RetroMTB FORUM Dyskusyjne Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
elastomer
Autor Wiadomość
dodo1989 
dodowiec :)

Wysłany: 2010-05-30, 11:26   elastomer

Witam!
Czy znacie może jakikolwiek sklep, który zajmuje się sprzedażą wałków poliuretanowych, które można zastosować w amortyzatorze (Manitou Comp)? Szukałem już dużo i nie jestem pewien, czy wystarczająco dokładnie, a serwis Manitou już ich dawno nie ma...
Link do wizerunku amorka:
http://www.forumrowerowe....&attach_id=2140

Pozdrawiam!

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-05-30, 14:13   

Zazwyczaj elastomery zalegają w serwisach rowerowych na jakichś zakurzonych półkach. Jeśli się przejdziesz w Krakowie po sklepach z renomowanymi serwisami, na pewno coś znajdziesz. Do Manitou Comp będą pasować elastomery od starych Judy, Manitou SX/SIX/Spyder, RST (najlepiej w kawałkach z MOZO) i inne. One mają większą średnicę niż oryginalne, ale to nie problem. Będziesz musiał tylko wyjąć oryginalny elastomer razem z obrączkami którymi jest otoczony i włożyć nowy o większej średnicy.

dodo1989 

Wysłany: 2010-05-30, 19:17   

To średnica musi być w jakim przedziale i ile będzie mniej więcej kosztować? No i który kolor elastomerów jest najbardziej miękki? (ważę w porywach 60kg, także inny być nie może) Jakie istnieje prawdopodobieństwo, że zdobędę MCU?

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-05-30, 20:03   

Suwmiarka prawdę Ci powie. Zmierz średnicę obrączek na elastomerach i masz wszystko jak na dłoni.
Manitou Comp ma tą samą średnicę goleni do Judy, RST Mozo czy SX. Elastomery z Indy, Quadry itp mogą być za wąskie w średnicy.
Zazwyczaj jak już się kupuje elastomery jako części zamienne, to jest MCU. MCU łatwo rozpoznać po niejednolitej fakturze.
Co do ceny to ciężko powiedzieć - mogą być naprawdę różne.

skolioza 
Administrator
Ojciec Dyrektor :P

Wysłany: 2010-05-30, 20:25   

hmm, z tego co pamiętam, to żółte były najmiększe, czerwone pośrednie a niebieskie najtwardsze - to na podstawie RST i Marzocchiego (od tego ostatniego kupowałem elastomery nie MCU, więc gdybyś takie znalazł to miej to na uwadze - choć graniczna temperatura pracy jest bardzo subtelnie odczuwalna IMO Z resztą Marcoki miały wyraźnie mniejszą średnicę jak wspomniana Quadra)
Jeśli Focker gwarantuje że średnica od Mozo Pro będzie pasować, to podpowiem że wałek ma wymiary: średnica 2cm, wysokość 4,4cm

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-05-31, 23:19   

Od Mozo pasować będą na 100%. Średnica elastomerów w Judy to też 2cm. W Indy natomiast tylko 1,7mm. Tylko ilość trzeba dobrze dobrać.
A jeśli chodzi o kolory to bardzo różnie bywa. RS w pierwszych Judy miał inne oznaczenie twardości niż wskazane przez Skoliozę dla Marzochhi:
Czerwony - soft (miękki)
Niebieski - firm (twardy)
Nie było średniej twardości - mając 6 sztuk na każdą goleń można było ustawić pożądaną twardość za pomocą tych tylko dwóch rodzajów.
Chcąc kupić odpowiednią twardość najlepiej stosować się do tego, co jest napisane na opakowaniu, bo można się zdziwić kierując się tylko kolorami.

W załączniku coś co Ci się może przydać przy szukaniu elastomerów (szczególnie, jeśli znajdziesz te od Judy).

Na marginesie. Skolioza - do jakiego Marzocchi kupowałeś elmery? Do Zokesa, Do starego Z3 czy jakiegoś nowego wynalazku z serii MZ?

Judy_tuning.jpg
Plik ściągnięto 685 raz(y) 14,12 KB

dodo1989 

Wysłany: 2010-06-01, 18:23   

Jak na razie byłem dziś już w paru serwisach na ulicach:
1. Wojciecha Halczyna 12
2. Wileńska 3
3. Krowoderskich Zuchów 24
Z pierwszego przekierowali mnie do drugiego, z drugiego do serwisu na ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 5 -> lecz jeszcze nie byłem, a w trzecim koleś powiedział, że w Polsce elastomeru nie dostanę, że muszę ściągać z zagranicy. Coś czuję, że zdobycie elastomeru będzie mnie sporo kosztować... Znacie może jakieś serwisy w Krk, gdzie mogliby coś takiego mieć???
Pozdrawiam!

