#64
Pierwsze widze....w dura ace mam mniejsze dziurki niz tutaj hehe
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike

#69
Poszperałem i pin ma 7.2 mm szerokości. Trochę dużo na 9 b. Może w niektórych przypadkach zacinać - cytat z innego źródła : ( ogólnie, odnośnie łańcuchów 8 rzędowych do 9 rzędowych kaset )

" Przy dużych kasetach pokroju 11-34 lub 36 nie ma problemu. natomiast przy mniejszych, np 11-28 mogą pojawić się schody. Otóż łańcuch może na np 8 biegu zahaczać o 7 i mimo że wszystko gra, ząbek będzie ów łańcuch podrzucać co jest niezmiernie irytujące. Miałem taki przypadek i kilka osób również."

Łańcuchy shimano 8 rz mają szerokość 7.1 ( np. IG ) oraz 7.3 ( hg40,71 ) KMC też ma łańcuchy o szerokościach 7.1 ( np. z8 ) oraz 7.3 ( np. x8.93 ) Sam nie używałem łańcucha 8 rzędowego na kasecie 9 rz, ale kolega latał na IG i kasecie 9 rzędowej ( max 11-32 miał ) i na nic nie narzekał. Łańcuchy 9 rzędowe shimano i kmc mają pin szerokości 6.6 mm, a sram 6.8 mm.

#70
Dobrze ze w razie potrzeby ,hg 93 sa destepne jeszcze.
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike

#73
Piotr pisze:Łańcuch na 8 nie pracuje poprawnie na 8 i nie ma bata, szura, trzeszczy i przy niezbyt dokładnej reg przerzutki może nawet haczyć, to raczej niebezpieczny system.
?
znaczy że jak? jeśli dedykowany łańcuch nie pracuje poprawnie, to jaki ma pracować?
Ja stosowałem wymiennie różne kombinacje łańcuch-kaseta w obrębie 7-8s i wszystko działało jak trzeba
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#74
Piotrowi zapewne chodzilo że łancuch 9 nie pracuje poprawnie na 8.
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike

#75
łańcuch założyłem,ale jeszcze nie miałem okazji przetestować podczas jazdy.
zmierzyłem suwmiarką otwór pina i ma 3,6mm średnicy.
Co ciekawe nie mogłem założyć spinki którą miałem z łańcucha shimano,jest za wąska.
Ostatnio zmieniony 2018-10-27, 18:13 przez czajnikmtb, łącznie zmieniany 2 razy.
Załączniki
IMG_20181026_192531127.jpg
IMG_20181026_192542393.jpg

#77
skolioza pisze:
Piotr pisze:Łańcuch na 8 nie pracuje poprawnie na 8 i nie ma bata, szura, trzeszczy i przy niezbyt dokładnej reg przerzutki może nawet haczyć, to raczej niebezpieczny system.
?
znaczy że jak? jeśli dedykowany łańcuch nie pracuje poprawnie, to jaki ma pracować?
Ja stosowałem wymiennie różne kombinacje łańcuch-kaseta w obrębie 7-8s i wszystko działało jak trzeba
wiesz ze się pomyliłem pisząc ze 8 na 8 , a miało być 8 łańcuch na kaseta 9 !

łańcuch 9 pracuje poprawnie w .... ok 80 % na 8 dlaczego ? jest węższy i systemy wrzucające "delikatnie więcej się męczą " , jest większy prześwit z tyłu na kasecie łańcuch - zębatki, 8 na 9 pracuje jednak bardziej precyzyjniej wtedy.

Powiem w ten sposób . . amatorzy naprawdę mało co widzą, nie zwracają uwagi na drobnostki i większości przypadków jak im coś pracuje uważają ze tak ma być.

Niestety profesjonaliści widzą to inaczej, serwisant dobry wykryje wszystko .

Nie ma co się obrażać i boczyć . . .

Przykład ? proszę bardzo, jeśli chcecie stwierdzić ze wasze napędy są dobrze wyregulowane, to na każdym biegu ( w zakresie prawidłowej współpracy przednich zębatek z tylnymi czyli bez zbytnich przekosów ) jak pokręcimy korbą do tyłu to łańcuch nie powinien się kleszczyć, ani spadać.

