1990 Yeti Ultimate.

#1
Idąc za ciosem wrzucam pierwszego Ultimate'a (tutaj ten drugi, a zarazem pierwszy prezentowany na forum :arrow: 1989 Yeti Ultimate.), którego złożyłem i przy którym tak mocno zajawiłem się na tę markę w ogóle (co za tym idzie nie pogardzę kolejnym lub np. F.R.O. ... ;-) )

Z ciekawostek:

- rower kupiłem od pierwszego właściciela, który zamówił go w sklepie Mt. Chicago (informacja od właściciela - nie mogę potwierdzić jego istnienia), złożony pierwotnie w 1990 w wersji "na bogato". Stąd wykorzystanie kilku części z oryginalnego setupu, co nie znaczy, że nie dołożyłem jeszcze kilku błyskotek ;-)
- rower był prezentowany w 9/2017 numerze bikeBoardu we wrześniu ubiegłego roku (bikeBoard test)

Obrazek
DSC_0471-Edit by Exquisite Cycles, on Flickr

Rama: Yeti Ultimate
Widelec: Yeti (nie Accu-Trax, zresztą z tego co wiem w ramach w tym rozmiarze nigdy nie było Accu-Trax'ów)

Stery: Shimano XT (NOS)
Mostek: Ringle Trail Stem
Kierownica: Answer
Gripy: ODI Attack (NOS)

Hamulce: Grafton Speed Controllers
Pancerze: Shimano 6mm (NOS)
Dźwignie hamulcowe: Shimano XT

Manetki: Shimano XT
Przerzutka przednia: Shimano XT (NOS)
Przerzutka tylna: Shimano XT
Pancerze: Shimano 5mm (NOS)
Kaseta: Shimano XT
Łańcuch: Sachs Sedis
Korby: Cook Bros Racing
Śruby korb: Shimano XT (NOS)
Zębatki: Shimano SG 46/36/24
Śruby zębatek: Shimano XT (NOS)
Wkład suportu: Shimano XT (NOS)

Zaciski kół: Omas Rapido Ti
Obręcze: Araya RM-20
Piasty: Shimano XT
Szprychy: DT Swiss
Opony: Onza Aggro/Honch (NOS) (niespójne rocznikowo ale akurat na takich stał przy zdjęciach)

Siodło: Selle Italia Turbo
Sztyca: Control Tech Control Post

Obrazek
DSC_0479 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0474 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0475 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0477 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0482 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0484 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0486 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0488 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0490 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0492 by Exquisite Cycles, on Flickr
Obrazek
DSC_0494 by Exquisite Cycles, on Flickr
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

#3
skolioza pisze:Abstrahując od roweru - kółka to super secik, czarne XT na RM20 robi robotę! Szkoda jednak że RM20 które masz nie są czarne - ten model w tym kolorze miał wygląd jakby cały czas był mokry, taki głęboki połysk, który super moim zdaniem wygląda ;-)
A jak te Graftony z ustawianiem? prostsze od Sh czy niekoniecznie?
Tak, te czarne mają wyjątkowo głęboki kolor. RM20 to, w mojej ocenie, jedna z najbardziej udanych obręczy w ogóle. Szczerzę wolę je od Maviców z tego okresu.

Co do hamulców... i tak i nie :roll: Regulacja pozycji tych akurat klocków to udręka, natomiast regulacja samych hamulców super. Głównie dzięki wkrętom dociskowym odpowiadającym za napięcie szczęk (tylko metodą prób i błędów doszedłem do rozmiaru gniazda na klucz imbusowy, które oczywiście jest w systemie calowym).

Ogromna zaleta Graftonów - hamują jak żadne inne. Są naprawdę bardzo skuteczne - dobra modulacja, sporo siły. Shimano są daleko daleko w tyle.
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

#5
Bardzo żałowałem , że nie kupiłem tego Yetika . Aczkolwiek po prezentacji w bikeboardzie ucieszyłem się , że nie trafił do mojej pieczary. Zapewne do dzisiaj by tam tkwił i nie ujrzał światła dziennego :lol:

