także wystawa z Muzeum Armii Krajowej pn. „Życie codzienne I Korpusu PSZ w obiektywie Karola Bieniaka” oraz wystawa zorganizowana przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony w Budapeszcie pn. „Węgierscy żołnierze na wschodnim froncie 1914-1916”.

Jka na taki dzień , to ruch był spory, na ten Kopiec jak i następny nie wchodziłem , bo je znam , ale polecam, raczej w ładną pogode, aby skorzystać z [podziwiwnia panoramy Krakowa.
4. Kopiec Piłsudskiego


Na tym Kopcu też sporo ludzi , z dziecmi nawet małymi byli.
Z tych 4-rech Kopców , oprócz Wandy pozostałe cieszą sie dużą popularnością , w weekend zawsze można podjechać i przejsć sie dla sportu, turystycznei ,albo jak Ja , rower pod pache i jazda .
Pogoda akurat nie była dobra, jak widać mglisto, szaro, nie zachecająco, ale trzeba było coś zrobić i wykorzystać dzień wolny .
Polecam trase i zwiedzanie, jak mamy pare godzin wolnego.

Odcinki proste .... endomondo coś sie mi wieszało w ten dzień i skracało trase , zanik sygnału ... także długosć była o pare km więcej.
To już drugi raz jak robie traske, w zeszłym roku też byłem i jakoś chyba zostanie mi tradycją jesienną

Opisy Kopców zostały wypozyczone z Wikipedi
W przyszłym roku też jade
