Witam wszystkich retro maniaków

#1
Witam,

Chciałbym dołączyć do, jak widzę, bardzo merytorycznego i interesującego forum.
Ponad pół roku temu podjąłem się swojej pierwszej renowacji roweru.
Szukałem informacji, porad oraz miejsca gdzie można rozwinąć się w temacie.

Początkowo trafiłem na znane forumrowerowe.org, później na retromtb.
Chciałbym kontynuować tu ponieważ jest to forum stricte o retro mtb, renowacjach, innymi słowy o sprzęcie, który ma duszę. Sądzę, że idealne miejsce dla mnie :).

Nie ukrywam, że przeglądając od dłuższego czasu retromtb jestem pod wrażeniem profesjonalnego podejścia do tematu renowacji oraz ogromu doświadczenia użytkowników forum.

Jak wspomniałem, pierwsze moje kroki w renowacji postawiłem na forumrowerowym.org.
Tutaj znajdziecie mój temat:

https://www.forumrowerowe.org/topic/217 ... 00-1993-r/

Aktualnie poluję na jakiegoś rodzyna, którym się kompleksowo zajmę, raczej będzie to coś na kołach 26". Nigdy nie miałem roweru z kołami w takim rozmiarze, klasycznego górala.
Szczególnie interesują mnie marki GT, Wheeler, Kona, Yeti. Od czasu do czasu pojawia się coś ciekawego na znanych portalach aukcyjnych, muszę coś wyłowić. Celuję w lata 1989 do 1994.

#3
Z kosztami trochę przeholowałem.
Przy następnym projekcie będzie trochę więcej pracy własnej :)
Inwestuję od jakiegoś czasu w narzędzia. Choć za samodzielne zaplatanie i centrowanie kół nie będę się narazie zabierał :mrgreen:

Widzę, że na forum są osoby radzące sobie z naklejkami, kalmomaniami, przywracaniem fabrycznych oznaczeń. Są to detale które stanowią o udanej renowacji, a których zabrakło przy moim pierwszym projekcie. Po obejrzeniu tego, jestem w szoku:
http://forum.retromtb.pl/viewtopic.php? ... c&start=45
Wheeler Cross Line 3000 `93 -RESPAWNED
Alpinestars Cro-Mega LX `92 -IN PROGRESS
Breezer Thunder `92 -RESPAWNED
DB Axis `91 -IN PROGRESS

#6
corrado1111 pisze:Składaj jakiegoś MTB.
Tak, decyzja już zapadła, składam MTB 26". Jutro jadę odebrać. Alpinestars, Wheeeler lub zupełnie coś egzotycznego.
Będzie to trudna decyzja, sądzę, że zadecyduje tu stan ogólny oglądanych rowerów.

Cieszę się bo szykuje się kolejna robótka, cieszę się, bo nigdy nie miałem MTB 26", a zawsze dobrze wspominam jazdę na rowerach górskich pożyczonych od kumpli.
:):):)
Ostatnio zmieniony 2017-12-29, 19:07 przez 90s_fan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wheeler Cross Line 3000 `93 -RESPAWNED
Alpinestars Cro-Mega LX `92 -IN PROGRESS
Breezer Thunder `92 -RESPAWNED
DB Axis `91 -IN PROGRESS

#7
90s_fan pisze:
corrado1111 pisze:Składaj jakiegoś MTB.
Tak, decyzja już zapadła, składam MTB 26". Jutro jadę odebrać. Alpinestars, Wheeeler lub zupełnie coś egzotycznego.
Będzie to trudna decyzja, sądzę, że zadecyduje tu stan ogólny roweru.
Bierz kilka, po co jeździć tyle razy :mrgreen:
Lodzermensch

#8
Hahah :-D

Szczerze? Z chęcią uzbierałbym całą kolekcję. Znam wiele fajnych konstrukcji, kiedyś nie mogłem sobie na nie pozwolić. Pamiętam czasy gdy królowały marketowe Montany z gnącym się samoistnie widelcem. Oj cała Polska na tym jeździła.

Teraz można kupić praktycznie wszystko (ok, nie piszę tu o Gazelle Champion Mondial Gerwazego - absolutna rewelacja), ale ze sporą dozą cierpliwości można kupić perełkę. :)


Oczywiście niezwłocznie zaprezentuję nowy nabytek
Wheeler Cross Line 3000 `93 -RESPAWNED
Alpinestars Cro-Mega LX `92 -IN PROGRESS
Breezer Thunder `92 -RESPAWNED
DB Axis `91 -IN PROGRESS

#12
Trochę za duża na mnie ale co mi tam :)

Trzeba wziąć się za czyszczenie. Oglądałem newralgiczne punkty na ramie, pęknięć nie widać.
Stan ogólny powiedziałbym dobry.

Nieoryginalne części to siodełko (chyba), stery (na pewno), tudzież gripy. Reszta wygląda na el. fabryczne.

Edit: Siodełko Avocet Racing jest jednak fabryczne. Zmylił mnie katalog dostępny tutaj:

https://www.mtb-news.de/forum/t/verkauf ... lx.818956/

W 1992 musiały być jakieś zmiany, to samo jeśli chodzi o obręcze, w 1991 były Araya VP20, natomiast w 1992 Ritchey Vantage Sport.
Ostatnio zmieniony 2017-12-30, 22:48 przez 90s_fan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wheeler Cross Line 3000 `93 -RESPAWNED
Alpinestars Cro-Mega LX `92 -IN PROGRESS
Breezer Thunder `92 -RESPAWNED
DB Axis `91 -IN PROGRESS

#15
mekp pisze:Fajna baza zeby klepnąć coś ciekawego i wsadzić worka pieniędzy.

Może jakieś forki detali? Główka cała?
Zdjęcia z ogłoszenia, nie mojego autorstwa:

https://www.ebay.pl/itm/20-5-MTB-bike-A ... SwQWlZmXuo

Nie robiłem dzisiaj wiele zdjęć, słabe światło i aparat kompaktowy to marne połączenie:)

Rower już całkowicie rozłożony, rama wyglinkowana i wstępnie przepolerowana. Nie widzę absolutnie żadnych pęknięć. Udało się usunąć wiele rys i otarć. Naklejki na ramie nienaruszone. Najgorszy jest widelec. Ma sporo otarć i głębokich rys.

Zaglądałem też do wnętrza rur. Jest trochę powierzchownej rdzy, raczej nalot. Zalałem to olejem, właśnie wszystko spływa na podłogę. Rama posiada bardzo dużo otworów odpływowych.

Najbardziej dziwi mała grubość rury przy zacisku sztycy. Ta rura ma ściankę grubości może 1 mm.
Wiem, że były wypadki pęknięć tych ram więc każdy odcinek dokładnie przejrzałem.

Główka ramy cała, w miejscach spawów nie ma żadnych baboli. Rower moim zdaniem ma mały przebieg bo obręcze niewytarte.
Wheeler Cross Line 3000 `93 -RESPAWNED
Alpinestars Cro-Mega LX `92 -IN PROGRESS
Breezer Thunder `92 -RESPAWNED
DB Axis `91 -IN PROGRESS
cron