#31
julek pisze:niestety nie udalo mi sie znalezc katalogu z 93. znalazlem 92 i napisalem do jakiegos czlowieka na retrobike, zeby mi podeslal 94. rower po prostu wisi w kilku miejscach w internecie podpisany jako 93, inne modele wheelera tez opisane jako 93 maja te sama typografie.
Właśnie też nie mogłem go nigdzie znaleźć, myślałem że może masz. Ale zobacz np. na ten rower: http://www.retrobike.co.uk/forum/viewtopic.php?t=102535 on ma takiego samego aheda (poza kolorem) a osprzęt ma z 1992 roku jak myślę. Duży blat XTR-a w 1992 nie miał nitów wspomagających wrzucanie łańcucha (wersja SG), dostał je w 1993 (SG-X). W rowerze na zdjęciach ma więc korbę z 1992 i aheda... Dziwne :roll:
marcin74 pisze:sprobuje to jakos naprawic w najblizszym czasie 8-)
Super byłoby jakbyś poskanował, nie mogę się doczekać :-)

#32
Gerwazy pisze:Duży blat XTR-a w 1992 nie miał nitów wspomagających wrzucanie łańcucha (wersja SG), dostał je w 1993 (SG-X).
ta korba z retrobika to nie czasem wersja "touringowa " 48-36-26 :?:
glowe bym dal ze wersja 46-36-26 nity miala od poczatku :roll:
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

#34
Gerwazy pisze:Chyba nie. W jednym rowerze mam M900 48z z nitami, w drugim 46z bez nitów.
ok :oops: :oops: :oops: :oops:
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

#36
takze ten twoj przyklad jest raczej jakims zlepem.

katalog '92 - xt, wiec trzeba zalozyc ze w nastepnym roku wheeler jest konsekwentny i montuje caly czas te sama grupe

Obrazek

#37
julek pisze:serce mi krwawi jak widze te rany - moj wyglada bardzo podobnie, z ta roznica, ze dbam - 735 z tylu i z przodu, korby 730 - u mnie to samo

http://www.retrobike.co.uk/forum/viewto ... 6&t=288940
Tak, ten osprzęt to na pewno '93 - takie manetki, i blat od M900 XT miało tylko w tym roku.
julek pisze:takze ten twoj przyklad jest raczej jakims zlepem.
Na to wygląda, ktoś wymienił cały osprzęt poza FD - ta została XT - swoja drogą spora inwestycja to była.

#38
julek pisze:katalog '92 - xt, wiec trzeba zalozyc ze w nastepnym roku wheeler jest konsekwentny i montuje caly czas te sama grupe

hmmmmm ten U brake w erze XTR wyglada delikatnie mowiac egzotycznie :oops:
choc slowo archaicznie byloby bardziej adekwatne :roll: :roll: :roll:

az sprawdzilem w katalogach :oops: :oops: :oops: i faktycznie w 92 byl jeszcze oferowany :shock:
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

#41
Byłem pewien, że rama Genius Machine jest z roku 1993 aż do momentu kiedy kilka dni temu przyjechała kolejna niemal taka sama....
Tym razem jednak wyposażona w osprzęt M900, niekompletny, bo przez ćwierć wieku widać przydało się komuś to i owo.
W każdym razie to co zostało sprawia wrażenie, jakby kiedyś było kompletnym fabrycznym produktem, pozbawionym z czasem kilku elementów. Inaczej było w przypadku pierwszego roweru na ramie Genius - każda części z innej parafii - koła na Campie, FD M900 pancerze każdy inny itd.

Tu jest spójność. W przypadku Shimano jest możliwość precyzyjnego określenie roku i miesiąca produkcji każdej części. I tu niespodzianka:
Wszystkie części których datę produkcji udało mi się zweryfikować zostały wyprodukowane w 1991 roku !
FH: 9/91
HB: 10/91
BR: 8/91
FD też 1991
A więc musiał być to pierwszy wypust XTR-a, który jak wiadomo pojawił się w katalogu na 1992 rok. Czyżby więc rower był jednak modelowo z 1992 roku?
Być może pomocna okazała by się identyfikacja sterów które tu są inne niż w pierwszym Geniusie, niestety nie mają żadnych oznaczeń. Wyglądają na starszą konstrukcję niż DiaCompe z Geniusa nr1

Może ktoś rozpozna co za jedne?
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wiadomo że Antonio Colombo miał zamiłowanie do nowinek, i miewał różne ekscentryczne pomysły. Jednym z nich była na przykład sprzedaż pierwszego włoskiego MTB - Cinelli Rampichino nie przez sklepy rowerowe ale za pośrednictwem jednego tysiąca numerowanych kuponów zamieszczonych w gazecie. Wycinając i wysyłając taki kupon można było rower zamówić z dostawą do domu. Wszystkie 1000 rowerów sprzedanych zostało w ciągu kilku miesięcy, a rzecz miała miejsce w 1985 roku, kiedy we Włoszech nie znano jeszcze MTB na większą skalę. Może więc Antonio już w 1992 roku wypuścił rower ze sterami Ahead?

Tu kilka detali nowego nabytku:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na koniec wypowiedź Antonio Colombo na temat takiej samej jak rzeczona rama:
Obrazek

#46
Kopara mi opadła :shock:
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike

#49
hit00r II, :mrgreen:
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike

#50
Sprawa sterów póki co jest nierozwiązaną zagadką, ale pojawiły się nowe poszlaki ;-) .
Światło na sprawę może rzucić korek o którym wcześniej zapomniałem:


Obrazek


Skoro korek to prawdopodobnie także stery są od Tiogi.
Idąc tym topem trafiłem na artykuł z kwietnia 1993 na temat sterów ahead od tego producenta:

Obrazek


Kształtem bardzo przypominają metalowe stery z Cinelli, ale są częściowo plastikowe. Tym niemniej nie znalazłem żadnych sterów żadnego innego producenta które miały by podobny kształt.

Poza tym nie znalazłem żadnego producenta, który pokazałby rower ze sterami Ahead w katalogu na 1992 rok.
Znalazłem informację, że pierwszymi odbiorcami sterów ahead były firmy Norco, Rocky Mountain i Raleigh. O ile w przypadku Rocky Mountain rzeczywiście coś jest na rzeczy, to w przypadku Raleigh jest to dziwne dlatego że ani w katalogu na 1992 ani na 1993 nie mieli roweru z takimi sterami. Rocky Mountain co prawda w 1992 też nie miał, ale w katalogu na 1993 chwalili się, że jaki jedni z pierwszych zaczęli używać Ahead'a w 1992

Obrazek


Tu można zanleźć ciekawy artykuł w którym opisano historię wynalazku jakim były stery bez gwintu:
https://cyclingtips.com/2017/08/origins ... s-forever/
Ostatnio zmieniony 2017-12-06, 12:23 przez Gerwazy, łącznie zmieniany 2 razy.

#51
Identyczny korek mam w DB i sterach Tioga Alchemy.
GT RTS3 ,Diamond Back Response Sport ,Kastle Randonne ,Marin Eldrige Grade ,Mammoth RC 201 ,Wheller 3600 ,Specialized S-Works M2 ,Merida Scultura 909, Cannondale Super V 2000 ,Soundance Titanal ,Cbike