Piasty - wszystko " O "

#1
Na poczatek temat pierwszy :

Piasta przód - reaktywacja

A zaczeło się od tego, iż miałem piaste LX 100 ale z konusami podjechanymi i wpadłem na pomysła aby ją uzdatnić.
Najprościej by było zdobyć nowe konusy i po kłopocie, ale takowych nie ma i nie bedzie, wiec co ??

Ano rozebrałem piaste o takiej samej konstrukcji Acera i wymieniłem bebechy całe oprócz bieżni wewętrznych.
Przejkładamy - konusy, kulki, ośke i uszczelnienia - to co wyciagamy z Acery.
Po zmontowaniu mamy ładna LX-a setke, ale fizycznie w wersji z ośką 9, no cóż, ale za to korpus jest i wygląda dalej ładnie a toczy się teraz gładko.

Pamiętać trzeba o podmiance całości włącznie z uszczelkami bo stare nie pasują do innych konusów.

Na kańcu widać różnice miedzy takimi samymi piastami - różnica - ośka i uszczelki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
www.velotech.pl

#2
mam pytanie - czy jest mozliwosc dokupienia zewnetrznego kolnierza zakrywajacego kulki (tego ktory jest widoczny na zdjeciu nr4.)?

pytanie dotyczy oczywiscie piasty Parallaxa 100

Re: Piasty - wszystko " O "

#3
Piotr pisze:Na poczatek temat pierwszy :

Piasta przód - reaktywacja

A zaczeło się od tego, iż miałem piaste LX 100 ale z konusami podjechanymi i wpadłem na pomysła aby ją uzdatnić.
Najprościej by było zdobyć nowe konusy i po kłopocie, ale takowych nie ma i nie bedzie, wiec co ??

Ano rozebrałem piaste o takiej samej konstrukcji Acera i wymieniłem bebechy całe oprócz bieżni wewętrznych.
Przejkładamy - konusy, kulki, ośke i uszczelnienia - to co wyciagamy z Acery.
Po zmontowaniu mamy ładna LX-a setke, ale fizycznie w wersji z ośką 9, no cóż, ale za to korpus jest i wygląda dalej ładnie a toczy się teraz gładko.

Pamiętać trzeba o podmiance całości włącznie z uszczelkami bo stare nie pasują do innych konusów.

Na kańcu widać różnice miedzy takimi samymi piastami - różnica - ośka i uszczelki.
Podszedłem sobie do mojej piasty "setki" i z ciekawości zmierzyłem średnicę ośki - nie chce być inaczej jak średnica 9mm, nawet niecałe (w miejscu gdzie przypadają haki)i Rozumiałem dotychczas, że oś w piaście 100 ma mieć średnicę zewnętrzną 10mm - no i mi spadła kopara Czy zatem 10mm jest tylko wewnątrz?
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#4
Dokładnie tak.
Piasty z osią o zwiększonej średnicy (i troszkę skomplikowaną) mają tę oś większą tylko wewnątrz.
Chodzi o sztywność osi, nic więcej. Poza tym mają gładkie koncówki.
Gdyby było inaczej piasty były by całkiem nie compatible..:)

#6
zimny pisze:mam pytanie - czy jest mozliwosc dokupienia zewnetrznego kolnierza zakrywajacego kulki (tego ktory jest widoczny na zdjeciu nr4.)?

pytanie dotyczy oczywiscie piasty Parallaxa 100
Sorki że nie odpisałem na pytanie ale z powodu tegi iz system forum jest spierdzielony od poczatku - nie pokazuje mi postów nowychy jak wchodze.

Jesli potrzebujesz do 100-tki kołnierze , ale oryginalne to mam takie wraz ze starymi konusami co maja lekkie wżerki, jesli potrzebujesz oryginały, mam dwie sztuki.
www.velotech.pl

#7
Sluchajcie , mam szybkie pytanko , czy do piasty tylnej Dx-a podejdzie bebenek z parallaxa altusa? Chodzi o to że chce kasete zakręcana nakrętka a nie ostatnia zebatką.
chcieć to móc

#9
Jak w bebenku widać wewnątrz gwitn to zostaw go.
Jesli ma tylko zewnetrzny, a wnetrze zapakowane na maxa to bedzie problem z wymianą .
Stare 600-tki pod zakręcane kasety miały problem bo trzeba było wymieniać wszystko bebenek , ośke.
www.velotech.pl

#12
Odświeżam temat.

Dłubałem sobie wczoraj w przedniej piaście DX, konus się rozkontrował jeden to pomyślałem że od razu przesmaruję. Po rozebraniu okazało się, że jest w niej po 10 kulek na stronę- pogrzebałem w piwnicy, znalazłem nowe kulki 3/16" i po bożemu jak mi się wydawało dałem po 11 sztuk.
Złożyłem, no i kicha- albo luz, albo ciężko chodzi ;/ Wyjąłem po jednej i jest lepiej.

Stąd pytanie- czy ilość kulek w piastach shimano (8 z tyłu, 11 z przodu) jest dogmatem czy tylko mnie się tak wydaje? Czy może przez to, że piasta pracowała z 10 kulkami bieżnie przystosowały się do takiego układu? Co myślicie?

I jeszcze jedna sprawa- często spotykacie wygięte przednie osie 9mm w piastach shimano? Już któraś z rzędu w której konus jakoś jajowato chodzi.
Allegro, Alpinestars, Breezer, Corratec, Kuwahara, Rocky Mountain.

Obrazek