Cieniowane rury Cr-MO HOW & WHO

#1
Kromorułki to w czasach produkcji większości naszych podopiecznych czyli lata 80te do wczesnych 90tych głóny materiał do produkcji lepszych rowerków i każdy kojarzy cieniowane Reynoldsy, True Tempery, Ritcheye, Tange itp. Ja do dziś do stalówek w hardtailach mam sentyment co potwierdzi kolega poniżej ;-). Wiadomo że to rury bezszwowe. Można znaleźć jak się je robi. Pocięte na kwadratowe w przekroju kesidła się walcuje na okrągło, potem wybija/wyciska w nich dziury, potem walcowanie, przeciąganie, rozciąganie itp. Wszystko jasne a teraz pytanie – jak się uzyskuje różne grubości ścianek w takich rurach i czy wie ktoś jakie firmy je produkują bo nie wątpię, że wcale nie te wymienione, które tylko zlecają/zamawiają? Może mamy tu jakiegoś metalurga.

Obrazek

#3
O widzisz, dziękuję, podejrzewałem że jakieś przeciąganie, ale ciężko mi było sobie technologię wyobrazić, faktycznie proste to to chyba nie jest. Ciakwe czy stal tak samo. Jakieś sugestie co do producentów takich rur, prawdziwych oczywiście nie markujących wyrób? Co do Alu to kojarzę Alcoa, Easton , Sanvik ale stal CrMo?

Dobra idąc tropem tego ciągnięcia widzę że Sandvik stalowe rury tez produkuje więc mniemam że i je tak właśnie ciągnie/cieniuje, ciekawe czyrobi jakieś dla tych wszystkich Columbusów, Ritcheyów, Reynoldsów, Trutemperów itp:

https://www.youtube.com/watch?v=7ITgMXtuMv0

#4
Obecnie swoje zestawy do rowerów mają na pewno Columbus, Dedacciai i Reynolds - każda z firm ma swoje stopy.
Ritchey jak zawsze brandował tylko wyroby innych. Nie wiem co tam się dzieje z Ishiwatą i Tange, ale chyba te firmy wypadły z rynku rowerowego.
True Temper chyba w całości się przestawił na kije golfowe.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#6
Tu jest co nieco wyjaśnione
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Z tego co pamiętam pierwszą firmą która zaczęła cieniować rury był Reynolds w 1929 roku albo coś koło tego

Edit: Butted tubes zostały opatentowane przez Reynoldsa już 1897 roku ! Cieniowanie jest więc tylko nieco młodsze niż rower safety czyli w takim kształcie w jakim znamy go dzisiaj :
http://zabytkowemotocykleirowery.pl/1888_safety/pl
Ostatnio zmieniony 2018-03-14, 21:43 przez Gerwazy, łącznie zmieniany 1 raz.