Alpinestars XROSS

#1
Cześć.

Chcę Wam pokazać rower nad którym pracuję już jakiś czas.

Początkiem poprzedniego roku wpadł mi w ręce składak na dosyć ciekawej ramie i kole 700c. Od razu wiedziałem, że z oryginalną specyfikacją rower nie ma nic wspólnego - mieszanka retro/modern szpejów. Sama rama także została przez kogoś wcześniej wypiaskowana i pomalowana z wątpliwą starannością.

Po małych poszukiwaniach okazało się, że rama to Alpinestars XROSS z 1993r. Jako że dobrze czuję się na większym kole, postanowiłem coś na niej poskładać :)
Obrazek



Pierwsze przymiarki i układanie wstępnego planu na rower w głowie.
Obrazek
Obrazek


Po oględzinach okazało się, że rama jest delikatnie pęknięta przy zacisku podsiodłowym od zastosowania mniejszej sztycy (rysy na boki oczka na około 3-4mm). Innych uszkodzeń brak.
Zostało to pospawane, zeszlifowane i na ten moment nie ma śladu po naprawie. Mam nadzieję, że po zmianie sztycy na taką o średnicy przewidzianej przez producenta nic się nie będzie z tym dalej działo.

Po spawaniu przyszedł czas na ogarnięcie lakieru.
Obrazek



W międzyczasie kompletowałem graty. Wpadł napęd XT M730, klamkomanetki XT, koła na piastach LX i czarnych obręczach Ambrosio, które zostaną ubrane w nowożytne SMART SAMY. Jeśli chodzi o hamulce to początkowo miałem użyć BR-M734, jednak jak wspomniałem wcześniej ktoś ramę piaskował i nie oszczędził piwotów, przez co zdecydowałem się na BR-M560.

Na ten moment mam już skompletowane wszystkie niezbędne rzeczy aby rower zaczął jeździć, jednak ciągły brak czasu nie pozwala mi poskładać go do kupy.

Poniżej mały sneak peek ze składania :)
Obrazek


Jeśli rower nie pasuje do tego działu proszę moderatora o przeniesienie do działu "Inne".

Pozdrawiam :)

Re: Alpinestars XROSS

#4
Obawiam się że może nie być tak dobrze jak się tego spodziewacie. Części, w które się zaopatrzyłem do tego projektu to w większości części używane, które z racji na swój wiek noszą ślady zrobionych kilometrów :)

Tak samo było z korbą, którą kupiłem w stanie agonalnym z doszczętnie zjedzonymi zębatkami i zapieczonymi pedałami. Pedały udało się odkręcić, zębatki dokupić (na zdjęciu brak najmniejszej, ciągle czegoś szukam więc na razie wleci jakaś używana), a papier ścierny i pasta polerska potrafią zdziałać cuda ;)

Re: Alpinestars XROSS

#7
Jacques_de_Molay pisze:
2020-11-08, 20:22
Znalazlem cos do tej piękności - https://www.ebay.co.uk/itm/1992-Alpines ... 3635357946

PS możesz napisać jakiego lakieru użyłeś i jaki to kolor? Wygląda podobnie do jednej z moich ram i zastanawiam się czy ja pomalować :)
Mimo szczerych chęci nie będę mógł Ci podać kodu. Miałem trochę czarnej i srebrnej metalicznej bazy, które ze sobą zmieszałem tak żeby było ładnie :D

Za link z naklejkami dziękuję, palnowałem stworzyć coś swojego w tym stylu, ale będę miał je na uwadze :)

Re: Alpinestars XROSS

#10
Gratulacje, super rower jaki i pomysł na niego! Kolor dobrałeś klasa. Fajnie to wszystko się zgrywa estetycznie. 8-)
'92 Kona Cinder Cone
'99 Kona Kula
'95 Checker Pig CPX 4050
'94 Specialized Stumpjumper (kolor - blood red)
'96 Specialized Stumpjumper Comp
'96 Cannondale M800 Beast of the East
'97 Cannondale M900

Re: Alpinestars XROSS

#12
Gustlik pisze:
2020-11-15, 22:52
Super rower, powodzenia z projektem.
fajna marka ale kiedyś chcialem kupic Al mega xtr ale byla tak popękana ze nie byla wara funta kłaków:) więc raczej tylko stal wchodzi w gre;)
PZDR
Rocznik 91 pekal - nie miał wzmocnień i skopana konstrukcje haków w estayu którym nawet w stali zdarzało się pęknąć
W 92 (a nawet już w końcówce 91) poprawiono te słabe punkty i było git (miałem 2 almegi 92, kilka kolejnych widziałem na żywo i były git)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

Re: Alpinestars XROSS

#13
Trafił się długi weekend, więc zmotywowany komentarzami coś tam poskładałem do kupy :) Oczywiście, rower nie jest skończony, a jedynie doprowadzony do stanu pozwalającego na przejechanie pierwszych metrów. Natomiast graty, które na nim wiszą są raczej docelowymi.

Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek
.

Jako ciekawostkę wrzucam rower brata, także ba większym kole :) TREK 7600 MULTITRACK na rurkach EASTON, znaleziony lokalnie na OLX i ubrany w full Deore DX.
Obrazek

Re: Alpinestars XROSS

#16
Wspaniały rower! Po pierwszym poście zastanawiałem się, czy może wyglądać lepiej, niż w oryginale.
Nie sądziłem, że to ma szansę się udać, ale wyszedł obłędnie!

Jeśli coś dzieje się przy projekcie, to chętnie obejrzę jakieś świeże foty
Jest:
93' GT Avalanche AL
97' Giant MCM
98' Giant Escaper Expert
99' Giant 880 ATX
97' Trek 730 MultiTrack
cron