Dobór korby do suportu BB-UN55

#1
Cześć,
Ostatnio postanowiłem dokonać renowacji swojego wiekowego już roweru z 2003 roku. Zakupiłem nową kasetę CS-M770 11-32 i Łańcuch HG93 XT, przerzutkę tylną Shimano Deore. Złożyłem to wszystko w całość i wyjechałem na przejażdżkę za miasto. Po ok. 20 km coś zaczęło strzelać i hałasować z przodu roweru przy naciskaniu na pedały. Pomyślałem, że problem stanowi stary suport i wymieniłem go na nowy Shimano BB-UN55 110 mm/73 BSA. Niestety wymiana suportu nie pomogła, bowiem okazało się, że krzyżak korby ma luz i to najprawdopodobniej on jest przyczyną hałasu. Po nasmarowaniu krzyżaka przez chwilę panuje błoga cisza. Niestety nie rozwiązuje to problemu na dłużej. Chciałbym oddać rower do malowania i trochę go usprawnić, lecz obawiam się że hałas podczas jazdy spowoduje prędzej, że rower trafi na śmietnik :( Czy jest możliwość zakupu nowej korby, która będzie pasowała do takiego zestawu? Stara korba to antyk Shimano FC-MC20/M440 175mm na kwadrat. Czy istnieje może możliwość zespawania krzyżaka aby nie hałasował?

Re: Dobór korby do suportu BB-UN55

#2
Co rozumiesz przez krzyżak korby? Chodzi Ci o tzw. pająk, do którego mocowane są koronki? W Alivio mc20 rzeczywiście nie jest on jednym kawałkiem materiału wraz z ramieniem i jest jakaś tam możliwość poluzowania się go (miałem kiedyś taką sytuację w dwóch korbach). Jednak moim zdaniem musisz naprawdę dobrze się temu przyjrzeć, sprawdzić gdzie jest luz itd. U mnie kiedyś poluzowała się śruba od blatu i hałasowała co nie miara, a podejrzewałem suport.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Dobór korby do suportu BB-UN55

#3
Tak- chodzi o ten pająk do którego mocowane są koronki. Byłem z tym nawet w serwisie by dokręcili mi blaty porządnym kluczem. Po dokręceniu blatów okazało się, że luz nadal występuje, więc wkręcono ramię korby w imadło i sprawdzono, że na tym pająku jest luz. Ponoć nie da się tego naprawić, ale ja pomyślałem sobie, żeby powalczyć ze spawarką :) Generalnie serwisant popatrzył na mój rower z 2003 roku z lekkim politowaniem i powiedział, że jedyne co może mi doradzić w takiej sytuacji to słuchanie muzyki podczas jazdy lub wymiana roweru na lepszy, nowy :) Z tym nowym lepszym chyba się zagalopował, bo według mnie Gary Fischer z 2003 jest lepszy niż niejeden współczesny.