Scott Evolution Pro '91

#1
Oto mój najnowszy nabytek. Wypatrzony przypadkiem na alledrogo za niecale dwie stówy. Tytuł aukcji nie sugerował co jest przedmiotem sprzedaży, miniaturka fotki również się nie pokazywała, kliknąłem przypadkiem ;-) Jako, że gustuję w mniej znanych markach rowerowych, to nawet nie wiedziałem, że był taki model Scotta. Zagooglałem, trafiłem na wpisy Skoliozy i stwierdziłem, że warto rowerek przygarnąć. Odczekałem dwa dni i go zakupiłem.
Na foto jest w stanie allegrowym. Trochę odprysków na ramie, ognisko korozji od spodu na mufie suportowej. Przedni Megabite z idealnym bieżnikiem, niestety guma przy kostkach popękała i chyba go zdejmę. Tylny cały, ale zrobił się semislick.
Brak sztycy, bo sprzedawca zapodał wynalazek sztycopodobny od Waganta. Tu mam pytanie: średnica sztycy może być 26mm ? Mierząc suwmiarką wychodzi coś koło tego, ale pewny nie jestem.
I drugie pytanie, to jest model dealerski? Był ujęty w katalogu, czy to special edition?


Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-07-21, 21:03 przez polonezGLE, łącznie zmieniany 2 razy.
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#2
Szkoda tych megabitek...
Jakbyś na szybko potrzebował sztycy 26.0 to mam do oddania taką tranz-x na dwie śruby, z zerową cofką, to się chyba zanzi nazywa albo coś tak. Zanim sobie sprowadzisz śmosy synkrosy, to może Ci podejdzie.
Choć skolioza coś kiedyś pisał, że w skotach to 26,4 było...
Moje skromne dzieła: -> http://rpk.ehost.pl/wp/kategorie/rowery/

#3
piękny....
jaka średnica dokładnie nie wiem, ale z równym 26,0 się nie spotkałem w Scoccie Prędzej dość popularne u Scotta 26,2
Na pewno jest to model produkowany poza katalogiem (być może właśnie jako dealerski, albo na specjalne zlecenie dystrybutora jakiegoś kraju tylko na ichni rynek - Niemcy mieli relatywnie dużo takich modeli na przykład), układ grafik zdecydowanie wskazuje na rok 91, choć przyznam, ze w całej tej układance jeden element mi nie pasuje.... Czy rama ma w okolicy suportu dziurkę do wkręcenia rolki odwracającej ciąg w przedniej przerzutce? Aluminiowy Super Evo w 91 roku to miał....

A u mnie właśnie z myślą o tej ramie leży całkiem zacna grupa osprzętu - kiedyś mam nadzieję zobaczycie Pro Evo wg Skoliozy ;-)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#5
W okolicy suportu żadnego otworu nic nie znalazłem. Jest wybity numer literowo-cyfrowy, obok w układzie poprzecznym numer 26. Co w tym egzemplarzu jest nie tak??

Reflektowałbym na sztycę proponowaną przez aldka, miałem kiedyś taki model w Unibike, parcia na "kult-szpeje" nie mam, ale czy ewenualne 0.2-0.4mm luzu pomiędzy sztycą a rurą ramy to będzie jakiś problem?

Będę musiał zabrać się za wymianę linek od przerzutek, ale jako dziecko gripsziftu pojęcia nie mam jak się do nich dobrać :-? Będę potrzebował pomocy :-)
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#7
Przypatrzyłem się łączeniom poszczególnych rur i trochę zdziwiłem - część połączeń jest gładka (szlifowane spawy?), a część nie, faktura spawów dobrze widoczna. Brak konsekwencji wynikły z uwarunkowań technologicznych?
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#8
Super Evo 91, czyli wersja aluminowa, miała na rurze podsiodłowej, powyżej suportu gwintowany otwór (taki jak do wkręcenia koszyka na bidon) celem włożenia rolki zmieniającej ciąg linki z górnego na dolny
Tutaj obrazowo, o co chodzi - wykonanie metodą chałupniczą na obejmiei:
Obrazek


Przypuszczam, ze jako model pozakatalogowy, Pro Evo mógł być robiony dopiero w II połowie roku 91, gdzie szpeja osprzętu 2 były już dla producentów raczej dostępne Wszystkie bowiem Pro Evo jakie widziałem miały seryjnie założoną FD-M651

