Szosa - Peugeot PFN10 - 1980 .

#1
Jako z sentymentu do roweru na którym bardzo lubiłem jeździć kupiłem szosę Peugeot PFN10. Produkcję oceniłam na przełom 1979 i 1980 roku choć do 1983 chyba był oferowany.
Tutaj jeszcze hamulce Mafac, Przerzutki Peugeot - Simplex, Korby Stronglight 104, koła chyba zmienione, choć obręcze pasują , piasty Maillard z nowszą datą - Mocowane na śruby a nie na zaciski.
Oponki nowe Michelinki oczywiście.

Zabrałem się za gruntowny przegląd i smarowanie i czyszczeniem, od suportu przez stery do kół i piast na linkach kończąc. Chcę zrobić igłę ale... niestety nie jest to takie proste.
Zmieniłem przednią przerzutkę na model mocowany na aluminiowej obejmie. Peugeot lubował się w obejmach plastikowych(czasami pękały) w przerzutkach Simplex (nawet wysokie modele) .
Dzisiaj jednak zepsułem gwint osi przedniej piasty : ( a już miałem zrobić rundę.
Ogólnie to z kołami mam największy problem przy regulacji piast niestety delikatne tarcia już występują po skręceniu i obrocie w rekach(na rowerze niewyczuwalne). Luz skasowany prawie na zero.
Piasty to Maillard w szerokości:
- Przód 96mm (oś 136)
- Tył (oś165).

Już znalazłem nową Maillard 700 ale niestety rozstaw 100mm.
No nic muszę szukać piast lub kół na zapas bo nie chcę wstawiać nowych na standard 100mm i tył 130mm.

Kilka zdjęć poniżej:
20190727_221132 (Copy).jpg
20190724_135520 (Copy).jpg
20190729_221149 (Copy).jpg
20190729_220903 (Copy).jpg
Peugeot PFN10 z 1979?, Rocky Mountain Blizzard, ORANGE P7 - 1998 - dawniej :)
Załączniki
20190729_220918 (Copy).jpg

Re: Szosa - Peugeot PFN10 - 1980 .

#3
Piotr>>>
Pomiary suwmiarką dają z przodu nawet 97mm.
"Tył na wolnobieg łatwo zrobić na 125 z lewej strony uszczuplając dystanse." - nie rozumiem do końca bo nowy standard to 130mm.
Ewentualnie myślałem o zrobieniu Singla na piaście do Singlespeed \ Ostre koło tam standard jest 120mm i chyba stosując dłuższą oś i podkładki można byłoby poskładać... ale pewności nie mam.

Ps. Poradziłem sobie z kołami i piastami, ale trochę się na ustawiałem aby skasować luz do minimum. Kupiłem też na zapas kilka piast - Pewnie ich nie wykorzystam ale tak już mam :)...

Jeździ się wyśmienicie, utrzymanie wysokich prędkości to bajka...
Peugeot PFN10 z 1979?, Rocky Mountain Blizzard, ORANGE P7 - 1998 - dawniej :)

Re: Szosa - Peugeot PFN10 - 1980 .

#6
Piotr >>>
Nie mam licznika :) ale w porównaniu do mtb to utrzymanie prędkość około 30km\h nie wymaga dużo wysiłku. Jeżdżę dla przyjemności dlatego licznika brak.
Jedyne co to jazda na 25mm oponkach wymaga dużo uwagi. Miałem już kilka szosówek w tym starego Peugeota na ramie Carbolite i uwielbiałem na niej jeździć, dlatego wróciłem do Peugeota.

Też myślałem o tych linkach jak by się popsuły, ale zapasu nie mam. W Mafac Racer była zamiast kulek dokręcana zwykła linka na śrubki - lepsza regulacja.

Myślę już nad nowy projektem "retro Gravela" - przełajówki SINGLE SPEED na oponkach 30 - 35mm. Lubię po leśnych dróżkach pośmigać.
Szukam właśnie odpowiedniej bazy - ramy 53cm, 54cm...
Peugeot PFN10 z 1979?, Rocky Mountain Blizzard, ORANGE P7 - 1998 - dawniej :)
cron