Przerzutka przód STX RC - Down Swing. Czy pasuje do ramy?

#1
No hej, a więc zmieniłem korbę na STX-RC FC-MC40 (42/32/22) i mam problem z ustawieniem przedniej przerzutki STX-RC FD-MC33. - Down Swing Jej zakres pracy pasuje do tej korby, jedna grupa, wg specyfikacji też. Suport ma odpowiednia długość dla tej ramy (113mm). Jednakże nie da się tego ustawić....jak jest za wysoko przykręcona to nie dochodzi do największego blatu, jak jest za nisko to haczy o ramę i też nie schodzi niżej, żeby obsłużyć najmniejszy blat.
Dodam, że wcześniej działało na całkowicie innej korbie (złej i źle działało) a fabrycznie w tym rowerze była przerzutka Alivio z obejmą u dołu (Top Swing).
Czy rodzaj przerzutki (Down vs Top) może mieć znaczenie tutaj?

Zdjęcie słabej jakości ale nie ja robiłem :)
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC
Załączniki
received_1880341175346650.jpeg

#2
Hmm. wszystko jest jak trzeba, korba, suport i przerzutka, a regulować potrafisz ? ( ograniczniki, naciąg ) Wysokość ustawiasz po wychyleniu palcami wózka przerzutki tak, żeby był 1-2 mm nad największą koronką.
czy top swing czy down swing to różnicy nie ma ( od strony technicznej - w sensie i 1 i 2 będzie działać jeśli pojemność dobrze dobrana )

#3
SoloTM pisze: a regulować potrafisz ? ( ograniczniki, naciąg ) Wysokość ustawiasz po wychyleniu palcami wózka przerzutki tak, żeby był 1-2 mm nad największą koronką.
Potrafisz, potrafisz....nawet na zdjęciu widać, że już wózek haczy o widelec tylny. Jak dam wyżej to będzie za wysoko odstawać już.
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC

#4
Możę to tylko zdjęcie tak przekłamuje ale na nim widać że jest za nisko. No ale może to tylko tak na zdjęciu jest. I wygląda też jakby była krzywo, nie równo z blatami.
Lodzermensch

#6
Jak tylko będę z rowerem z powrotem (teraz wisi u kolegi na warsztacie) i do tego czasu nie uda mi się tego rozwiązać to zrobię zdjęcia przy każdym położeniu i wrzucę tutaj.
Dodam, że może w ostatnich latach nie robiłem tego za często ale w życiu już trochę tych rowerów poustawiałem, w tym przerzutek przednich :-P
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC

#7
Fd-mc33 ma pojemność 22 t ( max koronka 42 t, środek - góra 10 t ) więc i nawet jakąś korbę 42/32/20 da radę obsłużyć, stąd może minimalnie dłuższy ma wózek, ale musi to działać, kwestia ustawienia ;)
/edit
były też 2 wersje :
63-66/66-69 stopni

ale nei powinno to chyba robić różnicy
Ostatnio zmieniony 2018-07-18, 21:16 przez SoloTM, łącznie zmieniany 1 raz.

#9
Nad małą się nie ustawia, tylko nad dużą właśnie.. 1-2 mm nad dużą. ( tak ustawiasz wysokość ) palcami wychylasz wózek żeby to sprawdzić. No i równolegle do koronek - wiadomo.
/edit
No chyba, że jak ustawisz nad dużą poprawnie i wtedy opiera się o ramę na dole to coś jest nie halo...

#10
SoloTM pisze:były też 2 wersje :
63-66/66-69 stopni
Moja jest 66-69
SoloTM pisze:No chyba, że jak ustawisz nad dużą poprawnie i wtedy opiera się o ramę na dole to coś jest nie halo...
Tak, właśnie tak ustawiałem. I taki właśnie jest efekt. Może za mała odległość korby od ramy?
Ustawiałem na suporcie o złej szerokości (68 zamiast 73) jednakże długość całkowita docelowa (113). Suport i tak zmienię na 73.
Tak jak napisałem wyżej, przyjdzie reszta części (łańcuch, kaseta, suport - też wymieniam) i będę z powrotem w "warsztacie" gdzie jest rower obecnie to będę updatował post ;)
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC

