To zaczynamy - mój rowerek wyprawowy z Waszą pomocą

#1
Witam, więc zaczynam składać rowerek wyprawowy. I będę się tu zwracał do Was z prośbą o podpowiedzi.

Założenia:
- ogólnie - pancerność i niezawodność i łatwość w naprawie, reszta małoważna
A w praktyce:
- stalowa rama (musi mieć mocowanie bagażnika) i widelec
- osprzęt z lat 90 (stx?)
- postaram się poszukać nowego napędu z epoki 3x7 (jest to wykonalne?)
- thumbshifty lub rapidfire z epoki
- hamulce v-brake
- nad piastami się zastanowię (fajnie jakby były "naprawialne" w terenie), obręcze ze stajni RYDE
- suport, stery jeszcze się nie zastanawiałem

A czemu chcę inwestować w "stary sprzęt"? Nowe ramy stalowe nowe to koszt kilku tysięcy złotych! I mam też stary rower szosowy (używam z sakwami :)) i jest cały na oryginalnych częściach (105) i napędzie (biopace), które się nie chcą zużyć, a rowerek na nowoczesnych komponentach - po sezonie nadaje się wszystko do wymiany...

Re: To zaczynamy - mój rowerek wyprawowy z Waszą pomocą

#5
Z tych dwóch co podałeś to druga rama ma mocowania pod bagażnik przy osi , u pierwszej poza hakiem przerzutki nic takiego nie widzę.
Poza tym za 260zł więcej masz w zasadzie kompletny sprzęt - kwestia tylko jak bardzo zużyty.
Jeśli te wyprawy mają być nieco dłuższe niż 'jeden dzień' to osobiście postawiłbym na samodzielne złożenie na nowych/pewnych częściach - co w sumie do końca nie dyskwalifikuje tego drugiego roweru, tyle tylko że jego też bym rozłożył na śrubki i wymienił co trzeba.

Re: To zaczynamy - mój rowerek wyprawowy z Waszą pomocą

#7
Jeśli to ma być rower wyprawowy, to poza mocowaniem pod bagażnik/błotniki zwróć jeszcze uwagę na długość tylnego widelca. Jeśli widelec będzie za krótki, to będziesz walić piętami o sakwy.
Nie jestem ekspertem w kwestii rowerów wyprawowych, ale z tego co pamiętam to ramy GT z lat 90-tych miały bardzo fajną geometrię pod tym względem.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .