Klamko manetka xt

#1
Witam nabyłem ostnio Scotta America super 1991,nie działa jednak kalmko manetka xt. nie wchodzi przerzutka, jak to naprawic, jestem nie za bardzo w temacie, ale roweki juz zbieram :).
kona kilauea racelight
KETTLER 1992
Scott America super 1991

#2
Nie opisałeś problemu zbyt dokładnie, więc na początek (chociaż sprawa może być poważniejsza i nie gwarantuję sukcesu):
- rozebrać
- dokładnie umyć
- nasmarować
- złożyć
- cieszyć się bezawaryjną pracę przez następna dekadę

#3
Witam, jeszcze tego nie rozkręcałem bo nigdy tego nie robiełm, jest to lewa manetka, ogolnie rusza przerzutka ale biegi się nie blokują , jest cały czas na małej, rower kupiłem w strasznym stanie, Ale naszczęście pasuje dla córki jest to rama 16.
kona kilauea racelight
KETTLER 1992
Scott America super 1991

#4
Możesz na szybko bez rozbierania do samej manetki (przez otwór do zmiany linki napuścić WD-40 llub podobnego i trochę poruszać - takie objawy jak twoje wskazują na zaschnięty smar.

pozdrawiam
Maciej
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

#5
Czołem,

Zanim rozbierzesz klamkomanetkę, proponuję zacząć od... przerzutki :) Bardzo możliwe, że jest źle wyregulowana - linka mogła się poluzowąć, a potem została przez poprzedniego właściciela przykręcona byle jak, żeby po prostu końcówka nie latała, a nie tak, żeby było dobrze. Efektem może być to, że manetka nie jest w stanie przeciągnąć linki i zablokowąć się na kolejnym biegu.

Moja propozycja: spróbuj odkręcić linkę i ręcznie poruszać samą przerzutką - sprawdź, czy na pewno ma możliwość ruchu w pełnym zakresie.

Potem załóż nową linkę (skoro kupiłeś rower "w strasznym stanie", to linki i tak wypada wymienić) i spróbuj wszystko wyregulować od nowa.

Jeżeli to nie pomoże, spróbuj wszystko gruntownie przeczyścić - WD-40, tak jak wspomniał @mekp, od siebie dodam jeszcze sprężone powietrze, żeby wszystko ładnie usunąć po rozpuszczeniu.

Dopiero kiedy wszystko inne zawiedzie, jest wg mnie sens cokolwiek rozbierać.


PozdRower!

#6
Przyczyną "nie wrzucającej" manetki STI czy rapidfire jest zwykle jedna upierdliwa zapadka sklejona z osią obrotu przez stary smar. Ma na dodatek słabiutką sprężynkę i ta po prostu nie daje rady jej poruszać. Trzeba ją zlokalizować i głównie na niej skupić jak ktoś nie chce całości rozbierać. WD40 i rozruszanie.
https://www.facebook.com/evobikesycow

#7
Witam, dziękuje wszystkim za rade, na szczęście nie rozkręcałem tego, nasmarowałem wczoraj i dziś poprawiłem wd -40, i zacząłem ruszać bez linki, i działa. Czyli tylko wymiana linki i niech jeździ kolejną dekadę,

Jest jeszcze jeden mały kłopot druga klamka od hamulca jest wykrzywiona, jak to delikatnie naprostować . czy mozna wymienic ten element.
kona kilauea racelight
KETTLER 1992
Scott America super 1991

#8
samej dźwigni nie wymienisz bo shimano nituje dźwignie z korpusami miałem podobny problem z klamkomanetkami deore lx też była krzywa klamka włożyłem rurę o większej średnicy i powoli prostowałem i udało się nie złamać a wykrzywienie było dość spore

#9
Witam czy Ma ktoś z forum sama klamka prawa. Mam wykrzywiona i nie wiem jak wyprostować. Potrzebuję kupic st m091. Dziekuje
kona kilauea racelight
KETTLER 1992
Scott America super 1991
Załączniki
20170219_210234-1.jpg

#11
Ok, bede prostował, ale boję się by nie pękło , to jest z tego scotta super america 1991 . Jak by się znalazło to chętnie bym kupił, Dziekuje
kona kilauea racelight
KETTLER 1992
Scott America super 1991