#121
Ja miałem Judy DH z elastomerami w środku a lekki nie jestem bo ważyłem zaledwie 2 kilogramy mniej od "faceta 90 kg" i nie było problemy. Później przez moment zanim nie sprzedałem, katałem na SL-ce z nowymi elastomerami i również kłopotu nie było lecz SL-ka wbijała się bardziej od DH ale to pewno już konstrukcyjne sprawy robiły tę różnicę oraz różnica skoku. DH z natury chyba była twardsza.

Wydaje mi się że Mag 21 to dobry amortyzator dla osób o większej wadze. Pompuje się zgodnie z tabelą producenta pod wagę i jest git malina. Również sprawdzałem i nie było kłopotu pod moją wagę.
'92 Kona Cinder Cone
'99 Kona Kula
'95 Checker Pig CPX 4050
'94 Specialized Stumpjumper (kolor - blood red)
'96 Specialized Stumpjumper Comp
'96 Cannondale M800 Beast of the East
'97 Cannondale M900

#122
ja w Manitou SX-R rozwiercilem otwór w szaszłykach elastomerów, metodą prób i zwiększania średnicy wiertła dostosowałem (nieodwracalnie) wideł do mojej przygrubej małżonki ważącej 49kg :mrgreen:

#123
Można też zmienić elastomery na miękkie sprężyny. Przy lekkiej osobie nawet nie trzeba będzie zmieniać oleju w tłumiku na gęstszy. Sprężyny zawsze łatwiej znaleźć nie nowe elastomery. Najpierw jednak bym poskładał wszystko tak jak jest. Może akurat podejdzie. Ewentualnie zastąpić jeden kawałek elastomera sprężyna, jak to było w Judy 97. Praca powinna sie bardzo poprawić pod lekką osobą.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#127
focker pisze:Oryginalnie w Quadrze 21 nie było sprężyn - tylko elastomer.
wlasnie zagladam do srodka i widze niebieska sprezyne, w takim razie wyciagne i zmierze

#135
Zagrzać - inaczej się zsunie.
Z długością ciężko stwierdzić na ok. Zainstaluj w Judycie to zobaczysz. Jak będzie za krótka, to dasz dystans. Jak za długa - to trzeba będzie uciąć - i tu się zaczyna problem z odpowiednim zrobieniem końcówki.
Jak nie masz możliwścci sprawdzić, to daj znać - poszukam dziś Judyty i zmierzę jaka jest fabryczna długość sprężyny. To jest model z okręcaną podkową, 63mm?
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#136
Jeżeli chodzi o końcówkę sprężyny (niedawno dorabiałem do XC700) - wystarczy nad kuchenką rozgrzać koniec sprężyny i szybko docisnąć do równej powierzchni. Ja robiłem w ten sposób, że do stalowej płytki miałem przyspawany prostopadle pręt o wewnętrznej średnicy sprężyny. Po nagrzaniu - szybko sprężynę na pręt i mocny docisk w dół. Potem szlifowanie ostatniego zwoju na płasko na szlifierce. Żeby wyszło prostopadle, do stolika szlifierki przykręciłem kątownik jako prowadnicę.

#137
Ja robiłem inaczej - na szlifierce ostatni zwój szlifowałem do czerwoności i siłą docisku końcówka sama dochodziła na płasko. Ale to nie zawsze się udawało (tzn. nie z każdą sprężyną).
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#138
Jak widać sposobów jest wiele. Liczą się też możliwości warsztatowe, bo nie każdy ma dostęp do specjalistycznych narzędzi, żeby np. zmajstrować oprzyrządowanie do prowadzenia sprężyn.

#142
Aby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj bo dotyczy do judy. Sprawa polega na tym że w moim judy brakuje jednego elastomera reszta jest ideales więc chcąc nie chcąc muszę dwa wymienić, aby zachować równość. Więc zacząłem szukać prętów poliuretanowych i podzwoniłem i nie ma problemu tylko trzeba zamówić kawałek 50 cm. I teraz moje pytanie ktoś chce może taki materiał na elastomery? Koszt takiego pręta 50 cm o średnicy 20mm to 30 zł plus 12 zł przesyłka, a twardości dostępne to 55, 65, 75 i wyższe. Ja zamawiam taki pręt o twardości 65 Sha i chętnie odsprzedam bo mi go mało potrzeba.
cron