A co do linki to rzecz jest prosta - zrzucając na najmniejszą koronkę manetka ustawiona jest tak, że linka przechodzi przez nią na wprost (wejście w okolicy górnego cyngla, wyjście wiadomo) - łatwo ją wyciągnąć, łatwo włożyć
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#11
Egzemplarz opisywany w tym wątku stacjonuje w Bydgoszczy. To taka wieś z tramwajami i lotniskiem położona niedaleko metropolii zwanej Toruniem. W sumie to dziura, nawet na mapach pogody w TV nie istnieje :lol:

A po drugie, takiego cuda bym nie pozostawił tak po prostu pod sklepem. No i on nie jest do tzw. codziennego użytkowania ;-)
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#12
Jaka literka jest na osprzecie bo w 91 w aluminiowym super evolution linki idą górą a w 92 jak w tym z boku?Sztyca powinna miec oryginalną srednice prawdopodobnie taką jak w innych scottach z tego rocznika.Czy jest jakas naklejka dotyczaca rurek bo w katalogach nie ma stalowych pro evolution?

#13
Linki idą bokiem, wszystkie są w takich fajnych rurkach na odcinkach pomiędzy właściwymi panerzami. Wszystkie naklejki obecne na ramie są widoczne na 3cim zdjęciu od góry. Z przedniej przerzutki odcyfrowałem FD-M651, klamkomanetki ST-M091, korby FC-M730.
Na mufie korozja wyszła spod lakieru, jak w moim polonezie :)
Skotek dostał opony, zapieczona na amen okazała się przednia przerzutka.
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#14
docent pisze:Jaka literka jest na osprzecie bo w 91 w aluminiowym super evolution linki idą górą a w 92 jak w tym z boku?Sztyca powinna miec oryginalną srednice prawdopodobnie taką jak w innych scottach z tego rocznika.Czy jest jakas naklejka dotyczaca rurek bo w katalogach nie ma stalowych pro evolution?
na odwyrtkę - w 91 idą bokiem w 92 górą (w systemie stratocaster 2+1, nie wszytskie 3 koło siebie)
to jest wersja (rama) 91 super evo
Obrazek

a tu 92
Obrazek

Natomiast katalog 92 dla zmyłki (podobnie jak w kilku innych przypadkach) pokazuje ramę Super Evo 91 jedynie w barwach 92 :-P

Co do rur - na Pro Evo spotykałem się z naklejkami jak w niektórych wersjach Boulderów:
Obrazek
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#17
Ze środka obejmy wystrzeliła mi sprężynka, podkładka i ta nagwintowana część z wypustami/wpustami. Na czuja poskładałem to w ten sposób, że sprężynka wchodzi na gwintowaną część śruby ściągającej całość, na to nakręca się element z wypustami trzymający blaszaną obejmę.

Po co to jest to nie wiem, edukację techniczną skończyłem na etapie technikum, potem się przebranżowiłem :mrgreen:
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#18
Chodzi mi o literki np. na wewnetrznej stronie korby ktore oznaczaja rok produkcji osprzetu( pierwsza O,P,R itd.-rok a druga miesiac)ktory byl wyprodukowany o rok wczesniej od roweru.

#22
Sztyca taka siaka, bo pensja w budżetówce nie wyrabia Syncrosa bądź Rooxa :lol: Klocki w blaszkach się mnie podobają, a orginalne miały popękaną gumę. Exuski pochodzą jeszcze z Unibike, w komplecie z nimi zakupiłem również exusowskie buty, służące mi po dziś dzień.
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#24
Przepraszam za kolokwializm ale powiem tylko jedno: zajebiaszczy rower 8-) Zawsze miałem sentyment do e-stay Scotta, szczególnie super evo ale ten jest także na wypasie.

#26
Scott już przygotowany już przezimowania w garażu (niestety nie moim), częściowo w kawałkach, owinięty folijką :-) Podpiąłem Heliosa pod olka E-520, pobawiłem się Photoscapem i wyszło parę fajnych moim zdaniem fotek :-)

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-07-21, 21:33 przez polonezGLE, łącznie zmieniany 1 raz.
Dawes Fat Chance '91, Wheeler 5500 '91, Cilo Vasella '91, Anlen Invert '90, Winora góraloszosówka '90, Bianchi Superlug470 '96/99, Muddy Fox Sorcerer '89, Moje jazdy, Hercules California Pro '92 Hercules Indiana '91

#27
Ach ten cudownie niespokojny bokeh ;-)
Ciepławe mocno te ujęcia, takie polsko-złoto-jesienne,
do ostatniego to przydałoby się podparcie, trzy kroki dalej no i Helios ;-)
--
Cypis