Panasonic MC Pro (?) 1992

#1
Taki post na szybko, bo nie wysiedzę przy kompie, gdy MTB wzywa :mrgreen:

Wczoraj po wielu latach powróciłem do retro klimatów. Kupiłem sobie na początek sprzęt z 1992 roku - Panasonika MC Pro (chyba, bo oznaczenia modelu są pozdzierane) albo MC Team. Nie mam pewności.

To taka podróż sentymentalna, bo pamiętam, jak kiedyś podziwiałem w witrynie Bikershopu na Czarnowiejskiej stojący tam rower tej marki. Wydawał mi się sprzętem z innej planety. Wszystko made in Japan. Półka wyżej, niż sprzedawane tam Mariny (które swoją drogą też nie były złe).

Rower generalnie zachowany w przyzwoitym stanie. Jeździ bardzo cichutko, wszystko wyregulowane i sprawne.
Większość osprzętu z epoki - stare Deore XT. Wiadomo - nowsza korba i coś mi nie pasuje tylna przerzutka (była już w 1992?), ale reszta koszerna. Cantilevery mają dalej oryginalne klocki.

Siodełko Selle Italia Flite titanium, sztyca karbonowa (fabrycznie ponoć była w tym modelu). Rogi, kiera i mostek Ritchey Force.

Pedały - jakieś SPD Shimano.

Obręcze Mavic 519

Waga: 11.6 kg. (po ważeniu odkręciłem osłonę przerzutki, więc pewnie ciut mniej)

Czekam na opinie, sugestie, co zmienić, ulepszyć, poprawić. Może macie coś, co by mu pasowało.

Na pierwszy ogień będę pewnie szukał klocków do canti na tył (co jeśli nie oryginalne klocki Deore?), jakichś sensownych, godnych opon (slicki Ritchey i Specialized mają już najlepsze dni za sobą), może pedałów deore (nie wiem, czy inwestować w SPD).

Tyle na początek. Idę się dalej bawić.
Ostatnio zmieniony 2017-08-19, 14:48 przez Raf, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack
Załączniki
Panasonic MC Pro 1992 Cracow.jpg
panasonic MC Pro 1992.jpg

#2
Raf pisze:Czekam na opinie, sugestie
tylko opcja katalogowa ;)
bedzie cud malina :idea:
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

#3
Będę się starał, ale będzie też ciężko z niektórymi gratami.

Gdzie dorwę teraz korbę XT?
Jakie opony mu zapodać? 1.95? Myślałem nad Panaracerami albo Continentalami. Przyznam się, że chodzą za mną jakieś szaro-popielate, ale nie wiem, czy to nie herezja i odpust trochę.

Rogi miałem wywalić, ale zostawiam. Są fajne. Trochę je pochyliłem do przodu i rower wygląda znośnie.

Zwłaszcza w początkowej fazie projektu liczę na pomoc forumowiczów, zanim okrzepnę i znów będę się poruszał w temacie, jak dawniej i zanim połapię wszystkie retro smaczki.
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack

#4
Fajny sprzęt, tak jak pisał Marcin doprowadź go do katalogowej wersji. Korbę bez problemu kupisz, kwestia cierpliwości w szukaniu na aukcjach.
Lodzermensch

#6
Dzięki za (p)odpowiedzi.

Co do pedałów - nie są dla mnie specjalnie istotne. Może jak się trafią jakieś zwykłe, stare Deore, to przykręcę.

Siodełko Flite faktycznie w katalogu nie występuje, ale w mojej bazie mam kilka zdjęć tych Panasoników z identycznymi siodełkami. Epokowo to rocznik 1990, więc powiedzmy, że koszerne.

No ale wiadomo, że Selle Italia Mundialita "Turbo", też chętnie przygarnę w celach koneserskich :-D

Zdarłem wczoraj z ramy resztki naklejki "Tange Prestige". Jest szansa kupić taką w Polsce? Bo jeśli nie, to uderzam na eBay.

