Tytanowa niewiadoma

#1
Cześć,
pisałem kilka dni temu na forum, że udało mi się trafić ciekawą ramę wykonaną z tytanu. Kilka osób z forum pomogło mi już merytorycznie z tym znaleziskiem, ale w dalszym ciągu nie mam pewności 100% odnośnie producenta, modelu i roku modelowego ramy.
Fakty i moje pierwsze rozważania odnośnie ramy były takie: sprzedający informował, że rama jest ze stali, zobaczyłem zdjęcia spawów i od razu wiedziałem, że to ti, jednak rozsądek podpowiadał, że życie aż tak piękne nie jest i pewnie jest to rama na rurach tange ultimate superlight. Simplon - jak głoszą naklejki okazał się być ramą z tytanu i nabyłem go za 90 złotych. Niby wszystko jasne, ale ja tą markę lubię z racji posiadania szosowki od nich i nie kojarzę by kiedykolwiek robili ramy z tytanu, oczywiście nazwy modelu na tej ramie nie ma. Jednak w toku poszukiwań znalazłem ramy stalowe simplona mające idealnie takie same haki kół w ten sam sposób połączone z tylnymi rurkami jak ta moja rama z jedną tylko różnicą w postaci tego, że stalówki miały na hakach otwory wystające do montażu bagażnika - u mnie nie ma nic takiego. Rzekłbym, że to po prostu ,,ruski tytan” wzorowany na stalowym simplonie jednak wschodnie twory miały jakieś tam swoje niedoróbki, a ta jest wykonana cudownie bez najmujących błędów w sztuce. Rower na niej zbudowany był na kompletnym 950, miał hamulce magura hs33 10th i stery marki rond (dostałem je z ramą), przyjechał z Niemiec.
Poprosiłem o pomoc w identyfikacji właściciela tytanowego Van Nicholasa, znanego na forum jakopunkxtr, który to nakierował mnie na ramę Biria mx 1000 z 1995. Czy ktoś może dysponuje zdjęciami takiego roweru? Chciałbym uzyskać pewność odnośnie tego czym ta rama jest. Być może zbuduję na niej rower i chciałbym zobaczyc jak wyglądał pierwotnie (o ile to Biria).
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/
Załączniki
DCF1C32A-794B-40F2-8245-147F04AB5BD5.jpeg
F5F463E3-5826-4AED-A6E4-8DBA95757C1B.jpeg
6576447E-B04B-4E37-AECF-2DC8AEC420E7.jpeg
4D760824-22B1-4C2C-A60E-6A42C31B336C.jpeg
F4B30CD2-1EEB-4BB3-9429-DE0794156D4E.jpeg
44464D51-9613-4E25-BCDA-2F93007252D5.jpeg
B8259085-1F70-4608-BA75-B9D0329423D9.jpeg
0391E1E3-0FF1-4C9B-93CF-C3C3D6302405.jpeg
70E4CA82-35A5-4936-AAD8-A3880D329BAF.jpeg
B937372B-0AEF-410E-9520-0A55CE004487.jpeg

Re: Tytanowa niewiadoma

#8
Miałem kilka tam z tytanu i jedno co mogę powiedzieć z mojego doświadczenia . Ramy ze stanów zawsze miały made in USA pod suportem . Rosyjskie ramy wbrew temu co napisałeś zawsze były wykonane perfekcyjnie . Miałem dwie takie ramy (jedną ma teraz Skeevo) i jedyne co je wyróżnia to kolor tytanu mianowicie są błyszczące . Twoja jest matowa a spawy wyglądają dokładnie tak samo jak na ramach z Tajwanu . Miałem canyona i RM z Tajwanu i również nie mogłem znaleźć żadnych informacji w katalogach .

Re: Tytanowa niewiadoma

#9
Dzięki Sztopi, przydatne info. Mi właściwie nie robi różnicy gdzie ta rama została wykonana. Chcę ustalić producenta i to jak wyglądał seryjny rower na niej zbudowany. Mam już bardzo niedokładne i niewielkie zdjęcie Birii mx 1000 i widać na nim te bardzo charakterystyczne prowadzenie pancerzy przy zacisku sztycy, ale liczę na to, że może uda się uzyskać jakieś dokładniejsze zdjęcia.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Tytanowa niewiadoma

#11
sztopi17 pisze:
2019-09-09, 09:45
Tylko właściwie czego Ty szukasz ;) moim zdaniem to po prostu Simplon. Ekspertem o niemieckiego rynku nie jestem , ale wątpię żeby sami spawali te ramy . Zamówili w Tajwanie obwieścili xtr i sprzedali pod swoim logiem jako topowe modele.
Zwłaszcza ze tytanu nie spawalo wiele firm raczej... ale za to niejeden chcial miec tytanowy model w ofercie
Wiec to raczej jest tak jak pisze Sztopi - wytworca sprzedaje wyrob pod konkretna marke, moze byc wiec tak ze ta sama rama bedzie w przyrodzie wystepowac pod kilkoma brandami
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

Re: Tytanowa niewiadoma

#12
Takie rowery mają zazwyczaj jedna cechę wspólną . Nawet w internecie ciężko cokolwiek znaleźć na ich temat . Weź jak mój tytanowy Kastle zrobiony w 20 sztukach na cały świat ,chyba tylko po to żeby szczycić się , że mamy tytan w ofercie niż na tym zarabiać .

Re: Tytanowa niewiadoma

#16
Ja też chciałbym to wiedzieć ;-)
Ciężko będzie znaleźć oryginalny tytanowy widelec od takiej Birii chociażby, bo właśnie na sztywniaku taki rower wychodził. Założę to co się trafi, najbardziej widziałby mi się marzocchi xc obojętnie który, może być 600, były smukłe, wręcz rachityczne, były powietrzne, produkowano je w 1995, miały mocowanie pod cantilver, były dostępne w ładnych, trochę takich jakby tytanowych kolorach - wszystko mi w nich pasuje.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/
cron