#6
sztopi17 pisze:Bardzo żałowałem , że nie kupiłem tego Yetika . Aczkolwiek po prezentacji w bikeboardzie ucieszyłem się , że nie trafił do mojej pieczary. Zapewne do dzisiaj by tam tkwił i nie ujrzał światła dziennego :lol:
Kupowanie tego roweru to historia na odrębny artykuł :arrow: kto próbował dogadać się z jego ówczesnym (i pierwszym jak się potem okazało) właścicielem ten wie o czym piszę ;-) Sporo pracy wymagał ten rower choć baza w postaci korb i hamulców była bardzo dobra :-)
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

#9
Uwielbiam to zestawienie kolorystyczne salamandry, normalnie jak moja enduro Snacia. Kolorystyka o wieeeeeele ładniejsza niż ten ich turkus czy te stare fioleto/róze. Niezła plątanina z tym odwracaczem ciągu przedniego mecha ;-). Ale super retro sprzęcik, pozazdrościć zdobyczy

#10
mentos pisze:Uwielbiam to zestawienie kolorystyczne salamandry, normalnie jak moja enduro Snacia. Kolorystyka o wieeeeeele ładniejsza niż ten ich turkus czy te stare fioleto/róze. Niezła plątanina z tym odwracaczem ciągu przedniego mecha ;-). Ale super retro sprzęcik, pozazdrościć zdobyczy
Dla mnie o jedną kierownicę za daleko z tym żółtym. I to dosłownie o kierownicę - szukam cały czas czarnego Answera Hyperlite'a VGC/NOS żeby podmienić. Poza tym wrzucę chyba opony bez boków, całe czarne :roll:
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#13
Udało mi się znaleźć chwilę czasu i dokonać kilku prostych modyfikacji, z którymi od bardzo dawna czekałem, a które powoduję, że temat tego roweru uważam już za niemal zamknięty.

Przede wszystkim zamiast wymyślnego Trail Stema jedyny słuszny FTW. Do tego komplet czarnych Smoke'ów i czarne zatyczki do CBR (coprawda tylko repro ale zawsze lepiej niż japońskie). Tylko tyle, a rower zdecydowanie nabrał charakteru i już tylko czarny Taperlite dzieli mnie od setupu idealnego :!:

Obrazek
PSX_20190203_160812 by Exquisite Cycles, on Flickr

Obrazek
PSX_20190203_161045 by Exquisite Cycles, on Flickr

Obrazek
PSX_20190203_161352 by Exquisite Cycles, on Flickr

Obrazek
PSX_20190203_165121 by Exquisite Cycles, on Flickr

A Hite-Rite, bo to fajny gadżet i szkoda żeby leżał gdzieś w szufladzie ;-)
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#14
Super wygląda, zwłaszcza w porównaniu do tego obskurnego firmowego turkusu. Żółć i czerń komponują się idealnie. Pozazdrościć.
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#15
CBR rozszyfrowałem, że to korba cook bros, ale FTW? Co to jest FTW?

Cholera ExquisiteCycles (dobrze, że da się skopiować nick) nie wiem czy ty gdzieś z dala od kraju przebywasz czy to twój taki profesjonalny styl facebookowego znawcy retro mtb, ale poprzez rażące nadużywanie anglicyzmów czy skrótów jesteś dla mnie niezrozumiały kompletnie i bardzo źle mi się czyta Twoje posty.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#16
DOMAN pisze:
2019-02-04, 14:38
CBR rozszyfrowałem, że to korba cook bros, ale FTW? Co to jest FTW?

Cholera ExquisiteCycles (dobrze, że da się skopiować nick) nie wiem czy ty gdzieś z dala od kraju przebywasz czy to twój taki profesjonalny styl facebookowego znawcy retro mtb, ale poprzez rażące nadużywanie anglicyzmów czy skrótów jesteś dla mnie niezrozumiały kompletnie i bardzo źle mi się czyta Twoje posty.
Wychodzę z założenia, że skoro piszę na forum tematycznym, to takie ikony branży jak FTW nie wymagają specjalnego tłumaczenia.
Co do anglicyzmów, to może nie zwróciłeś wcześniej na to uwagi ale ten biznes nie powstał w kraju nad Wisłą czy innym Bugiem i producenci uparcie nie chcą nazywać swoich komponentów polskimi nazwami.
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#17
Zdecydowanie masz rację, niemiłosiernie źle byłoby tłumaczyć obcojęzyczne nazwy własne - Franek Spawacz? Tragedia... chodzi mi o to, że tak jak ganimy ludzi za ,,hamulcy" czy ,,pżeżutki" to za Twoje: setupy, topy, every czy b. duże (!) też się trzeba wziąć, bo nie wiem czy nie zwróciłeś wcześniej uwagi, ale to forum jest polskie, powstało w kraju położonym nad Wisłą i Bugiem, a adres strony ma ,,pl" po kropce.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#18
DOMAN pisze:
2019-02-04, 15:23
Zdecydowanie masz rację, niemiłosiernie źle byłoby tłumaczyć obcojęzyczne nazwy własne - Franek Spawacz? Tragedia... chodzi mi o to, że tak jak ganimy ludzi za ,,hamulcy" czy ,,pżeżutki" to za Twoje: setupy, topy, every czy b. duże (!) też się trzeba wziąć, bo nie wiem czy nie zwróciłeś wcześniej uwagi, ale to forum jest polskie, powstało w kraju położonym nad Wisłą i Bugiem, a adres strony ma ,,pl" po kropce.
Pewnie łatwiej by było najpierw poszukać Franka w sieci, a dopiero potem pisać post, co? ;-)

