Renowacja sztycy

#1
Siemka,
macie może jakiś sposób na odnowienie sztycy? Moja jest czarna ale paskudnie obdarta od dołu. Myślałem aby ją doprowadzić do ładu ale nie wiem czym ją pokryć i jak przygotować. Materiał to chyba jakaś, wybity napis SR Sakae. Ta sztyca to pewnie nic fajnego, waga ponad 300g, ale cieżko znaleźć coś ciekawego w rozmiatrze 25,4mm.

#2
sakae to bdb sztyca, pewnie jest ze stali cr-mo, i jest anodowana, i tu jest klopot, bo lakierowanie nie wchodzi w gre, zmieni sie srednica, szybciej polerka do koloru srebrnego, zasadniczo trudno jest o renowacje sztyc czarnych , anodowanych, mozna sie pokusic o pomalowanie proszkowo, ale to i tak zmieni jednak srednice

#3
coś mi się wydaje że tam anody to juz nie ma. widać rysy na stali pod czarna warstwą jakiejś farby. chyba już była jakaś rzeźba uskuteczniania na tej sztycy.
/// 4x Specialized /// ;)

#7
jeżeli sztyca jest stalowa to na pewno nie jest anodowana, jedyne pokrycie czarne oprócz malowania dla stali to oksyda, a oksydy w branży rowerowej raczej sie nie stosuje, weż ją wyszlifuj drobnym palierem a potem wypoleruj pastą tempo :)

#8
Sztyca myła malowana, ale nie wiem czy oryginalnie. Jest dość ciężka, ca 350g przy 35cm długości, węc chyba nie alu. spolerować można ale mnie zależy aby była czarna i pasowała do czarnego mostka. Srebrna sztycza i srebrny mostek nie będzie łasowal do ramy i osprzetu. Średnica jest dość kłopotliwa bo to 25,4mm. W gre wchodzi tylko nowy zoom i chyba se kupne cuś takiego. Przynajmniej lżejsze od tego wspaniałego sakae.
/// 4x Specialized /// ;)

#13
Panowie piszący o anodowanej stali... wybaczcie ale to bzdura.
Anodować..czyli sztucznie utleniać mozna stopy aluminium.

przepraszam..musiałem..:)

edit

a sorry... widzę, że nie byłem pierwszy..;)

przy okazji ..chyba właśnie odświeżę mojego xtr cro.mo przez podmalowanie na czarno...

#14
Nieprawda, inne metale też dają się anodować. Również stal ale tylko niektóre stopy, poza tym tytan, magnez i pewnie coś jeszcze by się znalazło. Anoduje się stalowe szprychy i nyple na przykład. Poza tym sztuczne utlenianie metali to nazywa się ogólnie oksydacją a anodowanie jest jednym z rodzajów oksydacji.

#15
Przepraszam, że odgrzewam stary temat, ale jestem po prostu na etapie nauki i przyswajania informacji z tego Forum - a dotąd myslałem, że choć trochę znam a raczej znałem się na rowerach :oops: i czytam czytam czytam , choć ogrom informacji poraża.

Wracając do tematu :

Jeśli sztyca jak ktoś napisał jest faktycznie stalowa (nawet Cro-mo choć czasami trudniej) wówczas aby odnowić czarną powłokę nie zmieniając przy tym wymiarów najłatwiej ją po prostu pooksydować - to wcale nie taki trudny proces i wiele osób zajmujących sie np. wiatrówkami (a w tym akurat dośc głęboko siedzę) ma to opanowane do perfekcji - w razie potrzeby mogę pomóc.

Pozdrawiam
Andrzej
Nie dyskutuj z chamem - najpierw sprowadzi Cię na swój poziom a potem pokona doświadczeniem !!!

#16
Lonkor pisze:Przepraszam, że odgrzewam stary temat, ale jestem po prostu na etapie nauki i przyswajania informacji z tego Forum - a dotąd myslałem, że choć trochę znam a raczej znałem się na rowerach :oops: i czytam czytam czytam , choć ogrom informacji poraża.

Wracając do tematu :

Jeśli sztyca jak ktoś napisał jest faktycznie stalowa (nawet Cro-mo choć czasami trudniej) wówczas aby odnowić czarną powłokę nie zmieniając przy tym wymiarów najłatwiej ją po prostu pooksydować - to wcale nie taki trudny proces i wiele osób zajmujących sie np. wiatrówkami (a w tym akurat dośc głęboko siedzę) ma to opanowane do perfekcji - w razie potrzeby mogę pomóc.

Pozdrawiam
Andrzej
Jesteś leśnikiem ? :-)
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

#18
mekp pisze:
Jesteś leśnikiem ? :-)
Lata temu byłem (można by rzec, że to w mojej rodzinie tradycyjna profesja) - wówczas właśnie jeździłem rowerem po minimum 50 km dziennie - dawne cudowne czasy :mrgreen: Obecnie pracuję w bibliotece oraz bawię się i zajmuję wiatrówkami .

Ad. elziomalo - niekoniecznie - leśnik nie zawsze = myśliwy - choć bardzo niewielu leśników znam którzy by nimi nie byli :mrgreen:

Pozdrawiam
Andrzej
Nie dyskutuj z chamem - najpierw sprowadzi Cię na swój poziom a potem pokona doświadczeniem !!!

#19
Właśnie dlatego pozwoliłem sobie na skrót myślowy leśnik=>myśliwy, zresztą to mekp zaczął ;D Swoją drogą pewnie ciekawa historia, od leśnika do bibliotekarza ;D
Allegro, Alpinestars, Breezer, Corratec, Kuwahara, Rocky Mountain.

Obrazek

#20
elziomallo pisze:;D Swoją drogą pewnie ciekawa historia, od leśnika do bibliotekarza ;D
Sorry za OT , ale to już raczej końcówka historii - z pierwszego zawodu jestem elektromonterem górnictwa podziemnego,z ostatniego nauczycielem historii - nomen omen :-D

Pozdrawiam
Andrzej
Nie dyskutuj z chamem - najpierw sprowadzi Cię na swój poziom a potem pokona doświadczeniem !!!