Re: Cinelli Genius Machine

#4
No więc tak, kilka lat temu kupiłem dwa niekompletne rowery na takich samych ramach. Były to jakieś makabryczne frankensteiny w których ktoś próbował połączyć osprzęt Campagnolo z Shimano XTR. Po przełożeniu do jednego z nich wszystkich komponentów XTR z drugiego zabrakło tylko korby do stanu kompletności (pomijam pedały których nie mam). I tak zaczęły się poszukiwania korby. Ale zadanie ja widomo nie jest łatwe, nie tylo ze względu na brak ofert w/w czy też cenę jeśli już się pojawi na jakiejś aukcji. Także ze względu na to że musiała być to korba z wczesnego wypustu, bez ramp ułatwiających zmianę biegów na dużym blacie tak aby komponowała się z resztą. Taką korbę trudno kupić, większość jeśli już się pojawiają są nowsze. Korby M900 pojawiają się rzadko btw, w stanie NOS na ebay można zobaczyć raz na kilka miesięcy, ostatnio ktoś wystawił w rekordowej cenie 1000$ .
Do mnie szczęście uśmiechnęło się jakieś pół roku temu, korba pojawiła się w USA , wystawił ja ktoś kto wyraźnie uznał, że naklejka "prototype" powoduje że korba jest nie pełnowartościowa i wystawił ją w akceptowalnej cenie. Kilka dni temu do mnie dotarła. Oprócz naklejki "prototype" ma wybity kod PH co oznacza że opuściła fabrykę w sierpniu 1991. Reszta osprzętu jest z końca roku - październik-grudzień więc praktycznie z samego początki seryjnej produkcji. Produkcję rur Columbus Genius też rozpoczęto w 1991. Ciekawostką są stery - jest to jakaś wczesna wersja ahead'a. Wiadomo że ten system zadebiutował komercyjnie też jakoś w 1991 roku, a od 1993 stery te były w katalogach wielu producentów rowerów.

Re: Cinelli Genius Machine

#6
Mogło tak być jak piszesz Skoliozo, że to model na 1992. Choć wg mojej wiedzy Cinelli w 1992 roku próbowało jeszcze sprzedawać linię rowerów zaprojektowanych przez Fishera na rok 1991. Przynajmniej w USA. Być może równolegle Antonio Colombo eksperymentował z własnymi pomysłami, bo ta rama to jego projekt jak kiedyś pisał na instagramie. Mnie się wydaje że to jest rower który mógł być przygotowany na jakieś targi biorąc pod uwagę że zastosowane w nim komponenty to najlepsze seryjnie produkowane jakie wówczas były dostępne. I do tego wszystkie to były gorące nowości.
Nie mam pewności co do Maviców M231 Ceramic, ale wydaje mi się że one też jakoś wtedy weszły do produkcji. Wiadomo też że Antonio Colombo zawsze (aż do teraz) nadąża za nowinkami, i chętnie do nich sięga w swoich projektach. Ponadto żaden z dużych producentów rowerów nie miał ahead'a w katalogu na 1992. Poświęciłem kiedyś sporo czasu na wertowanie internetu żeby to sprawdzić. To też mogło by sugerować że to jakiś pojedynczy egzemplarz. Zagadką natomiast pozostanie pochodzenie tych rowerów i to że były wyposażone w mieszankę Campagnolo/Shimano. I to taką która nie miała prawa działać. Bo np. jeden z tych rowerów miał koła z piastami i kasetą Campagnolo oraz przerzutkę i manetki XTR.
Zdjęć całości nie dodałem na razie z premedytacją. Muszę znaleźć czas na zrobienie porządnych zdjęć, wtedy wrzucę. Korby z naklejką i datą produkcji też :)

Re: Cinelli Genius Machine

#7
Hmm może faktycznie ahead seryjnie wszedł w 93? Kiedyś również temat zglebialem i wydawało mi się że 92...
W każdym razie w 92 nie tylko Colombo szedł w kierunku nowinki jaka był ahead w roku 92.
Tu seryjny Alpinestars Almega XT katalogowo dostępny na rok 92 z mostkiem ahead własnej produkcji. Celowo pisze mostkiem gdyż całość była w systemie łączonym (rura w części gwintowana, wyżej gładka o średnicy nietypowej dla żadnego z późniejszych systemów ahead)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA
Załączniki
DSC02999.jpg

Re: Cinelli Genius Machine

#11
Piękniutki ten Cinelli. Skin walle must be ;-). A tam nie powinny siedzieć pierwsze stery Dia-Compe'a na 1992 jak poniżej?
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm
Załączniki
SteryDiaCompeAHead1992_Cinelli_2.jpg
SteryDiaCompeAHead1992_Cinelli.jpg
SteryDiaCompeAHead1992.jpg

Re: Cinelli Genius Machine

#12
Masz widzę bardzo dobrą pamięć. Rzeczywiście w drugim rowerze na identycznej ramie były stery Dia Compe jak wyżej. Wydawało mi się jednak że one były w 1993 roku, w każdym razie w katalogu np. Wheelera są bodaj w modelu 9900 na 93 rok, a w 92 dawali jeszcze gwintowane. A skąd info że one są z 1992?
Stery w prezentowanym rowerze są wydaje mi się starsze jeszcze. Nie mają żadnych oznaczeń. Poszukiwania w sieci nie przyniosły rezultatów.
Te oponki które są mimo że nie skinawalle są jak mniemam oryginalne z epoki. To Panaracer Smoke Lite Compe. Wg info z sieci po raz pierwszy pojawiły się w 1991 roku. Z tego powodu planuję je zostawić, tym bardziej że są w niezłym stanie

Re: Cinelli Genius Machine

#13
Mam katalog Dia Compe 1993 i tam ich nie ma, stąd i ze zdjęć jakie mam wniosek, że te które pokazuję są starsze, mniemam pierwszy model na 1992. Tym bardziej skoro ten Chinelli jak pisałeś to model na pierwszym wypuście XTR 92. Więc by się zgadzało. Dziwne/ciekawe w nich jest rozwiązanie niespotykane chyba potem, gdzie cała górna miska z konusem to integralny stalowy element do wciśnięcia w ramę, a stalowa bieżnia/miska siedzi w górnej aluminiowej części.
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm
cron