#11
Suport 68 i 73 nawet jak mają tą samą długość osi, to w ramie siądą inaczej
Od strony korby patrząc suport 68 w ramie 73mm będzie się zachowywał tak, jakbyś zamiast osi 113 założył 116 (oś z szalki 68mm wystaje więcej niż 73mm) To może powodować zaburzenie obsługi największej koronki oraz to, że przerzutkę ustawiasz na tyle nisko, że wadzi o rurkę widelca (przybliżysz korbę do ramy - będziesz musiał podnieść przerzutkę)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#12
Czyli mamy winowajcę, suport, ta korba powinna mieć albo 110,5 albo 113, czyli 116 ( a właściwie 115,5 ) dzięki złemu suportowi robi problemy. ( nareszcie ktoś mi wytłumaczył różnice 68/73 przy niewłaściwym suporcie ) Brawo Skolioza !

Teraz pogmerałem i faktycznie jest tak jak mówi Skolioza :
https://lh6.googleusercontent.com/-5qzC ... 669BBC.JPG

Dużo osób się myli powtarzając często, że to nie ma wpływu na stronę napędową, a jak widać ma.
https://www.forumrowerowe.org/topic/128 ... ufy-73-mm/

#14
@Solo - mufa 73mm jest o 5mm szersza od mufy 68mm Mufa w ramie jest umieszczona symetrycznie Nielogicznym, a wręcz absurdalnym byłoby, gdyby strona napędowa wystawała z szalki tyle samo w suporcie dedykowanym dla mufy 68 i 73, bo to oznaczałoby upośledzenie pozycji rowerzysty w którymś przypadku ;-)

@Czarls - mam nadzieję że zmiana suportu faktycznie rozwiąże problem To co podsunąłem to jednak zwrócenie uwagi na element najbardziej niepasujący w zestawieniu (a więc potencjalny sprawca problemu) ale nie definitywna diagnoza Może się tu nakładać jakiś kilka tematów Daj znać jak się sprawy mają po założeniu odpowiedniego suportu
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#15
skolioza pisze:To co podsunąłem to jednak zwrócenie uwagi na element najbardziej niepasujący w zestawieniu
Wiem, ale jak już wszystko skompletuję wzajemnie do siebie pasujące to będziemy sprawdzać dalej.
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC

Re: Przerzutka przód STX RC - Down Swing. Czy pasuje do ramy

#16
czarls pisze:No hej, a więc zmieniłem korbę na STX-RC FC-MC40 (42/32/22) i mam problem z ustawieniem przedniej przerzutki STX-RC FD-MC33. - Down Swing Jej zakres pracy pasuje do tej korby, jedna grupa, wg specyfikacji też. Suport ma odpowiednia długość dla tej ramy (113mm). Jednakże nie da się tego ustawić....jak jest za wysoko przykręcona to nie dochodzi do największego blatu, jak jest za nisko to haczy o ramę i też nie schodzi niżej, żeby obsłużyć najmniejszy blat.
Dodam, że wcześniej działało na całkowicie innej korbie (złej i źle działało) a fabrycznie w tym rowerze była przerzutka Alivio z obejmą u dołu (Top Swing).
Czy rodzaj przerzutki (Down vs Top) może mieć znaczenie tutaj?

Zdjęcie słabej jakości ale nie ja robiłem :)
hmm... Ale co ma wysokosc zamocowania fd do dochodzenia nad blat? Jak jest nizej to dochodzi a jak jest wyzej to juz nie? Generalnie nawet przy zlym suporcie (za daleko wychodzacej osi) wysokosc mocowania fd nie powinna miec znaczenia, jezeli wychyla sie nad blat jak jest nizej, to powinna tak samo jak jest wyzej, chyba ze czegos nie rozumiem... Moze po prostu za nisko ja instalujesz? 1-2mm to w teorii ale nie koniecznie tak musi byc chyba:

Obrazek

Patrz na ta rzeznie :) ale fd dziala idealnie, i wszystkie biego dzialaja jak nalezy.

#17
jeśli przerzutka jest wg opisów technicznych dopasowana do korby - wielkości blatów i ilość biegów, to ustawia się ją wg wskaźnika i zawsze jest dobrze.

Czasem z drugiej ręki z zachodu zdarzyć się mogą przerzutki przód z innym kątem mocowania i to nie pracuje .

