#4
ja bym dał na odwrót :-P
oś jest wąska więc rant łożyska nie przeszkadza w jej obracaniu się Natomiast jeśli założymy rantem do bieżni (kulkami do osi) to on zamiast kulek będzie po niej szorował utrudniając obrót a nie łożyskując
Pod warunkiem oczywiście że właściwie interpretuję "kulki na zewnątrz i do wewnątrz" ;-)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#6
Ok zacznijmy od tego, że są dwa rodzaje wianuszków (o przeciwnej orientacji), więc dobrze jest się upewnić co tam masz :) Zasada jest taka, żeby po prostu kulki jeździły po bieżni a nie wianek. Po montażu po prostu sprawdź w jakim układzie to pracuje dobrze a w jakim nie - jeśli wianuszek jeździ po bieżni a nie kulki to poczujesz to od razu.

Ponadto możesz po prostu zainstalować same kulki bez wianuszka - standardowo jest to 9 kulek - nie będzie to miało wpływu na pracę układu, a zawsze możesz dzięki temu wymienić tylko jedną czy dwie wadliwe kulki a nie cały zestaw (choć oszczędność żadna..).
skolioza pisze:ja bym dał na odwrót :-P
oś jest wąska więc rant łożyska nie przeszkadza w jej obracaniu się Natomiast jeśli założymy rantem do bieżni (kulkami do osi) to on zamiast kulek będzie po niej szorował utrudniając obrót a nie łożyskując
Pod warunkiem oczywiście że właściwie interpretuję "kulki na zewnątrz i do wewnątrz" ;-)
Mi chodziło o to aby kulki były do środka ustawione. Kiedyś ustawiałem na zewnątrz, jednak w serwisie na Halczyna mi zwrócono uwagę na takie coś. Potem w literaturze (Zinn) wyczytałem tyle, aby instalować tak aby było dobrze, tj. kręciło się bez problemów - tutaj po prostu napisano, żeby ustawić kulki do bieżni i tyle.

Jak wprowadziłem w błąd to przepraszam, jednak wspomnę, iż sam bym tak instalował.. ;)

#9
nie o to idzie - po prostu warto by zdefiniować co kto ma na myśli pisząc o wystawaniu kulek z wianka ;-) (po mojemu wystają np z obu stron)
a na poważnie - jeśli Twój złożony suport kręci się gładko i nie ma luzu, znaczy że jest złożony OK Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy jeśli wianki założysz na odwrót to to, że oś zaczyna wyraźnie ciężko się obracać, pomimo tego że jest na niej jeszcze spory luz

a żeby watpliwości nie było - brudne ale widać o co chodzi
Obrazek

Obrazek
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#10
mam odwrotnie . Nie ma luzu i lekko chodzi
Więc chyba jest ok
Słychać tarcie , to chyba normalne , tym bardziej że w osi są wżery od rudy

Muszę to jeszcze raz rozebrać i odwrócić .
SZOSA>mtb
cron