Budowa tylnego koła

#1
Cześć,
Podpowie ktoś jakie długości szprych zastosować do zaplacenia na 3 krzyże tylnego koła na piaście xt FH-M737 i obręczy Mavic 217 36h? Patrzyłem w kalkulatorach długości szprych i jakieś tam różnice między różnymi wychodzą, nie napawa mnie to optymizmem, a że komponenty standardowe to może ktoś podpowie, ewentualnie długości do czegoś porównywalnego np. na obręczy 517 czy jakiejś innej piaście shimano z tamtych lat.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Budowa tylnego koła

#3
Piotr ma bana i się nie wypowie. Jednak skoro coś już budowałeś w oparciu o ten kalkulator sapima to podpowiedz proszę:
1. Odejmuję 2mm długości ze szprych od strony napędu i przeciwnej?
2. Czy to możliwe, że pokazało mi, że szprychy od strony napędu powinny być dłuższe? To przypadkiem nie powinno być na odwrót i raczej coś źle wpisałem?
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Budowa tylnego koła

#4
Ja zawsze daję krótsze szprychy od strony napędu. Ja odejmuję od strony napędu. Na początku jak robiłem koła to posiłkowałem się tabelą DT swiss u kolegi w sklepie. Ale teraz robię to sam przez neta, i mniej więcej dane z tablicy pokrywają się z tymi z kalkulatora.

Re: Budowa tylnego koła

#6
Dokładnie tak pamiętałem i dlatego mnie to dziwiło. W każdym razie sprawdziłem to dziś jeszcze raz i wprowadziłem dane swojej obręczy z broszury mavica i dane tylnej piasty stx (bo mojej nie ma) ze strony www.kstoerz.com i pokazało mi, że lewe 283 a od napędu 282. Biorąc pod uwagę radę Czajnika o odjęciu jeszcze 2mm od strony napędu będzie sensownie wyglądająca różnica 3mm. Zwymiaruję sobie może jeszcze tą moją xt jak już ją wyplotę z koła i zobaczę jeszcze jakie wtedy wyjdą długości.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Budowa tylnego koła

#9
Dasz radę "musisz" :-D
Ja sam uczyłem się zaplatać koła. Pamiętam jak to robiłem... Miałem dwa koła, jedno rozplecione, drugie gotowe i metodą prób i błędów starałem się je zapleść. Nie było internetów i tabel w tych czasach a jedynym narzędziem był młotek i śrubokręt ;-)