Ja jakoś nigdy mnie miałem problemów z montażami i regulacjami . . . . as narobiłem tego sporo.

Przerzutka czy top czy down nie ma znaczenia

Czarls, źle wykonałeś foto bo nie widać mocowania, ale sądze że przerzutka może być uszkodzona, +skrzywiona ?w stosunku do ramy ? bo to jest nienorlmany kąt działania.

Załóż inną i porównaj.

Jest taki model EFDTY700TSX6 który współpracuje z blatami 42/32/22 możesz przymierzyć i zobaczyć położenie wózka..
www.velotech.pl

#19
DługiDżon pisze:Ale co ma wysokosc zamocowania fd do dochodzenia nad blat?
zauważ że wózek przerzutki ma odpowiednie wcięcia, wybrzuszenia aby - przy właściwym ustawieniu przerzutki - łańcuch bez problemu przechodził między koronkami Jak przerzutka jest za wysoko i łańcuch nie trafia na taki wybrzuszony "prowadnik do wrzucenia na blat" to automatycznie przerzutka musi wychylić się dalej, aby ten łańcuch pchnąć
Jeśli tu dodatkowo oś jest za długa i przerzutka sięga do blatu ledwo ledwo to może jej zwyczajnie brakować zakresu do tego dodatkowego wychylenia aby przerzucić łańcuch nie tą częścią wózka, która jest to tego dedykowana
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#20
skolioza pisze:
DługiDżon pisze:Ale co ma wysokosc zamocowania fd do dochodzenia nad blat?
zauważ że wózek przerzutki ma odpowiednie wcięcia, wybrzuszenia aby - przy właściwym ustawieniu przerzutki - łańcuch bez problemu przechodził między koronkami Jak przerzutka jest za wysoko i łańcuch nie trafia na taki wybrzuszony "prowadnik do wrzucenia na blat" to automatycznie przerzutka musi wychylić się dalej, aby ten łańcuch pchnąć
Jeśli tu dodatkowo oś jest za długa i przerzutka sięga do blatu ledwo ledwo to może jej zwyczajnie brakować zakresu do tego dodatkowego wychylenia aby przerzucić łańcuch nie tą częścią wózka, która jest to tego dedykowana
Dobrze napisałeś . .. i stosowanie przerzutek przód gdzie ich zakres pracy jest 42/32/22 do korb 44/32/22, albo 42/34/22 nie będzie dobrze pracowało.

Dlaczgo to piszę . . .bo wiem z praktyki że ludzie przykręcają wszystko co tylko znajdą w szopie, garażu itd byleby działało, ale w przypadkach skrajnych, ekstremalnych nie działa to tak jak powinno i te wszystkie wytłoczki na wodziku maja właśnie pomagać przy wrzucaniu i zrzucaniu.

Oblądajcie swoje wodziki od wewnątrz bo przytarte już nie działają prawidłowo.

zdjęcie przedstawione przez DługiDżon pokazuje jak nie powinno się ustawiać przerzutki przód.

Oczywiście każdy ma wolną wole , jest człowiekiem wolnym i może se przykrecać co chce i jak chce, ale u siebie.
Producent odpowiada tylko i wyłącznie za prace części prawidłowo zainstalowanej wg instrukcji.
www.velotech.pl

#22
Skolioza wiem po co sa te przetloczenia, moze źle zrozumialem albo on sie wypowiedzial malo czytelnie. Nieważne, zobaczymy co bedzie po zmianie suportu.

Piotr, to jest akurat moj rower i na tej ramie tej przerzutki nie dalo sie inaczej zalozyc, rama 2012 treking. Ale zareczam ze dziala poprawnie, wciaga i zrzuca w kazdych warunkach i zawsze. Od uzytkowniczki tez uwag nic usłyszałem jeszcze. Ale jest to rower do jazdy rekreacyjnej, z jakimis tam moze czasami elementami mtb.

#23
DługiDżon pisze:Skolioza wiem po co sa te przetloczenia, moze źle zrozumialem albo on sie wypowiedzial malo czytelnie. Nieważne, zobaczymy co bedzie po zmianie suportu.