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-06-01, 20:00   

A byłeś w Bikershopie? Oni kiedyś handlowali Manitou, powinni mieć. Spróbuj też w Secesji - czasem im zalegają takie graty. Ewentualnie telefon do Harfy - chociaż byłem u nich ostatnio i to nie było miłe doświadczenie. Woda sodowa im chyba do głowy uderzyła.
Myślę, że nie powinno być aż tak dużego problemu z nabyciem elastomerów w Polsce. Jeśli Ci się nie uda, to ja mam odpowiednie wtyki i Ci załatwię - ale to jest kwestia dłuższego czasu niestety.

dodo1989 

Wysłany: 2010-06-01, 23:37   

Moim zdaniem ten koleś bzdury gadał... Jakbym się uparł to przecież złożyłbym specjalne zamówienie w fabryce zajmującej się tworzywami sztucznymi, a konkretnie o wałki poliuretanowe... Wtedy jednak zaś nie miałbym niestety tych pęcherzyków powietrza (MCU). Ale lepszy rydz niż nic :).

dodo1989 

Wysłany: 2010-06-02, 16:28   

Dziś odwiedziłem:
1. Ando na Józefa Madalińskiego 5,
2. Interrob na Tadeusza Kościuszki 16,
3. Windsport na Zwierzynieckiej 34,
5. Profidea na Piłsudskiego 30,
6. Bikershop na Czarnowiejskiej 6.

Jedynie w Interrobie sprzedawczyni powiedziała, że sprowadzają elastomery i byćmoże będę w środę w następnym tygodniu będą (jednak sądząc po odmowach innych sklepów i serwisów jest to dla mnie jak utopia)... W Windsporcie zaś stwierdzili, że mogą sprowadzić (lecz wątpię, bo firma Velo, która obecnie prowadzi serwis Manitou nie posiada elastomerów). Pozostaje mi teraz jechać na Zawiłą 61 i spytać się o wałki poliuretanowe... Jednak kurcze już dziś przed zamknięciem nie zdążę... A jutro chyba mają zamknięte... A Ty focker w jaki sposób byś mi załatwiał jak coś te elastomery? Bo jeślibyś zamawiał u jakiejś firmy to chyba równie dobrze mógłbym sam to zrobić, tylko potrzebuję namiar na tego typu placówkę.
Pozdrawiam!

skolioza 
Administrator
Ojciec Dyrektor :P

Wysłany: 2010-06-02, 18:06   

Focker - 99,9 Zokes - ładowałem je do RST 400 w erze przedbomberowej - no i średnica byla mniejsza niż tych od mozo np

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

dodo1989 

Wysłany: 2010-06-04, 13:38   

Dziś byłem w Secesji i nie mają już elastomerów... Byłem też w zakładach z tworzywami sztucznymi (pytając o wałki poliuretanowe), jednak panowie zrobili sobie długi weekend. Będę się chyba musiał do nich wybrać jeszcze raz. A Ty focker w ile czasu byś mi załatwił te elastomery?

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-06-04, 14:22   

U mnie ciężko powiedzieć.
Mam znajomych w serwisach. Jednak wszystko zależy od tego, kiedy będę w podróży służbowej, żeby móc ich odwiedzić - ale to raczej tygodnie niż dni, bo ostatnio mało jeżdżę po Polsce.
W telefony nie ma się co bawić, bo takie rzeczy jak elastomery zawsze trzeba gdzieś z gratów wygrzebać. Nikomu się nie chce szukać i każdy mówi, że nie ma.

dodo1989 

Wysłany: 2010-06-06, 13:01   

Jak na razie zrobiłem tak, że stary elastomer dałem do jednej lagi, przeczyściłem wszystko i działa :). Co prawda jak siadam ugina się na około 20 mm, co pozostawia mi potem mało skoku, ale przez to, że to MCU to ch-ka w tym zakresie w którym się porusza dużo się nie różni. Jak zdobędę jakiś elastomer inny to pomyślę o wymianie, ale przynajmniej teraz rower jest sprawny...

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-06-06, 22:27   

No to możesz jeszcze zapodać do drugiej goleni odpowiednio uciętą sprężynę od jakiegoś Simsona (dostępne za 10zł w każdym sklepie z częściami motocyklowymi) - ale wtedy tłumienia nie będziesz miał wcale.
No ale skoro brak skoku Ci nie przeszkadza, to i może jakoś i to zniesiesz. Tylko uwaga na szybkich zjazdach - może być ciekawie.

Odpowiedz do tematu