lokalizacja piwotów a model hamulca

#1
Jakiś czas temu przerabiałem temat montowania nowych Vek do starej ramy, wniosek był taki, że albo trzeba rzeźbić albo zmienić hamulce na epokowe. Mniej lub bardziej tę sprawę uświadamia sobie większość forumowiczów (tak przynajmniej sądzę).

Zastanawiam się natomiast czy ktoś jeszcze oprócz mnie odniósł wrażenie, że ramy były kiedyś spawane/lutowane pod konkretny model hamulca.
Np Cilo oryginalnie zawsze sprzedawane z BR-MT62. No i ustawienie tego hamulca jest tutaj dziecinnie proste i działa świetnie.
Następne Gary Aquila - oryginalnie na BR-M600, używałem kiedyś tych hamulców z wieloma innymi ramami, nigdzie nie działały tak genialnie jak tutaj. Po prostu bajka.
W przełaju mam bardzo wąsko rozstawione piwoty i za nic w świecie nie mogę się dogadać się z BR- MT62, próbowałem różnie to ustawiać, z różnymi klockami... cały czas słabizna.
jak byłem jakiś czas temu u KA-LIS'a to pokazał mi ramę przełajową gdzie praktycznie żadne canti nie pasowały - do tego stopnia, że klocek był wyżej niż obręcz i nic nie dało się z tym zrobić.

Jeśli przynajmniej kilku forumowiczów potwierdzi, że spotkało się z takim zjawiskiem to będę postulować zbieranie danych - rozstaw piwotów - odległość od osi koła (ta wielkość też jest różna, w różnych ramach!) - model hamulca - szerokość obręczy. W każdym razie ja po weekandzie (dziś wyjeżdżam i będę w niedzielę w nocy) pomierzę te wartości w swoich ramach.

#4
Pomiarów odległość piwotów od osi koła póki co nie robiłem. Na razie są są rozstawy.

Kona tył - 87mm - SunTour XC LTD
Kona przód - 87mm - zobaczymy jak będzie jak przyjdzie oryginalnie montowany Dia Comnpe

Cilo tył - 79mm - Deore II BR-MT62
Cilo przeód - 91mm - Deore II BR-MT62

Gary Fisher Aquila tył - 84mm - BR-M600
Gary Fisher Aquila przód - 90mm - BR-M600

Mój "przełaj" - czyli Performance bike:
przód - 64mm
tył - 73mm
Początkowo - aczkolwiek nie sądzę by miało to coś wspólnego z oryginałem - były br-m737. Obecnie są założone BR-MT62 i absolutnie nie umiem ich dobrze ustawić. W Cilo ich ustawienie jest bajecznie proste. Tu niby wszystko okej ale jakoś nie chce to dobrze działać...
Zastanawiam się co wstawić. Rozważam mini Vbrake. Biorę pod uwagę BR-M737. Ale gdyby ktoś mi napisał że ma taki dokładnie rozstaw i jakieś konkretne hamulce z tym świetnie działają to bym nie miał wątpliwości i powielił sprawdzone rozwiązanie. Chodzą mi po głowie Sachsy od Adamello - pamiętam, że kiedyś je miałem i w ogóle nie udało mi się ich ustawić na ramie MTB (sprawdzałem na pewno na Kuwaharze Lion i bodaj na Nishiki Alien), bo piwoty były zbyt szeroko rozstawione, może tu by to zagrało?

Czy ktoś mający współczesnego przełaja mógłby dla mnie zmierzyć rozstaw piwotów przód/tył - może wystarczy że wezmę pierwsze lepsze współczesne Tektro..

Re: lokalizacja piwotów a model hamulca

#6
jacob pisze: jak byłem jakiś czas temu u KA-LIS'a to pokazał mi ramę przełajową gdzie praktycznie żadne canti nie pasowały - do tego stopnia, że klocek był wyżej niż obręcz i nic nie dało się z tym zrobić.

.
kółka 27 cala...
pewnie nie przełąj
tylko turystyk z lat 80-tych : :-)
centurion accordo gt '88, gary fisher big sur '99, trek singletrack 950 '95, romet-universal '82, centurion-ritchey '90-91, nishiki bombardier '94, peugeot black rock '90, univega dual action-pro '96, koga-miyata traveller '91/ ramy; wheller 6600 '93, centurion accordo '87, katrga dx '90 /było: muddy fox courier comp '92, peugeot mackenzie '92, giant cold rock '90, '91, '92,

#7
nie pamiętam nazwy producenta, z tego co mi Karol mówił, to producent specjalizował się zarówno w trekingach jak i przełajach, geometria niezła pod przełaj, krótka TT, wysoko suport, krótka rurka łańcuchowa, do tego (teraz argumenty za turystykiem) otwory pod low ridera i 3 bidony, ale te otwory od spodu ramy zrobione tak że zmieściłby się tam w najlepszym razie bidon 0,3 l, bo inaczej by o koło to wadziło. trochę rower zagadka. A i do tego, piękne rurki columbusa, wysoki model :-) Rama była czerwona i miała jakieś tam chromy, chyba skończyła na allegro. Trochę mnie kusiła, ale nie ma co robić kolekcji rowerów ;-)

a myś,l że to 27 dobra, chyba też to rozważaliśmy, już w sumie tego dobrze nie pamiętam

#8
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... CwQMygMMAw
np
ale może być to każda marka,
pewnie jakas europa
centurion accordo gt '88, gary fisher big sur '99, trek singletrack 950 '95, romet-universal '82, centurion-ritchey '90-91, nishiki bombardier '94, peugeot black rock '90, univega dual action-pro '96, koga-miyata traveller '91/ ramy; wheller 6600 '93, centurion accordo '87, katrga dx '90 /było: muddy fox courier comp '92, peugeot mackenzie '92, giant cold rock '90, '91, '92,