Benzyna ekstrakcyjna

#1
Od zarania dziejów używam benzyny ekstrakcyjnej do czyszczenia/odtłuszczania ze starego smaru komponentów rowerowych. Np szejkowanie łańcucha lub czyszczenie szczoteczką elementów składowych piasty (konusy,bieżnie,kulki). Uważam, że benzyna ekstrakcyjna jest najbardziej ekonomiczną i ekologiczną substancją do tego rodzaju czynności serwisowych. Jednak ostatnio przy intensywnej i długotrwałej pracy z benzyną w piwnicy (słaba wentylacja) mam problem z zawrotami głowy. Opary benzyny są silnie toksyczne (benzen jest bardzo toksyczną substancją). Moje pytanie do Was:

1. Jakiej substancji używacie do tego rodzaju czynności serwisowych?
2. Słyszałem że proszek do prania w temp około 60 st C też zdobi robotę - nigdy nie próbowałem.
3. Czy zakup myjki ultradźwiękowej ułatwi pracę? Jakiej substancji myjącej w wypadku takiej myjki używać aby nie narażać się na ekspozycję trującej substancji?
4. Która z poniższych substancji będzie najbezpieczniejsza dla użytkownika:
a. benzyna ekstrakcyjna
b. nafta
c. ropa
d. chemia do czyszczenia silników samochodowych (w płynie w butelce psik-psik)

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#4
2ass pisze:
2020-05-10, 12:03
Wszelkiego rodzaju chemia o ktorej mowi Cori, jedna uwaga ja stosowalem taka do mycia silnikow, utlenialo to alu i zostawaly plamy. Teraz najczesciej ropa i w spreju odtluszczacz do hamulcow.
1. kto to jest Cori?
2. Odtłuszczacz do hamulców rowerowych czy samochodowy zmywacz do hamulców?

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#6
mutos pisze:
2020-05-11, 09:52
2ass pisze:
2020-05-10, 12:03
Wszelkiego rodzaju chemia o ktorej mowi Cori, jedna uwaga ja stosowalem taka do mycia silnikow, utlenialo to alu i zostawaly plamy. Teraz najczesciej ropa i w spreju odtluszczacz do hamulcow.
1. kto to jest Cori?
2. Odtłuszczacz do hamulców rowerowych czy samochodowy zmywacz do hamulców?
A.D.1. :lol: :lol: :lol: To kolega przede mna :lol:
A.D.2. Samochodowy, nie wiedzialem ze istnieje rowerowy.

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#7
Ten samochodowy odtłuszczacz do hamulców z racji że jest w spreyu i jest silnym odtłuszczaczem to jest niebezpieczny dla zdrowia w pomieszczeniach niewentylowanych. Każdy z producentów tego specyfika ostrzega, że można stosować go tylko na zewnątrz pomieszczeń.
Ta Akra do mnie bardziej przemawia - spróbuję.

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#8
Do akry pamiętaj dużo wody - ja mam zawsze dwa stężenia - jeden taki 100 % akra na napędy i silne zabrudzenia drugi poł na pół lub 25% akra do ogólnego mycia.
Dużo bardziej opłaca się kupić 4-5 l w samochodowym niż takie w spray'u.

Ja teraz zdemontowane napędy myje w myjce która mam w warsztacie do mycia elementów - tam jest ciepła woda i jakaś chemia + dobre ciśnienie to myje do czysta nawet łańuchy.

Zmywaczem typu brake cleaner nic nie umyjesz.
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#9
Ja akry używam rocznie do rowerów ok. 40-50 litrów, więc ten.... Polecam.
5 litrowy baniak chyba 42zł. W serwisie na intensywny miesiąc pracy wystarcza.

Łańcuchy, które były tylko dosmarowywane przez 10 lat też ogarnia, ale trzeba pomóc sobie szczotka drucianą. Żadne tam urządzenia na rolkach do łańcucha. One nadają się tylko do super utrzymanych napędów, ale taki naped to wystarczy akrą spsikać, chilę odczekań i spłukać wodą.
Ona częsciowo ma też działanie odrdzewniajace.
Z innymi elementami trzeba dość rozsądnie, bo powoduje ich matowienie, a w dużym stężeniu rozpuszczenie anody (głównie tej najniższej jakości).
https://www.facebook.com/evobikesycow

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#11
Akra dobra rzecz do wymycia ale sam napęd typu kaseta/łańcuch/korba dobrze jest jednak potem w jakiejś benzynce czy tam ropie umyć (a najlepsze to takie rozpuszczalnikowo/benzynkowe zlewki ze słoika odstane) bo zawsze trochę zostawiają tłustego/zabezpieczającego nalotu a Akra odtłuszcza powierzchnię totalnie. Mnie po Akrze samej od razu co mogło rdzewieje nie, że akra jest rdzogenna, ale jak wspomniałem zmywa wszystko. Ale środek bardzo dobry to tyrzeba przyznać. Do rozpylania Akra w sprayu i dolewam z 5ki.
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm

Re: Benzyna ekstrakcyjna

#13
Ja zawsze oszczędnie i z rezerwą podchodzę do czyszczenia gumowych elementów. Staram się jak najmniej i jak najkrócej kontaktować uszczelki z rozpuszczalnikiem, szczególnie te delikatne, cienkie jak np uszczelka piasty tylnej prawa. Czy uszczelki piasty są odporne na węglowodory - tego nie wiem, ale z pewnością działają destrukcyjnie na moje "gumowe" warsztatowe rękawiczki, dlatego z dużą dozą ostrożności podchodzę do czyszczenia rozpuszczalnikiem gumowych elementów.