Osprzęt powoli namierzam. Będzie dobrze. Daj znać Panie Skolioza, jak będziesz pedałował w okolicach Błoń/Kopca, to wytoczę Japońca na przejażdżkę 8-)
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack
Załączniki
s-l400.jpg
flite panasonic.jpg

#7
W dni powszednie, jeśli tylko pogoda pozwala, to Błoniami pedałuję co dzień ;-)

Z nalepą będzie w Pl raczej ciężko osobiście nie widziałem szczerze mówiąc
Siodło nie razi, nie w tym rzecz Po prostu większość japońców jakie widziałem miało siodła w kształcie mniej sportowe - Turbo, Avocety czy Vetty różnej maści etc w kształcie właśnie bardziej w kierunku Turbo niż Flite
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#10
Radziej pisze:Klasyk z wysokiej półki. Rama zdecydowanie zasługuje na lepsze zestawienie sprzętu.
Lepszy, to znaczy? W sumie można iść wyżej, albo nowocześniej.

XTR z 1992 to chyba wydatek poza moim obecnym budżetem. A do skompletowania brakujących elementów XT w sumie niewiele gratów brakuje...

Ale jestem otwarty na sugestie i inspiracje :-)
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack

#11
Nie przesadzajmy, tam od razu M900 :) Zmiana korby na stare Deore DX czy XT i ładna, srebrna sztyca od razu zmienią wygląd. Odczepiłbym też tę osłonę na przerzutkę. Nie jestem fanem tych rogów ale to kwestia gustu. Rzeczywiście niewiele brakuje i bardzo dobrze! Mniej roboty ;-)

Osobiście zrobiłbym tak, żeby rower i cieszył oko i był użytkowany. Wydasz za dużo kasy, szkoda będzie jeździć. Jedynie do kościoła na odpust.

#12
Wczoraj wieczorem wyruszyłem na pierwszą dłuższą przejażdżkę magnetowidem marki Panasonic. Pośmigałem trochę po Krakowie. Sam, bo wszyscy oglądali siatkówkę. Ich strata.

Było ciekawie, bo maszyna jeździ świetnie. Jedynie mogę się przyczepić do sterów, że trochę zbyt ciężko chodzą, przez co rower nie da się prowadzić bez trzymanki. No i klocki z tyłu proszą się już o emeryturę.

Aa i zapomniałbym najlepszego: złapała mnie drogówka. Wydmuchałem 0.0, dostałem pochwały za brak dopingu i zjebę za brak oświetlenia. Ale panowie puścili mnie dalej, radząc, żebym w ciemnych zakamarkach prowadził rower. Nie posłuchałem i w pierwszym napotkanym ciemnym zakamarku najechałem na jakiś krawężnik. Efekt jest taki, że ostatnie dwa kilometry drogi do domu przerodziły się w spacer, bo rozwaliłem przednią oponę.

Ale zdjęcia wyszły całkiem zacne. Wrzucam przez hosting, bo sporo tego.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack

#15
Dzięki qsik. Foty z ręki, bez żadnej obróbki, ale składają się w obraz wieczornej przejażdżko/przechadzki :-P

Muszę kupić te cholerne klocki do cantileverów. Jakie brać?

Podobna sprawa z gripami. Celuję w Ritcheya, bo mostek, rogi i kiera właśnie tego producenta. Te będą kosher?
http://allegro.pl/ritchey-chwyty-wcs-tr ... 88340.html

No i opony! To bardzo ważne. Niekoniecznie teraz muszą być jakieś oldschoole. Muszą być parametrami tylko do nich zbliżonych. Myślę o takiej:
http://allegro.pl/opona-continental-rac ... 81708.html

Gdzie w ogóle teraz w KRK są dobre sklepy i serwisy? Tak wypadłem z obiegu, że ja pierdykam...

Jeszcze trochę mnie popilotujcie i miejcie cierpliwość do głupich pytań, a potem pewnie zacznę te retro graty kupować seryjnie. Z samochodami miałem tak samo :mrgreen:
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack

#18
corrado1111 pisze:Poka samochody.
Nie chcę zaśmiecać własnego wątku offtopem, dlatego wkleiłem je w jeden kolaż. I tak brakło miejsc, bo miałem jeszcze dwa inne :mrgreen:
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack
Załączniki
peugeot 205 x9.jpg

#19
Raf pisze:
corrado1111 pisze:Poka samochody.
Nie chcę zaśmiecać własnego wątku offtopem, dlatego wkleiłem je w jeden kolaż. I tak brakło miejsc, bo miałem jeszcze dwa inne :mrgreen:
łoo kurcze, fajne Pugi.
Lodzermensch

#20
corrado1111 pisze:
Raf pisze:
corrado1111 pisze:Poka samochody.
Nie chcę zaśmiecać własnego wątku offtopem, dlatego wkleiłem je w jeden kolaż. I tak brakło miejsc, bo miałem jeszcze dwa inne :mrgreen:
łoo kurcze, fajne Pugi.
Dzięki. Trochę za bardzo wsiąkłem w nie przez ostatnią dekadę. W szczytowym momencie miałem ich 9 na stanie, teraz zredukowałem stado do sześciu.

Żeby zachować zdrowy rozsądek, trochę czasu i pieniędzy przeznaczyłem na dawną miłość - MTB 8-)
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack

#23
Piękny rower. Japońskie mtbki to dla mnie sprzęt kultowy. Klasyczna kolorystyka plus wysokiej klasy sprzęt czego chcieć więcej .

Co do Twojego egzemplarza to nie oszczędzałbym na szpejach. Korbę często widuję na allegro za max 100 zł, pedałami, rd i oponami (michelin wildgripper skinwalle mogę poratować . Baza na świetny rower już masz tylko nie ********** tego 8-)

#24
skolioza pisze:Żona mi wymawiała jak w chałupie stało 26 rowerów - ale w porównaniu do 9 aut hobbystyczno-kolekcjonerskich to dalej pikuś...
26 rowerów ?
A ja sądziłem że ze mną jest coś nie tak ... u ciebie to już CHOROBA :mrgreen:

#26
skolioza pisze:Off Topic
Odpicowany czerwony Pug 205 z białymi alusami rej KRA dziś rano widziany - albo Ty, albo masz konkurencję ;-)
To był mój kolega z Balic. Moje wszystkie mają blachy KR 205-cośtam.

A w temacie Panasonika na razie tylko moje druciarstwo. Nie znalazłem żadnych godnych opon, więc przełożyłem przednie koło ze Specializeda i pojechałem takim dziwakiem do Sikornika. Kiedyś spędzałem tam każdy dzień i choć to rzut beretem ode mnie, to przyznam, że przeżyłem małą podróż sentymentalną :)
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack
Załączniki
21297684_10155658292134476_1453066865_o.jpg
21298589_10155658305499476_757806083_o.jpg

Re: Panasonic MC Pro (?) 1992

#28
Przez dwa lata mój japoński kotlet trochę ostygł, więc go odgrzejemy :)
Panasonic znów na chodzie, przeszedł serwis i został aktualnie miejskim śmigaczem.

Ze zmian wizualnych, to właściwie tylko stara korba Deore z nowym środkowym blatem. No i - niestety - tylny hamulec aftermarket, gdyż przez 2 lata nie udało mi się znaleźć nikogo, kto poratowałby mnie sprężynką cantilevera Deore XT, a bez niej niestety nie odbija jedno ramię hamulca.

Co tam jeszcze.... Opony to jakieś miejskie Continentale z odblaskowym paskiem. Może przez zimę skompletuję mu jakiś drugi zestaw kółek w teren.
Panasonic nadal jest dla mnie rozmiarowo na styk, ale jeździ cichutko i bardzo przyjemnie.
74698866_414297142835223_983096595052494848_n.jpg
74279436_509862512925589_6898174706709430272_n.jpg
72971153_447175982572356_2314850650850066432_n.jpg
74575864_931398180560378_848920700033957888_n.jpg
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack
Załączniki
72965107_1177095709152597_5397685666618277888_n.jpg
cron