Guerciotti MTB - oryginał czy fake?

#1
Pod koniec ubiegłego roku kupiłem ciekawą moim zdaniem ramę. Trafiłem na nią przypadkiem na niemieckim ebay.
Rama powstała najprawdopodobniej w 1988 roku.
Jest wykonana z rur Columbus Cromor Off Road. Cromor to popularne rury Columbusa z przełomu 80/90, ale z takimi oznaczeniami (mam tu na myśli grafikę naklejek) produkowano bardzo krótko. W ogóle to ciekawa jest jest ich historia. Debiutowały prawdopodobnie w 1985 lub 86 pod nazwą Columbus Matrix. Ale ponieważ Trek zgłosił roszczenia do wcześniej zastrzeżonej dla swoich obręczy nazwy Matrix, Columbus musiał zmienić ową nazwę i tak powstał Cromor. Wg jednego ze źródeł rury pod nazwą Matrix były około roku, ale chyba nie występowały w wersji Off road. Dopiero pod nazwą Cromor doczekały się odmiany Off Road, ale na początku grafika naklejek była jeszcze identyczna jak wcześniejszego Matrixa, dopiero potem ( w 1987?) nastąpił Face Lifting wszystkich znaków graficznych Columbusa i Cromor Off Road został zastąpiony przez Cromor OR.
Obrazek

Drugą ciekawostką jest to, że rury (pozioma i skośna) nie mają przekroju okrągłego, ale przypominający 5 ramienna gwiazdę. W drugiej połowie lat 80-tych była taka chwilowa moda, którą zapoczątkowały zaprojektowane przez Gilberta - brata Antonio rury Columbus Gilco (od GILbert COlombo). Pan Gilbert to swoją drogą ciekawa i mało znana postać. Mało kto wie że był głównym projektantem pierwszego Ferrari i wykonał do niego (jak i do wielu późniejszych) stalową ramę wykonaną z rur produkowanych przez firmę A.L. Colombo .
Myślę, że rury opuściły fabrykę Columbusa jako okrągłe, dopiero przez producenta ramy zostały "udoskonalone" przez wykonanie pięciu podłużnych wklęśnięć na obwodzie. Sądzę tak dlatego, że widziałem w sieci wiele ram na rurach Columbusa które to rury w katalogu występowały tylko jako okrągłe w przekroju a w ramach miały przekrój zbliżony do gwiazdy.

Mam pewne wątpliwości czy rama jest oryginalna, czy tylko ma naklejki Guerciotti.
Biorą się stąd, że po pierwsze próżno szukać ramy/roweru MTB z lat 80/90 tej marki. W sieci nie znalazłem. Poza tym naklejki z logo producenta są umieszczone nietypowo : na widelcu jest tylko z prawej strony, a nazwa modelu "Sprint" tylko z lewej strony ramy. Poza tym "Sprint" jakoś mało pasuje do roweru górskiego, wiadomo że pod tą nazwą w latach 80-tych występował rower szosowy tej marki.
Z drugiej strony zaś znalazłem w sieci kilka rowerów szosowych Guerciotti z identycznie pofałdowanymi rurami ramy, więc jest szansa że jest to jednak oryginał. Widziałem też kilka rowerów z lat 80-tych tej firmy z podobnym malowaniem (inny kolor tam gdzie schodzą się rury)
Napisałem do producenta, ale dostałem automatyczną odpowiedź że mają inwentaryzacje do końca tygodnia, więc mam nadzieję że w przyszłym tygodniu czegoś się o nich dowiem.

Co jeszcze. Rama oryginalnie miała zamontowane stery Campagnolo Euclid we wczesnej wersji (1988) no i ma piwoty po 2 U-break'i i to było to co mnie ostatecznie przekonało do zakupu.

A może ktoś spotkał się z podobnym tworem i może rzucić jakieś światło na pochodzenie tej oto ramy ? :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Guerciotti MTB - oryginał czy fake?

#6
DOMAN W założeniu pewnie miały być sztywniejsze, ale myślę że taki zabieg osłabiał rurę w praktyce. Stąd też szybko ta modą przeminęła, ale zanim tak się stało objęła wiele znanych włoskich firm.
Aspartam, szukając info a tej ramie spotykałem też ramy na rurach Oria z takimi wgnieceniami, ale sądzę że to była inwencja producenta ramy a nie producenta rur.

Skoliozo to że włoszczyzna to nie ma wątpliwości raczej choćby za sprawą mufy 70mm

Re: Guerciotti MTB - oryginał czy fake?

#8
2ass tak mi się intuicyjnie wydawało, że to musiało być słabsze. Zresztą gdyby było inaczej to tak szybko bo się nie wycofano z tego pomysłu.
Tymczasem właśnie dostałem odpowiedź z Guerciotti która rozwiewa wątpliwości co do tego czy rama jest oryginalna:
"Dear Gregory,
thanks for your email.
Yes we confirm you that in that time we produced a limited series of MTB frames. It was for a limited time and than we'll not continue anymore.
Looking the pcitures it looks one of our frames.
We hope to have been of help
Regartds

GUERCIOTTTI EXPORT SRL "
cron