#1
Sorry że w tym temacie ale mam takie pytanie. Czy korby z dedykowaną długą osią "siedzą" głębiej od tych pod krótszą oś? Duży blat będzie bliżej czy różnica będzie znikoma? Chciałem dać napęd 1x8 ale przez długą oś nawet przy blacie przykręconym od wewnętrznej strony będzie chyba kiepsko to działać z korbą którą mam.
allegro
rowerki

#5
Na Twoim miejscu szukałbym czegoś pod suport który masz. Singiel bez napinacza będzie podatny na słaba linie łańcucha.

Korby raczej nie siedzą głębiej a raczej budowa jest bardziej wypukla. Przynajmniej ja tak to widze.

To ten gary od Marka ? Tam.przypadkiem mufa nie jest jeszcze bardziej niewymiarowa ?
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

#11
skolioza pisze:wynika
- raz z profilu samej korby (popatrz na korbę 730 - prosty patyk, popatrz na 560 - wygięta aby siąść na krótszą oś)
- dwa z szerokości mufy (odpowiednia długość ośki musi z mufy wystawać- im szersza mufa tym dłuższa oś aby ten parametr zachować)
gwoli ścisłości -
szerokość mufy (68/70/72/???) decyduje o budowie suportu (umiejscowienie łożysk na osi),
ale nie o długości samej osi -
ta jest stała dla danej korby i linii łańcucha,
np. dla linii mtb 50 i korb 730 mamy oś 127,5mm,
dla 560-tki będzie to 118mm - niezależnie od mufy ramy.

Z Shimano jest łatwo, bo jest odpowiednia tabelka (załączam, jakby ktoś nie miał)...
--
Cypis
Załączniki
Shimano Crankset and BB Combination Chart.zip
(82.54KiB)Pobrany 836 razy

#12
A nie jest tak Drogi Cypisie, że mufa jednak linię definiuje? bo ja o tym jestem przekonany i wiem co dzieje się jak M560 zalożysz na oś 118 przy mufie 68mm

Wbrew temu co napisałeś - dla korby M560 dedykowana dla mufy 68 jest oś 113 a dla 73 118, dla M730 68=122,5 a 73=127,5

Upraszaczając mocno i tłumacząc na chłopski rozum nie zagłębiając się w kwestie linii łańcucha - dla danej korby musi odpowiedni kawał żelaza z ramy wystawać Bo jak przy mufie 73mm dla korby M730 włożysz oś 122,5 to jest spore ryzyko że koronki będą ocierać o ramę (dlatego przy poszerzeniu mufy o 5mm oś też sugerują 5mm dłuższą)

Także to co napisałem jest jak najbardziej prawdziwe, acz może nie ujęte w tak mądre słowa ;-)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#13
Ja się nigdy nie spotkałem z tym, że do różnych muf te same korby wymagają różnych długości osi (jeśli chodzi o suporty nierozbieralne).
Przeciwnie - wszystkie moje rowery, które miały montowane fabrycznie korby Shimano zawsze miały oś 113 mm niezależnie od szerokości mufy.
Dla mnie zawsze ważna była szerokość korpusu suportu, dostosowana do mufy 73 albo 68mm. Długość osi niezależnie od mufy zawsze miałem taką samą.

Myślę, że problem nie polega tu na tym, jaka ma być długość osi, tylko jaka jest konstrukcja suportu (rozbieralne/nierozbieralne)
Nierozbieralne będą miały tą samą długość osi, ale inne korpusy, dostosowane do dłuższej bądź krótszej mufy.
Rozbieralne korpusów nie mają - więc przesunięcie trzeba zrekompensować dłuższą osią.
I chyba tutaj jest cały pies pogrzebany.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#14
Hmmm...
budowa suportu mającego oś powiedzmy 118mm będzie się różniła dla wersji dedykowanej dla mufy 68mm oraz 73mm -
ale od samej osi roweru oś suportu będzie wstawała tyle samo w obu wypadkach.

To co napisałeś, Szacowny Skoliozo, się zgadza się, z tym tylko uściśleniem:
dla korby M560 dedykowana dla mufy 68 jest oś 113 (113 jest dla linii łańcucha 47,5, czyli tylnej piasty szosowej o szerokości 130mm *)
a dla 73 118, (dla linii łańcucha 50, czyli piasty piasty mtb, o szerokości 135mm)

dla M730 68=122,5 (linia łańcucha szosowa, piasta 130mm)
a 73=127,5 (linia łańcucha mtb, piasta 135mm)

Akurat te dokładnie modele mam przetestowane i sprawdzone.