Reasumując, ten dziurawy łańcuch sprzągł bym z fajnym zestawem XTR na 8 . . ..
Ostatnio zmieniony 2018-10-27, 18:21 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.
www.velotech.pl

#80
no niesamowite, a wiesz o tym ze ewentualne moje pomyłki to ewentualny pośpiech :mrgreen:
Zawsze radzą szczerze że system napędowy powinien być ze sobą kompatybilny jak producent podaje.
Ja se tam czasem u siebie coś popierdzielę w rowerze jak mi coś brakuje, ale . . . . ja sobie wyłącznie.
www.velotech.pl

#81
Piotr pisze:
Reasumując, ten dziurawy łańcuch sprzągł bym z fajnym zestawem XTR na 8 . . ..
Piotrze przecież ten łańcuch właśnie współpracuje z kasetą XTR,a zdjęcie CS-M950 wrzuciłem parę postów wcześniej :->
U mnie pogoda pod wściekłym azorem,czyli leje od Piątku, nie miałem jak sprawdzić jak chodzi ten łańcuch pod obciążeniem.
Na stojaku jest ok,jednak mam wrażenie, że na ostatnich najmniejszych koronkach łańcuch wyraźnie głośniej chodzi :roll:

#82
Nic już tego nie rozumiem, pokazujesz xtr a na 9 napęd i dajesz łańcuch na 8 i będzie źle czego jeszcze nie rozumiesz . . . nigdy na kasecie z tyłu łańcuch nie idzie równolegle tylko po "skosie" i dlatego nie może być szerszy niż system kasety.
albo ja nie kumam co tam mieszasz w kółko, zdecyduj się co masz założone w systemie napędowym.
www.velotech.pl

#83
Czekaj czekaj... :roll:
Bo się chyba nie rozumiemy...
Mam kasetę XTR M950
To jest ósemka i do tego kompletu był ten łańuch REGINA.
Fakt przednia przerzutka to 953 pod system 9
Korba RF ma blaty też pod 9 biegów ale tu jest wszystko ok
Przecież wiem że łańcuch nie zawsze idzie w lini prostej w stosunku do korby,umiem zmieniać biegi tak jak się to powinno robić ;-)

#84
sugerowałem się :lol: szarym kolorem . . .

ale wiedz o tym że w czasach dawnych np łańcuchy produkowały firmy x x x i niekoniecznie one dobrze chodziły z kasetami Shimano, powiedzmy ze zdarzały się i takie że biegi kiepsko chodziły, albo łańcuch był szerszy niż jego odpowiednik Shimanowski, nawet parę lat temu Taya robiła takie cyrki . . .

Sprawdź jak ten chodzi, załóż potem Shimano i porównaj.

Twoja kaseta jest systemu IG jeśli wiesz o co chodzi.
www.velotech.pl

#87
Poczytałem trochę w internetach...i

Interactive Glide został wprowadzony w 1995 roku, w grupach STX-RC, STX i Alivio, jako rozwinięcie HyperGlide. W tym samym czasie, na wzór IG powstał system SG-X II, zmodyfikowana wersja SuperGlide dla zębatek mechanizmu korbowego. Rok później Shimano wprowadziło łańuchy IG do wszystkich grup osprzętu do rowerów górskich, jednak kasety (poza wymienionymi) pozostały w systemie HG. Wraz z wycofaniem z produkcji grup STX i STX-RC w 1999 roku, Shimano zaprzestało produkcji kaset IG, choć łańcuchy w tym systemie są wytwarzane do dziś. System IG nigdy nie zagościł w grupach szosowych.
Załączniki
IMG_20181029_194020938.jpg
zdjęcie orginalnej nakrętki

#88
hehehe, dzięki paru podpuszczkom wszystko się wyjaśniło, jednak forum nie umarło, są jeszcze chętni i czujni w tych sprawach :lol:

sprawa szurania na 2 skrajnych jak chyba pisałeś to może być kwestia regulacji, ale ja nie doradzam na odległość, bo nie widzę.
www.velotech.pl

#89
Przykład

Dzisiaj robiłem napęd do szosy swojej na 9, i miałem do wyboru łańcuch Kmc x9 i hg 53 i co się okazuje . . . .KMC jest szerszy i w pomiarach i w działaniu na kasecie, ma mniejsze prześwity na koronkach tył, chodzi dobrze ale jednak . . .
www.velotech.pl

#90
Ja zrobiłem rekonesans na tym łańcuchu REGINA. Przejechałem się koło komina i stwierdzam że to jest to...
Założyłem łańcuch shimano HG70 i po problemie... głośna praca ustała i wróciła precyzja w przerzucaniu ;-)