Smarowanie tulejek ślizgowych

#1
Witam, mam na myśli te duże tuleje z tworzywa w wahaczu mojego FSR-a. Jakie smary polecacie? Czy lepszy byłby jakiś "suchy" silikonowy w spreyu, czy jakieś bardziej mazidło, powiedzmy że też silikonowe z PTFE?.
U mnie jest tam dość ciasne pasowanie, a że było tam już sucho i trochę brudno to ta metalowa tuleja w środku przestała sie obracać w tulejce wahacza a zaczęła w ramie. Szkody są jeszcze małe, ale widzę że dobre smarowanie będzie w tym miejscu bardzo ważne.
Jakie macie doświadczenia w takich sprawach? Jaki smar wytrzyma tam najdłużej? W garażu mam smar taki jak na foto, albo muszę coś zamówić.
Załączniki
smar.jpg
smar.jpg (767.39KiB)Przejrzano 2092 razy
tulejkispec1.jpg
tulejkispec1.jpg (469.43KiB)Przejrzano 2092 razy

Re: Smarowanie tulejek ślizgowych

#5
Może spuchło aluminium pod plastikową tulejką i jest zbyt ciasno. Nie będę jednak chyba ryzykował ich wyciągania bo nie mam drugich i pewnie są nie do dostania. Złożyłem próbnie na PTFE i chodzi super, jednym palcem można ruszać wahacz. Taki smar nie szkodzi też ani tworzywom sztucznym ani metalom, a tarcie niweluje. Dam suchy PTFE i zobaczymy ile wytrzyma. Ale dzięki za radę.

Re: Smarowanie tulejek ślizgowych

#6
APU80 pisze:
2024-02-03, 18:33
Bez smarowania jest bardzo duży opór i nie chce się obracać. Ponieważ jednak gdzieś obracać się musi, to zaczyna się kręcić tulejka w ramie, gdzie nie ma żadnego łożyska, a aluminiowa rama szybko się wyciera i mamy coraz większy otwór.
Skoro sie obrocilo, to ktos nie zadbal i zatarl ja. Obrocilo w rami i tam ja wytarlo.
Nie kombinuj i kup nowe, kosztuje to grosze, a bedziesz mial na wymiar i pasownie.
Jak posmarujesz to przy pierwszym syfie zrobi sie to samo.

Re: Smarowanie tulejek ślizgowych

#9
Jakiś czas temu udało się kupić kpl. tulejek (iglidur) i teraz zawias pracuje jak należy. Wymieniłem razem 10 tulejek, dwie zostały stare. Stare mierzone suwmiarką niby ten wymiar co nowe, jednak powierzchnia ślizgowa zmatowiała i nie działa. Nowe mają gładką powierzchnię i to robi różnicę. Śmigają ładnie i to na sucho tak jak pisaliście. Dzięki.
Załączniki
dofor3.jpg
dofor3.jpg (222.29KiB)Przejrzano 1129 razy
dofor2.jpg
dofor2.jpg (428.5KiB)Przejrzano 1129 razy
dofor.jpg
dofor.jpg (370.89KiB)Przejrzano 1129 razy