Thumby 6s na 7s przeróbka?

#1
Gdzieś mi się obiło o oczy że ktoś robił chyba taką przeróbkę... To w ogóle możliwe? Coś chyba było z dorabianiem dodatkowej dziurki (Suntour?) czy dorabianiem dodatkowego zęba w Shimano? Za cholerę nie mogę znaleźć źródła :/ Ale wiem że gdzieś o tym czytałem i widziałem jakieś foty. Coś pokręciłem czy jest to możliwe w Shimano? (bo o mowa o Exage Mountain 6s).

Re: Thumby 6s na 7s przeróbka?

#2
W Shimano nie trzeba przerabiać
Nad "jedynką" jest nadskok - nie ma "klika" ale manetka naciąga linkę o dodatkowy bieg - manetką 6s można więc ogarnąć kasetę 7s, manetką 7s kasetę 8s Jak kto ma chęć można oczywiście wymierzyć i wypiłować klik - zawsze to mniejsza szansa że sprężyna przerzutki zrzuci bieg z 1 na 2, choć nie pamiętam aby mi się to kiedyś zdarzyło
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

Re: Thumby 6s na 7s przeróbka?

#3
skolioza pisze:
2019-04-12, 14:41
W Shimano nie trzeba przerabiać
Nad "jedynką" jest nadskok - nie ma "klika" ale manetka naciąga linkę o dodatkowy bieg - manetką 6s można więc ogarnąć kasetę 7s, manetką 7s kasetę 8s Jak kto ma chęć można oczywiście wymierzyć i wypiłować klik - zawsze to mniejsza szansa że sprężyna przerzutki zrzuci bieg z 1 na 2, choć nie pamiętam aby mi się to kiedyś zdarzyło
Ha! Dzięki ci skolioza ;) Będę testował.

Re: Thumby 6s na 7s przeróbka?

#4
Rozebrałem prawą manetkę i jednak ten exage mountain jest zrobiony inaczej niż deore czy xt. Po pierwsze nie ma sprężyny (prawa manetka bo lewa ma sprężynę), w związku z czym na tym talerzyku z wyżłobieniami nie ma dodatkowej dziury na sprężynę jak na foto poniżej

Obrazek

Przez co nie ma "dodatkowego" biegu :/ (Przy okazji, znalazłem temat którego szukałem zanim rozpocząłem ten temat :) http://www.retrobike.co.uk/forum/viewto ... 1&t=231167 )

Dodatkowy bieg tzw. "hidden 8th click" wynika z faktu że kulka wchodzi w dziurę od mocowania sprężyny :)

Po drugie, tak wygląda talerzyk (?) w exage mountain i mountain LX. Nie ma dziurek jak XT tylko takie oto rowki...

Obrazek

Spróbuję dorobić dodatkowe rowki aby zrobić z nich 7 a może nawet 8s. Nie wiem czy to będzie miało szansę działać, ale skoro działało przy XT przez przypadek to może i tutaj się uda. Widać różnicę w odstępach między wyżłobieniami 1-2 i 5-6 i całą resztą, także zastanawiam się dlaczego tak jest? (Tak samo jest w XT i Deore). Jakieś pomysły? Potrzeba dłuższego ciągu linki?

Generalnie klamkomanetki całkiem spoko. Manetki zrobione z plastiku, ale sprawiają wrażenie solidnych choć plastik w thumbach suntour xcm sprawia lepsze wrażenie jednak, jest jakby bardziej elastyczny i wydaje mi się że przez to mniej podatny na pęknięcia.

Tak wygląda cała klamkomanetka Exage Mountain...

Obrazek

Chyba po prostu dorobię cały ten talerzyk na 8s z kawałka stali a oryginał zostawię jak jest żeby niczego nie spartaczyć :D
Ostatnio zmieniony 2019-04-15, 08:16 przez DługiDżon, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Thumby 6s na 7s przeróbka?

#7
Aha! I jeszcze jedna może istotna sprawa. Dalej w temacie są opisane mody tych manetek i jeden z nich zakłada wywalenie sprężyny w ogóle jako nie potrzebnej. Inny użyszkodnik pokazuje swoją manetkę i pisze że u niego żadnej sprężyny nie ma... Być może spotkałeś się z tuningowanymi wersjami?

Re: Thumby 6s na 7s przeróbka?

#11
Nie mam doswiadzenia z nia, ale w exage od dolu wkret do odkrecania i w srubie jest otwor przez ktory mozna wsadzic jakis pret (imbusa) i wypchnac dekielek z logo. No moze nie wypchnac ot tak bo dekiel w exage wchodzi na lewar i ma zapadki, ale w twoich powinno byc latwiej. Jezeli tak to dziala jak u mnie :)