RetroMTB FORUM Dyskusyjne Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Silent Clutch - ki diabeł siedzi w środku ?
Autor Wiadomość
xArEs 

Wysłany: 2010-04-09, 11:56   Silent Clutch - ki diabeł siedzi w środku ?

Piasta tylna Nexave T400 Silent clutch - co w niej siedzi że jej prawie nie słychać ... mam taką i czasem zdarzy sie jej przeskoczyć jak mocno stane na pedałach i musze ja w końcu rozebrać. (ostatnio zdarza się jej to coraz częściej). Nie maiłem jeszcze do czynienia z piastami silent i nie wiem czego sie spodziewać.

Krzych

skolioza 
Administrator
Ojciec Dyrektor :P

Wysłany: 2010-04-09, 22:14   

nie rozbierałem więc głowy uciąć nie dam Kumpel sporo się nabiedził nad LXem tego systemu więc spróbuję go za język pociągnąć Z tego co mi świta mówił coś o jakichś wałkach w środku.... ale postaram się to potwierdzić i rozszerzyć

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

focker 
Doktor Resor

Wysłany: 2010-04-10, 09:06   

Ja mam tu wiedzę czysto teoretyczną z katalogu Shimano. W środku są długie, stalowe wałeczki, które klinują się w skośnych, półokrągłych rampach. Do tego są sprężynki, które dociskają rolki do ramp. Kiedy bębenek się porusza (bieg jałowy)- wałeczki się obracają. Kiedy następuje przejście w bieg roboczy, kręcące się do tej pory rolki klinują się w rampie niemal natychmiast (ruch bębenka jest mikroskopijny).
Jeśli piasta przeskakuje, to przyczyna może być nadmierne zmniejszenie się średnicy rolek albo zapieczenie sprężyn dociskowych. Ale jak to rozebrać - nie wiem, nigdy tego nie robiłem. Ważyło to niestety duuużo ;)

Freewheel.jpg
Plik ściągnięto 5839 raz(y) 12,07 KB

xArEs 

Wysłany: 2010-04-10, 21:21   

Dzięki Wam za info. Miałem dziś z tym walczyć no ale dzień żałobny jakiś taki na majsterkowania w każdym razie no i nie tknąłem tego.
Jak dojdzie do tego że będę musiał ja rozebrać to dla dobra nauki obfotografuję wsio. Musze najpierw w necie poszukać jakiegoś opisu jak to rozebrać.
Ale jak bede musiał wymienić tą piastę to zrobię to bez żalu ..... jak rower może nie terkotać jak leci " na luzie" ??

Krzych

Piotr 
Wielki Inkwizytor

Wysłany: 2010-04-11, 10:45   

Powiem Ci dosłownie :
Wyrzuć to w jasną ch....e , nawet nie dotykaj, nie rozbieraj, nie oglądaj, po prostu wywal.
Piasta - korpus jest taki ze nie pasuja inne bębenki i nie licz na to iż coś naprawisz.
tel. 666-316-604

skolioza 
Administrator

Wysłany: 2010-04-11, 11:01   

nie przesadzaj.... Długi (o którym wspominałem wcześniej) silent clutcha LXa rozbierał i naprawiał parę razy kiedy nie chciała zazębiać Fakt jednak że z przypasowaniem części od czegoś innego może być kłopot.....

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

długi 

Wysłany: 2010-04-11, 21:59   

Witam Panowie :)

Rozbierałem tą piastę faktycznie ale w celach eksperymentalnych jak była sprawna. Bębenka faktycznie nie da się zamienić na tradycyjny.
Rolę sprężynek pełni koszyk na wałeczki zrobiony z twożywa. Kiedyś przy mocnym depnęciu na pedały coś chrupło i wróciłem do domu jak na ślizgającym sprzęgle, okazało się że pękł koszyczek. Nic z tym się nie dało się zrobić. Jeżeli twoja piasta przepuszcza czasami to masz jeszcze szansę że to za dużo smaru i w tym tkwi problem, rozebrać nie zaszkodzi. Jak coś to mam jeszcze swoją, mogę sprezentować.

Piotr 
Wielki Inkwizytor

Wysłany: 2010-04-12, 10:04   

skolioza napisał/a:
nie przesadzaj.... Długi (o którym wspominałem wcześniej) silent clutcha LXa rozbierał i naprawiał parę razy kiedy nie chciała zazębiać Fakt jednak że z przypasowaniem części od czegoś innego może być kłopot.....

To niewypła Shimanowski, potem dalej lansowany w grupach turystycznych, pracuje podobnie jak hamulec rolkowy.
Jakos zwykłe bębenki chdozą latami a tamte wycofali od razu, wyrzuć zapomnij.
tel. 666-316-604

skolioza 
Administrator

Wysłany: 2010-04-12, 11:25   

Piotr napisał/a:
skolioza napisał/a:

To niewypła Shimanowski, potem dalej lansowany w grupach turystycznych, pracuje podobnie jak hamulec rolkowy.
Jakos zwykłe bębenki chdozą latami a tamte wycofali od razu, wyrzuć zapomnij.

oczywiście - patent zaniechany Pewnie z powodu jak piszesz
czemu jednak nie rozebrać i nie zobaczyć? jak nic nie jest uszkodzone to jeszcze pojeździ bez wydatków na nową piastę, może szprychy, zaplecenie i centrowanie
nie wspominając o tym, że jak patent zupełnie przestanie istnieć to wiedza co w środku siedzi poparta zdjęciami może być bezcenna Krzychu zachęcam do majsterkowania!

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

xArEs 

Wysłany: 2010-04-12, 22:38   

alarm odwołany .
Dzisiaj znalazłem na tyle siły w sobie żeby przysiąść nad rowerem . To nie piasta ta ma się dobrze. Przeskakiwał mi łańcuch na blacie korby . Zęby tak wytrzepane że masakra korba na złom. przy okazji wyczyściłem ośke , wykasowałem luzy , nawiliłem smaru.
W każdym razie piasta jest OK . Dzięki za rady ....

Krzych

długi 

Wysłany: 2010-04-12, 22:42   

Marcinie, jak chcesz dokumentację foto to od jutra piastę możesz odebrać na warsztacie. Rozbierzesz do naga i obfocisz.

Odpowiedz do tematu