Re: Modernizacja szosy

#10
Przednia przerzutka FD-A105 ma szeroki wodzik, pochodzi z czasów gdy w użyciu były 6 rzędowe wolnobiegi. Zaprojektowano ją do pracy z korbą 42-52, ponoć z większą dyferencją też sobie radzi. W Twoim przypadku nie powinno być problemu między przerzutką przednią, a łańcuchem, bo masz węższy łańcuch niż używane z taką przerzutką pierwotnie. Tak jak pisał Piotr sprawdź dokładnie wszystko raz jeszcze. Nie raz wystarczy jakaś prosta rzecz np. przerzutka nie ustawiona idealnie w osi blatu korby i wszystko działa źle. Pomijam już fakt, że sporo przednich przerzutek trzeba sobie samemu ukształtować, bo zwyczajnie fabryczna geometria wodzika się nie sprawdza.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Modernizacja szosy

#14
DOMAN pisze:
2019-12-04, 15:20
Przednia przerzutka FD-A105 ma szeroki wodzik, pochodzi z czasów gdy w użyciu były 6 rzędowe wolnobiegi. Zaprojektowano ją do pracy z korbą 42-52, ponoć z większą dyferencją też sobie radzi. W Twoim przypadku nie powinno być problemu między przerzutką przednią, a łańcuchem, bo masz węższy łańcuch niż używane z taką przerzutką pierwotnie. Tak jak pisał Piotr sprawdź dokładnie wszystko raz jeszcze. Nie raz wystarczy jakaś prosta rzecz np. przerzutka nie ustawiona idealnie w osi blatu korby i wszystko działa źle. Pomijam już fakt, że sporo przednich przerzutek trzeba sobie samemu ukształtować, bo zwyczajnie fabryczna geometria wodzika się nie sprawdza.
Masz rację koło miałem na kasetę 6rz

Re: Modernizacja szosy

#16
Piotr chodzi ci o przednią przerzutkę? Hmm no dziwne to jest, bo na przykładzie grupy 600 ultegra, ktora była w wersji 7s i 8s to wychodzi:
1. Przerzutki przednie były dwie, FD-6400 7s i FD-6401 8s i różniły się korpusem, w starszej był ten 45* a w nowszej normalny, działający prostopadle względem blatów korby
2. Manetki na ramę SL-6400 7s i SL-6401 8s i w obu modelach przednia manetka była płynna
3. Klamkomanetki ST-6400 na 8s, które działały z tą przerzutką przednią FD-6401

Wychodzi na to, że przednia przerzutka działała zarówno z manetką płynną jak i indeksowaną. Chyba, że pisałeś o tylnej przerzutce, ale to tez wzięli pod uwagę, bo przecież można było wyłączyć indeksację w obu modelach manetek na ramę z grupy 600 ultegra.

Miałem okazję obadać takie manetki na ramę w rowerze brata dawno temu, później klamkomanetki 600 ultegra u kolegi i z moich obserwacji wynika, że działają zamiennie oba rodzaje manetek z przerzutkami przednimi.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Modernizacja szosy

#17
ech.... a od kiedy to Golden Arrow miały indeksowane przednie manetki.
Tak samo blaty w korbach nie miały systemów wrzucająco zrzucających.
Przerzutki przód miały płaskie wodziki.

Nigdy nie podłączałem przerzutek pod 6s I 7S nieindeksowanych do klamkomanetek indeksowanych przód, bo to nie miało sensu.
ja mam też ciekawy przypadek, przerzutka przód 1055 mi nie współpracuje z klamkomanetką systemu 3 x 8 Sora, musiałem ustawić skok i prace jej na 2 kliki, czyli jakby miała obsługiwać 3 rzędową korbę, a fizycznie mam 2 rzędową .
https://issuu.com/velotech/docs/shimano_1992
Dopiero modle 1056 obsługiwała klamkomanetka.
https://issuu.com/velotech/docs/shimano_1993
Reasumując, kolega Cyna jeśli mu się uda może ustawić tak aby klamka lewa klikała jak do 3 rzędowej korby, a przerzutka obskoczy 2 blaty, ale tego nie wiem czy jak w moim przypadku będzie analogicznie.
Mogę też wielu aspektów nie wiedzieć , bo zazwyczaj montuje się napędy homologiczne aby nie siedzieć godzinami i rozpaczać.....
www.velotech.pl

Re: Modernizacja szosy

#18
DOMAN pisze:
2019-12-04, 20:18
Piotr chodzi ci o przednią przerzutkę? Hmm no dziwne to jest, bo na przykładzie grupy 600 ultegra, ktora była w wersji 7s i 8s to wychodzi:
1. Przerzutki przednie były dwie, FD-6400 7s i FD-6401 8s i różniły się korpusem, w starszej był ten 45* a w nowszej normalny, działający prostopadle względem blatów korby
2. Manetki na ramę SL-6400 7s i SL-6401 8s i w obu modelach przednia manetka była płynna
3. Klamkomanetki ST-6400 na 8s, które działały z tą przerzutką przednią FD-6401

Wychodzi na to, że przednia przerzutka działała zarówno z manetką płynną jak i indeksowaną. Chyba, że pisałeś o tylnej przerzutce, ale to tez wzięli pod uwagę, bo przecież można było wyłączyć indeksację w obu modelach manetek na ramę z grupy 600 ultegra.

Miałem okazję obadać takie manetki na ramę w rowerze brata dawno temu, później klamkomanetki 600 ultegra u kolegi i z moich obserwacji wynika, że działają zamiennie oba rodzaje manetek z przerzutkami przednimi.
Też tak myślę

Re: Modernizacja szosy

#22
Piotr pisze:
2019-12-04, 21:06
ech.... a od kiedy to Golden Arrow miały indeksowane przednie manetki.
A gdzie ja napisałem, że miały? Napisałem, że Ultegra 600 nie miała indeksacji w obu modelach manetek na ramę, ale przednia przerzutka pod 8s o oznaczeniu FD-6401 działała zarówno z manetką płynna na ramę jak i klamkomanetką, która wiadomo, że jest indeksowana. Tak wymyślił producent i to pokazuje, że nie jest prawdą Twoja teoria o tym, że nie działają takie połączenia (może jakieś inne lub starsze nie działają - ale to nie znaczy , że dotyczy to wszystkich).
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Modernizacja szosy

#25
[quote=DOMAN post_id=137195 time=1575492506 user_id=5119]
Powiem ci szczerze, że do tego stopnia mnie zagotowałeś, że chyba sobie kupię golden arrow i sprawdzę czy działa z klamkomanetką (choć jestem właściwie pewien, że działa).
[/quote]

Panowie działa działa :-D

Re: Modernizacja szosy

#30
Zastanów się czego potrzebujesz i co chcesz zbudować. Przypuszczam, że twój rower jest przynajmniej tak samo nie składny jak twoje posty na forum. Generalnie zacząłbym od rzetelnej regulacji, a jeśli nadal będzie źle to wtedy kombinuj. Zastanawiam się dość mocno nad tym jak to może ci ocierać kiedy masz w manetce trymy do każdego z dwóch przełożeń. Może masz luz na suporcie? Strzelam z taką oczywistością, bo Twoje problemy są zdecydowanie nieoczywiste.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/
cron