Piotr, to jest akurat moj rower i na tej ramie tej przerzutki nie dalo sie inaczej zalozyc, rama 2012 treking. Ale zareczam ze dziala poprawnie, wciaga i zrzuca w kazdych warunkach i zawsze. Od uzytkowniczki tez uwag nic usłyszałem jeszcze. Ale jest to rower do jazdy rekreacyjnej, z jakimis tam moze czasami elementami mtb.
Myśle ze tutaj sprawa może dotyczyć dł pakietu także, niestety nie powiem nic dopóki bym nie miał sprzętu na warsztacie.
www.velotech.pl

#24
Po zmianie suportu na 73x113 (znalazłem w dokumentacji technicznej Treka, że taki był we wszystkich ramach w tamtych latach z tej serii) przerzutka zaczęła poprawnie obsługiwać wszystkie blaty.
Mam teraz tylko problem z największym blatem, jest niestety tak zużyty, że przeskakuje mi na nim łańcuch. Tutaj nachodzi pytanie, jaki blat mogę dobrać?

Odnośnie kwestii technicznych w napędzie, to wymieniłem kasetę na HG51 o takiej samej ilości zębów jak pierwotnie tam było. Łańcuch to KMC X8. Przerzutka przednia ma luzy, ale niewielkie. Jest teraz dobrze ustawiona. Pojeżdżę więcej, to potwierdzę na 100% ale po paru pierwszych km wygląda że jest ok.

Fajnie, że się tak zaangażowaliście w dyskusję!
Parę fotek:
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC
Załączniki
IMG_7490s.JPG
IMG_7487s.JPG
IMG_7497.JPG
IMG_7498.JPG
IMG_7499.JPG

#25
Widzę, że największy blat masz przestawiony o 90 stopni, ta wypustka powinna być pod ramieniem, ( żeby łańcuch tam nie wpadał ) póki co, przestaw jak być powinno, zęby wyglądają na trochę lepsze 90 stopni dalej, może nie będzie przeskakiwał, ale i tak wymiana Cię czeka, na jaki to chłopaki doradzą ;)

#26
Są dostępne w Shimano blaty 42 z stalowe cena ok 70 zł jest szansa ze spasuje

44 też można by spróbować , ale wymagało by to zmiany przerzutki.

przy okazji do napędów Shimanop staraj się stosować łańcuchy Shimano, pracują zawsze bezproblemowo

Druga sprawa , już pisałem, sprawdź od wewnętrznej strony wodzik przerzutki bo jak jest starty to nie będzie działać dobrze.
www.velotech.pl

#27
SoloTM pisze:zęby wyglądają na trochę lepsze 90 stopni dalej, może nie będzie przeskakiwał
a myślałem, że tarcza jest okrągła i wszystkie zęby "działają" tyle samo, co pozostałe ;-)
Piotr pisze:Są dostępne w Shimano blaty 42 z stalowe cena ok 70 zł jest szansa ze spasuje

Shimano SG-X X-42 8RZ - taki jest na Allegro za 45zł. BCD 104mm, więc takie jak u mnie - wygląda, że spasuje.
Piotr pisze:sprawdź od wewnętrznej strony wodzik przerzutki bo jak jest starty to nie będzie działać dobrze.
Ciężko mi ocenić jego poziom zużycia, na nowy nie wygląda jednakże nie zamierzam tego już zmieniać na pewno. Działa poprawnie, rower nie ma być "odpicowany" idealnie, to już nie jest maszyna do tego dla mnie. Ma wszystko dobrze działać przy zwykłej, codziennej jeździe.
Nadmienię, że wiele lat temu jeździłem w XC, potem FR/DH i wtedy zależało mi na idealnym sprzęcie, ten rower to był tylko taki dodatek :-)
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC

#28
czarls pisze:
SoloTM pisze:zęby wyglądają na trochę lepsze 90 stopni dalej, może nie będzie przeskakiwał
a myślałem, że tarcza jest okrągła i wszystkie zęby "działają" tyle samo, co pozostałe ;-)
Gdy ramiona korby są mniej więcej równolegle do ziemi to nacisk na zęby jest największy i tam zęby dostają po tyłku najszybciej, stąd największe ich zużycie na danym odcinku korby.

#29
No dobra, na to nie wpadłem.
W każdym razie muszę znaleźć blat, który będzie pasował do mojej korby. Ktoś ma jakiś pomysł?
Trek 6000 / RS Jett / STX-RC