Przytłaczająca większość świata retro-mtb jest poza Polską i uczestnicząc w nim chcąc nie chcąc nabywa się językowe naleciałości tego typu. W mojej ocenie poruszanie takich wątków, podobnie jak innych hamulcy i pżeżutek świadczy tylko i wyłącznie o słabości merytorycznej uczestników strony z "pl" po kropce... niestety :-/ Gdy dwie strony mają coś do powiedzenia w temacie i są faktycznie zainteresowane problemem to dogadają się nawet w temacie pżeżutki ;-)
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#20
DOMAN pisze:
2019-02-04, 16:57
Nie zgadzam się z Tobą. Nie będę już kontynuował.

DOMAN nie oczekuję, że będziesz się ze mną zgadzał. Mnie w mojej ocenie utwierdza m.in. fakt, że napisałeś 3 posty na ponad 700 znaków na temat tego czy słowo setup jest zrozumiałym i akceptowalnym zamiennikiem swojskiej konfiguracji, nijak nie odnosząc się przy tym do samego setupu właśnie :-|
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#21
Całkowicie się zgadzam z Domanem. Chcemy być szanowani podczas gdy sami nie szanujemy własnego języka. Ja rozumiem, że niektóre słowa nie mają polskich odpowiedników, ale wciskanie ich na siłę gdy jest polski odpowiednik jest wg mnie kiepskie. A tłumaczenie się, że uczestnicząc w zagranicznych forach nabywa się językowe naleciałości to jak tłumaczenie korpoludka, że procesując po angielsku brifing za brifingiem i kola za kolem musi się sfokusować na targecie w postaci imprówmentu skilsów językowych a nie na komunikacji in polisz - bo przecież dedlajn to dedlajn i fakap czycha za kornerem ołpenspejsu.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#22
Zgadzam się z moimi dwoma przedmówcami. Jesteśmy w PL więc piszemy po polsku. Nie znoszę a wręcz nie nawidzę robienia syfu językowego i wtrąceń z obcych języków.
Dziwne jest to że właściciel tego ZAJEBISTEGO Yeti potrafi pisać i to bardzo dobrze stylistycznie a jednak ładuje te nie potrzebne śmieci do swoich bogatych merytorycznie postów.
A odnośnie samego Yeti - masz rację że chcesz odjąć odrobinę żółtego.
Z czarnym będzie skromniej i ładniej :-)
Właśnie dla tego oddałem głos na twój drugi rower a nie ten :mrgreen:

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#23
hit00r II pisze:
2019-02-04, 18:33
A odnośnie samego Yeti - masz rację że chcesz odjąć odrobinę żółtego.
Z czarnym będzie skromniej i ładniej :-)
Właśnie dla tego oddałem głos na twój drugi rower a nie ten :mrgreen:
Dzięki ;-)
Co do kolorów to poluję cały czas na czarnego Taperlite'a żeby zamknąć ten temat ale nie mogę nic nowego trafić :-/
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#24
Nie ma sie do czego przyczepic w tym wyjatkowym rowerze to trzeba zaatakowac z innej strony. Patrioci i obrońcy jezyka polskiego. BITTE!
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike
Załączniki
Screenshot_20190205-001646_Gallery.jpg

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#25
Widzę, że kolega nie rozróżnia żartu okraszonego uśmieszkiem (uśmieszek naprawdę jest tam nie bez powodu) od notorycznego wstawiania obcych słów.
Typowe zresztą - gdzieś coś napisałem nie po myśli kolegi i teraz przez miesiąc będą wykopaliska wyrwane z kontekstu. Standardzik :D
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#26
Retromen pisze:
2019-02-05, 00:19
Nie ma sie do czego przyczepic w tym wyjatkowym rowerze to trzeba zaatakowac z innej strony. Patrioci i obrońcy jezyka polskiego. BITTE!
Retomen ...Wyjatkowy/a (rzadki, rzadko spotykany niepospolity ,nieczesty ) to moze byc Gazelka Gerwazego na rzadkim i do tego wyselekjonowanym :-> osprzecie Campagnolo ;)
sam Yeti ....kultowy :idea: ale w samym tylko 2018 pojawily sie na forum chyba ze trzy sztuki ;)
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#27
Przykre jest obserwować, nawet z boku, nie będąc zaangażowanym, jak poprzez kiszenie się we własnym sosie sami zabijacie swój, fajny poniekąd, pomysł na forum retro-mtb w kraju, w którym MTB w tym czasie nie było.

Sądziłem, że moich wątków to nie dotknie, bo staram się nie wdawać w dyskusje zupełnie poza tematem (które stanowią niestety większość treści tego forum w ostatnim czasie) ale w ciągu kilkudziesięciu godzin kilka osób zalogowało się tylko po to żeby pokazać, do którego forumowego "plemienia" należy i nawrzucać trochę drugiej stronie. Przez ten czas nie pojawił się natomiast nawet cień merytorycznej dyskusji (może poza uwagą dot. kolorów - dzięki hit00r II), jakiejś konstruktywnej krytyki, którą mógłbym wykorzystać do ulepszenia tego setupu czy zwykłego "przybicia piątki" - Exquisite Cycles spoko rower, itp.
Exquisite Cycles na FB
G3R na FB

YETI ULTIMATE; YETI ULTIMATE; KLEIN FERVOR

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#28
Co do kiszenia się we własnym sosie to nie sposób Ci nie przyznać racji.
Co do słownictwa - zdania nie zmienię. Pewnie dlatego, że zewsząd mnie otacza korpomowa i jestem przeczulony na jej punkcie. Wiem, że jak się samemu używa pewnych słów to się to wydaje profesjonalne albo zabawne (przykład mojego żartobliwego bitte, którego już nie będę używać), ale czasami warto posłuchać argumentów osób, które mimowolnie muszą odbiorcami takiej mowy.
Co do zarzutu niekomentowania - wiem, że są osoby które mają zwyczaj niekomentowania rowerów, które mi się nie podobają. Ja należę do takich osób. Wychodzę z założenia, że jeśli rower jest spójny ale nie trafił w moje gusta, to moje zdanie jest nieistotne - dowalanie się w takim razie do tak subiektywnych rzeczy jak kształt siodełka, kąt pochylenia klamek czy marka chwytów jest w mojej ocenie bez sensu i najczęściej ma na celu wstęp do porównania ptaków pod hasłem "ja bym to zrobił lepiej". Rower ma cieszyć oko właściciela i czasami szkoda przedkładać własne gusta nad gustami osoby, dla której rower jest jak dziecko (naprawdę nie ma nic łatwiejszego niż krytykowanie - stąd wszędzie tylu specjalistów którzy zawsze wszystko zrobiliby lepiej). Niech Yeti cieszy Twoje oko. Na pewno jesteś z niego zadowolony i to jest najważniejsze. Ja obowiązku wypowiadania się jednak nie mam.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

Re: 1990 Yeti Ultimate.

#29
ExquisiteCycles pisze:
2019-02-04, 21:55
hit00r II pisze:
2019-02-04, 18:33
A odnośnie samego Yeti - masz rację że chcesz odjąć odrobinę żółtego.
Z czarnym będzie skromniej i ładniej :-)
Właśnie dla tego oddałem głos na twój drugi rower a nie ten :mrgreen:
Dzięki ;-)
Co do kolorów to poluję cały czas na czarnego Taperlite'a żeby zamknąć ten temat ale nie mogę nic nowego trafić :-/
mam taką kierę czarną, nową i do moich projektów nie pasuje, najchętniej zamienię na coś co szukam jak masz, ale mogę Ci też ją lunąć, jak cuś na priva wbijaj
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm