Pytanie o obręcz 26

#1
Witam,

Niestety wczoraj padła mi obręcz mavic 121 sup ceramic. ( ceramiki już nie było od dawna ) Po prostu się wytarła i na odcinku kilku cm pękła, standard.

Szukam jakiejś nie za drogiej obręczy na 32 szprychy, nie wylajtowanej ( ważę sporo - 115 ) - czyli np. mavic x517 odpada itp.

Co kupić ? Żeby nie kupować nowych szprych ( stara obręcz ma wysokość 20-21 mm ) bo są dobre i nyple również ( któryś model DT ) Piasta FH-M737 w bdb stanie, więc koła nie szukam, no chyba, że ktoś ma za małe pieniądze do oddania używane i przyzwoite koło. ( lub obręcz )

Najlepiej jakby nie była zbyt wąska ( nie będę musiał centrować co chwilę ) - stara miała coś koło 26-28 mm na zewnątrz ( musiałbym zmierzyć ) i to jest max szerokość do v brejków - powyżej trudno byłoby je dobrze ustawić.

https://allegro.pl/obrecz-26-rigida-zac ... l#imglayer
https://allegro.pl/obrecz-rodi-free-way ... 63315.html

czy może taka :

https://allegro.pl/obrecz-26-remerx-el- ... ml#thumb/4

#6
D521 odpada, 36 szprych, pytanie mam odnośnie tej 121 z allegro. Jeśli ceramika odpada i są miejsca gdzie jej brakuje ( np. na 1 cm ) to czy przy hamowaniu szarpie ( abs ) czy jest na tyle cienka, że jest to nieodczuwalne ? Czy bębenek do piasty fh-m563 ( 7 sp ) można łatwo zastąpić bębenkiem 8 sp od innej piasty ? ( jeśli tak to od jakiej )

po lewej jest około 1-2 cm brak ceramiki :
https://e.allegroimg.com/original/033e1 ... 00773aa0ee

#8
Kurcze zmartwiłeś mnie. Koło które miałem do tej pory w ogóle nie miało już ceramiki i przejechało jakieś 3,5 k km zanim się poddało ( 3,5 k km temu jak linijkę przykładałem to wklęsłość była minimalna, ostatnio, zanim pękło już większa - jeżdżone w suchych warunkach i dbane o czystość klocków/ obręczy )

#9
Jak jest taki ubytek to nie ma co o niej myśleć, będzie Ci waliło w klamkę jak nie wiem. Kiedyś tez miałem takie koło i wpadłem na genialny pomysł usunięcia do końca ceramiki szlifierką kątową. Wtedy dopiero waliło na całym obwodzie. Nie był to mądry pomysł.
Lodzermensch

#10
corrado1111 pisze:Jak jest taki ubytek to nie ma co o niej myśleć, będzie Ci waliło w klamkę jak nie wiem. Kiedyś tez miałem takie koło i wpadłem na genialny pomysł usunięcia do końca ceramiki szlifierką kątową. Wtedy dopiero waliło na całym obwodzie. Nie był to mądry pomysł.
Moze lepiej by bylo jakby je przeszlifowac jednoczesnie obracajac kolem - cos jak przetaczanie tarcz na aucie ;-)))

#11
panadol pisze:
corrado1111 pisze:Jak jest taki ubytek to nie ma co o niej myśleć, będzie Ci waliło w klamkę jak nie wiem. Kiedyś tez miałem takie koło i wpadłem na genialny pomysł usunięcia do końca ceramiki szlifierką kątową. Wtedy dopiero waliło na całym obwodzie. Nie był to mądry pomysł.
Moze lepiej by bylo jakby je przeszlifowac jednoczesnie obracajac kolem - cos jak przetaczanie tarcz na aucie ;-)))
Na bank byłoby lepiej.
Lodzermensch

#12
Chyba będę skazany na jakaś zwykłą obręcz z tych co wymieniłem na początku. A koła/obręczy nikt z Was nie ma na sprzedaż ?

/ewentualnie pożyczę koło od żony i będę szukał używanej d521/121 na 32 szprychy

#14
hit00r II pisze:
SoloTM pisze: A koła/obręczy nikt z Was nie ma na sprzedaż ?
Kup moje Crossmaxy ;-)
Idealne pod 115 kilo kolarza i w tym budżecie w którym gość szuka obręczy.

Jak chcesz sprzedać te koła to daj ogłoszenie w giełdzie a nie co drugi post je oferujesz każdemu.
Lodzermensch

#15
skolioza pisze:...
Bęben tak - ale to teraz nie ma znaczenia...
Jesteście tego, panowie, pewni? Kiedyś usłyszałem, że są jakieś spore różnice pomiędzy bębenkami 7s i 8s.

Jakby co, mam piastę ósemkową, którą chętnie wymienię na siódemkową.

ed.
Oops... Wyszło jak oferowanie w co drugim poście :mrgreen: . Przepraszam.

#16
RS pisze:
skolioza pisze:...
Bęben tak - ale to teraz nie ma znaczenia...
Jesteście tego, panowie, pewni? Kiedyś usłyszałem, że są jakieś spore różnice pomiędzy bębenkami 7s i 8s.
Różnica jest oczywiście w szerokości bębna Natomiast w wypadku piast M737 i M563 system montaży bębna w korpusie jest ten sam, więc bęben można sobie podmienić (oczywiście należy przy tym zakładać konieczność zdystansowania podkładkami / przecentrowania koła tak, by przy innej szerokości bębna obręcz pozostała centrycznie)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#21
Dzięki , ta obok, niżej też fajna, muszę poszukać w necie szczegółowych danych i podjąć decyzję. Albo to albo używane koło od jednego z nas.( mam dobrą ofertę )

#22
Sorry, że post pod postem, ale mam pytanie ( sam trochę kół w życiu zaplatałem, ale pytam dla pewności ). Jeśli mamy koło i zaplot na 3 krzyże, a chcemy zrobić 4 krzyże to szprychy powinny być o około 1 cm dłuższe. ( dobrze myślę ? ) Teraz pytanie. Obręcz mavic 121 ma 17,5 mm wysokości, czy dla obręczy o wysokości 22 mm ( a więc 4,5 mm x 2 = 9 mm ) szprychy przy zaplocie na 4 krzyże będą mogły zostać ? Obecne szprychy kończą się idealnie z końcem nypla. ( dla obręczy wysokiej na 17,5 mm )

/edit
Po ponownym przemyśleniu, wysokość obręczy musiałaby być 1 cm większa, żeby na 4 krzyże stare szprychy pasowały..

#24
Stara mavic 121 miała szerokość zewnętrzną 28 mm, wysokość 17,5 mm
Jeśli nowa to waham się pomiędzy :
rigida zac 21
( szerokość 27,2 mm, wysokość 18 mm, waga 525-545 gramów - dwie wersje znalazłemw zależności od źródła )
http://e-bmx.pl/opis/9055889/obrecz-26- ... ebrna.html
lub
(Szerokość zew. : ok. 24,5mm
Szerokość wew. : ok. 19mm
Wysokość : ok. 19mm )
podwójna zakuwka, wagi nie znam
http://e-bmx.pl/opis/9390769/obrecz-26- ... utnik.html

wahałem się i wybrałem za 56 pln z przesyłką zac 21, przekonam się jak założę czy wytrzymała.
W każdym razie to były 2 najlepsze i najtańsze opcje w necie jakie znalazłem.

#25
skolioza pisze:dokładnie, 4,5 mm to za mało - 9mm stwarzałoby szansę, ale jeśli dobrze rozumiem opis to tych 9mm nie masz... Pewnym wyjściem jest założenie dłuższych nypli, ale na tym 5mm nie zrobisz
Dłuższy nypel nic nie pomaga w przypadku krótszych szprych.
Ludzie często mylą pojęcia . . . .

Dłuższe nyple służą wyłącznie do montażu, jeśli grubość stożka obręczy jest większa niż powiedzmy pod standardowy nypel 12 mm, wtedy wypel 14 lub nawet 16 mm stosuje się aby ponad pow obręczy wystawała dobrze cześć pod klucz do centrowania, aby nie porysować obręczy.
Zasadą jest to że stosujemy jak najkrótsze nyple ze względu na linie prowadzenia szprychy, jak tylko się to da zrobić..

Nyple standardowe, o normalnym kształcie, o różnych dł maja tą samą dł gwintu, kiedyś rozcinałem nyple i mierzyłem i mogą się różnić 1 zwojem, ale to wg mnie proces technologiczny produkcji.

Nyple specjalne firmowe np Mavica ( spotyka się to też w innych firmach ) mają już inną dł gwintu, ale to ze względu na zastosowane szprychy i konstrukcje systemu.

Prawidłowo naciągnięta szprycha powinna się mieścić między: równo z przecięciem nypl a do ok 1 mm nad jego pow.
Albo inaczej, koniec szprychy powinna być poza system profilu wew obręczy

Czy Ci spasują szprychy ? tutaj kwestią może być grubość oczka, może się uda ze zbijesz ok 0,5 mm na tym a 1 mm jak będzie wystawał z nypla to nie ma tragedii.
Czy jest wytrzymała, jest, zakładając dobry naciąg i nie przeciążanie systemy.
www.velotech.pl

#29
No w sumie nie jest zła - mavic lepiej kolorystycznie pasował ( albo się przyzwyczaiłem ) ale też pasował do przedniej 117 ( 121 i 117 miały ten sam kolor ) Waga 517-525 gramów ( w zależności jak na wadze ustawię ) nie jest źle.
Obrazek

Obrazek
cron