* - uproszczenie: piasta 130mm szerokości =szosowa,
135mm - mtb - jest oczywiście tylko uproszczeniem.
--
Cypis

#15
Grzesiek
z suportami jest nie do końca tak jak piszesz - przynajmniej jak o Shimano idzie
- suporty kartridżowe z oboma miskami zbijanymi 68/73 różnia się pomiędzy sobą miskami - korpus jest ten sam
- suporty kartridżowe w których jedna miska jest zintegrowana z korpusem oczywiście mają różne korpusy
- suporty rozbieralne różnią się przede wszystkim rozmieszczeniem bieżni na osi, miski pozostają te same
Co do przesunięcia ze wg na szerokość mufy które należy zrekompensować długością osi - występuje ona niezależnie od typu suportu (jeśli oś pozostanie taka sama to korba zbliży się do mufy i zwyczajnie może wchodzić z nią bądź szalką suportu w kolizję)

Piotrek
przyznam, że nieco zbiłeś mnie z tropu szerokościa piasty
Zastanawiam się tylko w takim razie dlaczego przy całej masie rowerów w katalogowej specyfikacji jaką przez całe moje rowerowe życie przerabiałem NIGDY nie trafiłem na oś 127,5mm DXa czy XT, chociaż 90% wspomnianych miało rozstaw haków 135mm, dlaczego tylko raz trafiłem oś 118mm dla M560 własnie przy mufie 73mm, dlaczego suport BB-UN91 miał zawsze długość 107mm za wyjątkiem speca 73mm gdzie było 113?
Z resztą pamiętasz jaki suport dostałeś ode mnie w paczce bardzo dawno temu wraz z korbą M560? 113mm/68mm choć rower był z ery sprzętu w którym oś 130mm w MTB nie występowała...
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#16
Mówiąc o korpusie miałem na myśli całość - razem z miskami.
Całość jest tak skonstruowana, że przy mufie 73mm masz dodane z prawej i lewej strony po 2,5mm (albo na misce, albo na korpusie sensu stricto). Nie jest tak, że 5mm jest dodane tylko z jednej strony, prawda?
Skoro więc dodane jest z jednej i drugiej strony po równo, to środek osi wychodzi dokładnie w tym samym miejscu dla obydwu długości muf. Przesuniecie środka osi miałoby miejsce wyłącznie wtedy, gdyby:
- 5mm było dodane tylko z jednej strony;
- doszło do zamontowania suportu przystosowanego do innej długości mufy (to szczególnie może się zdarzyć przy suportach nierozbieranych, które i tak muszą z jednej strony wystawać dla skontrowania i tam zamontowanie suportu pod 73mm na mufie 68 nie błędzie jakoś głupio wyglądało - ale nastąpi przesuniecie środka osi).

Skoro więc linię łańcucha liczy się w uproszczeniu od środka mufy suportowej, a środek osi nie zmienia swojego położenia w stosunku do środka mufy niezależnie od jej szerokości (chyba, ze będzie założony nieprawidłowy suport) - to wniosek może być jeden - oś będzie dokładnie w takim samym położeniu zarówno dla mufy 68 jak i 73mm, bez żadnego przesunięcia. Korba będzie więc oddalona od centralnego miejsca mufy dokładnie tak samo niezależnie od jej szerokości. Zmianie ulega tylko rozstaw korpusu - nie położenie osi.

To potwierdza też praktyka firm wypuszczających rowery, które niezależnie od szerokości mufy montują 113 albo 110 oś w standardzie. Shimano czy Race Face też w katalogach nie podają długości osi w zależności od suportu (przynajmniej od połowy lat 90-tych - wcześniejszymi latami nigdy specjalnie się nie interesowałem).
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#17
Skolioza, czy mógłbyś w przyszłości te rozważania powyzsze przenieśc do działu SPRZĘT pod jakims wyrazistym tytułem zeby to nie zgineło ? na pewno przyda sie jeszcze komuś :)

#20
skolioza pisze: (...) Z resztą pamiętasz jaki suport dostałeś ode mnie w paczce bardzo dawno temu wraz z korbą M560? 113mm/68mm choć rower był z ery sprzętu w którym oś 130mm w MTB nie występowała...
Śmieszna sprawa z tą korbą LX M560 - używa jej moja Kasia, w tym roku przejechała grubo ponad 2,5kkm,
zajechała na śmierć dwie zębatki :D , to i przy okazji przyjrzałem się napędowi -
aktualny suport ma oś 113mm (czyli taki sam jak miałem od Cię), ALE jak pociągnę linię równoległą do osi roweru to widać wyraźnie, że środkowa tarcza trafia mniej więcej na drugą, od najmniejszej licząc, zębatkę na kasecie (7s, Shimano, założona na piastę mtb 7s 135mm HB-M560).

Ergo - jeśli chciałbym, żeby środkowa tarcza korby "trafiała" na środkową zębatkę kasety (tak powinno być, zgadza się??) to musiałbym zastosować oś 107mm :shock:

Dla ścisłości - mufa ma 68mm.
--
Cypis

#22
Ale to już jest niezależne od mufy, tylko od konstrukcji widełek.
Może się zdarzyć zarówno w 68 mm jak i 73mm.
Wiadomo - większe jest prawdopodobieństwo, że szerzej rozstawione będą widełki w 73mm - ale stosowanie automatem dłuższej osi dla dłuższej mufy często będzie oznaczać niepotrzebnie przesuniętą linię łańcucha. Oś 107mm w Garym mojej Marty przy trzyrzędowej korbie hulała aż miło. Teraz jest zmieniona na 110, ale jako prowizorka to rozwiązanie nie sprawiało żadnych problemów.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .