Zamek Tenczyn w Rudnie

#1
Czemu o tym wspominam tutaj - choćby dlatego, że poza urokliwym bądź co bądź miejscem jest to dość częsty cel wypadów rowerowych z Krakowa Możliwości dojazdu jest multum, wedle upodobań można dojechać asfaltem, terenem, pagórami bądź płaską doliną
Wzgórze zamkowe poza możliwościa sprawdzenia się na ciekawych podjazdach i zjazdach oferuje ładny widok
Dopełnieniem tego wszystkiego dla turystów byłaby niewątpliwie możliwość eksploracji ruin
Niestety - od kilku lat ruiny były zamknięte dla zwiedzających ze względu na ich zły stan Właściciele oraz gospodarze nie bardzo mieli chęć "dogadać" się w sprawie remontu i zabytek niszczał
Na całe szczęście obecnie sytuacja ma szansę na zmianę - Gmina Krzeszowice w zespół z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyła na prace remontowe 1,4mln złotych To tylko część niezbędnych środków, która przeznaczona będzie na najpilniejsze prace pozwalające na oddanie zamku do zwiedzania
Mam nadzieję że na tym finansowanie zabytku się nie zakończy!

PS bardziej szczegółową notkę na ten temat możecie przeczytać w dzisiejszym Dzienniku Polskim
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#4
Ode mnie wielka prośba prywatna.
Jeśli ktoś będzie w Rudnie, to prosiłbym pięknie o zrobienie i przesłanie na PW zdjęcia tablicy z nazwą miasta. To samo dotyczy wszystkich miejscowości z kolorem rudym w nazwie - Rudziniec, Rudniki, Rude Pole itp.
Mam ostatnio zajawkę, że zbieram takie zdjęcia ;)
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#7
ciekawe czy kiedys znajdzie sie chetny wyremontowac niektore forty - chocby skotniki PD., nie mowie, bo np. w moim od kilku latek - nowym - miejscu zamieszkania wladze dzielnicy skads biora kase na te wszystkie sprzatania, nasady oraz - np. budowe parku wokol fortu SUDOL, ciekawe co z tego wyjdzia....


ps. czy ktos umie nazwac konstrukcje, ktora znajduje sie w dosc bliskiej odleglosci od zamku tenczyn? zaraz za wiaduktem nad A4, jadac w strone alwernii, mijamy po prawej miasteczko RMF, nastepnie na przeciwko magazynu z blachami stoi okolo 3-4m wiezyca o cylindrycznej budowie, troche przypominajaca jakis spichlez, wiatrak. - wiecie co to?
Obrazek

#9
O ile pamiętam, to kamienny cylinder miał coś wspólnego z kopalnią niegdyś działającą w Rudnie, po drugiej stronie drogi. Podobna konstrukcja, tylko znacznie większa stoi tez na starej Sztolni w okolicach Tenczynka.
Jak wygrzebałem teraz w necie wapiennikiem to się zwie.
[center]Sztywne jest lepsze[/center]

#12
Hmm, moglbym do tego zaproszenia dodac uwage - a mianowicie ze cala kraina rozciagajaca sie od Krakowa na polnocny zachod uslana jest roznymi czasem przepieknymi (i dobrze zachowanymi) zamkami . Przyklady : Bobolice, Mirów czy Ogrodzieniec gdzie mozna ogladac prawdziwe ruiny i kazamaty w piwnicach (bylem niedawno) oraz np. zjechac sobie na linie nad calym wielkim terenem miedzy murami :)
Naprawde jest co zwiedzac - kiedy sie zsiadzie na chwile z siodla .

Pozdrawiam
serdecznie

#13
no bez dwóch zdań - w końcu to szlak Orlich Gniazd
Tenczyn jest jednak o tyle wyjątkowy (nie w kwestii doznań estetycznych oczywiście - to kwestia indywidualna), że przez lata zamek niszczał a urzędasy zwalały na siebie odpowiedzialność za jego stan i utrzymanie No i w tej materii właśnie coś drgnęło :-) stąd tyle uwagi poświęconej akurat temu obiektowi
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#14
niektorzy pomysleli - tak jak np. w Morsku (przy Podlesicach) i robia kase na ruinach;)

za to nie pamietam czy to przy Mirowie czy Bobolicach - mozna sobie szybko obskoczyc strasznie fajna studnie - okolo 9m glebokosci o charakterystycznym ukladzie poziomow ukladajacych sie kaskadowo na przemian z otorami w podlodze, tak ze na dol zsunac sie mozna bez strachu w oczach i miec troche przyjemnosci jaskiniowej w wersji amatorskiej;)
[chyba dopiero ostatni fragment wymaga liny - nie pamietam, tak jak i nazwy jaskini...] - POLECAM:)
Obrazek

#15
Zimny, za polecanie czegoś, czego nie pamiętasz, masz u mnie wielki plus.
Dwa lata temu z córkami objechaliśmy rowerami niemal wszystkie zamki w Jurze (orli szlak z mutacjami), i największe wrażenie zrobił na nas Tenczyn właśnie, no i może Olsztyn. Morsko to jakiś wyciąg jest bardziej, zaś Mirów i Bobolice to chyba sobie jakiś sejmowy wielki pan pokupił, i tam hrabiuje.
Przy czym Tenczyn dlatego, że taki dziki, nam się ta dzikość właśnie spodobała.

Natomiast absolutnie cudowne połączenie ruin zamku z miasteczkiem pradawnym u stóp to jest w Chęcinach, ale to zupełnie inny kwadrat mapy...
Moje skromne dzieła: -> http://rpk.ehost.pl/wp/kategorie/rowery/

#16
aldek pisze:Natomiast absolutnie cudowne połączenie ruin zamku z miasteczkiem pradawnym u stóp to jest w Chęcinach, ale to zupełnie inny kwadrat mapy...
dobrze gadasz - jest to ciekawy pomysl na weekend - z jaskinia raj i moze przy dobrych wiatrach z zahaczeniem o lysogory... mam nadzieje jeszcze tam w tym roku skoczyc na po-jezdzonko;)
Obrazek

#19
No, mówiłem, że wlezą kiedyś.
I wygląda na to, że przez dziurę w tym zramolałym skrypcie przemo, bo koleś ma status guest...
Teraz koleżka załaduje gifa, w nim skrypt, i boom. Zombie boom.

Ciekawe, czy już nie wyjął naszych maili, jak dostaniecie fale spamu, to będziecie mieli odpowiedź.
Moje skromne dzieła: -> http://rpk.ehost.pl/wp/kategorie/rowery/
cron