Ramy Szosowe - Standardy mocowania piast .

#1
Obecny standard w ramach to przód 100mm i tył 130 lub 135mm.
Standardy retro:
120x10 - torowe
126x10 - stare szosowe
110x10 - bardzo stare szosowe.
i więcej:
Zestawienie by Sheldon Brown https://www.sheldonbrown.com/frame-spacing.html
Czy standard jest zależny tylko od liczby przełożeń jeśli chodzi o tył?

Jako, że niedawno walczyłem z moim Peugeotem z 1980 roku, w którym jest standard przód 96mm i tył 126mm proszę forumowiczów o wszelkie informację na temat standardów piast w retro szosach.
W szczególności kiedy i w których latach funkcjonowały w danych modelach. Przykładowo ciekawi mnie od którego roku np. Peugeot zmienił standard w swoich ramach na 100 i 130mm (w których modelach rowerów).
Peugeot PFN10 z 1979?, Rocky Mountain Blizzard, ORANGE P7 - 1998 - dawniej :)

Re: Ramy Szosowe - Standardy mocowania piast .

#2
Jakbyś sobie usystematyzował przód i osobno tył
Z rozstawem tył 110 się nie spotkałem nigdy a miałem naprawdę stare szoski czasem, może torówki ? ale raczej miały 120 mm tył.

Standard szosowy obecny i sprzed paru lat pod hamulce obręczowe to przód 100 mm, tył 130 mm.
W przełaju pod obręczowe hamulce także to samo, ale uwaga były także w ostatnim czasie zmienione na 135 mm.
W przypadku tarczówek szosa standard 1 to przód 110 mm, tył 135 mm, lepsze ramy mają standard 2 czyli przód 100/12mm, tył 12/142 mmk i to też dotyczy przełaju obecnego identycznie.
Nadmienię ze w gravelach było także i jest identycznie jak w nowych szosach pod tarcze i przełajach, zależy jakiej klasy rama, takie osie.
www.velotech.pl

Re: Ramy Szosowe - Standardy mocowania piast .

#3
Interesuje mnie np. czy nowsze stalowe szosy Peugeota mające oryginalnie 7 przełożeń kaset\ wolnobiegu to mają już te 130mm?
Bo według Sheldon
raczej 126 mm Rear 6- and 7-speed (road).
niż 130 mm Rear 7-speed (MTB) and 8- 9- and 10-speed (road).

Wiem, że zmiany rozstawu piast w szosach (do 100/130) zaczęły się w latach 90 ale kiedy dokładnie?
Peugeot PFN10 z 1979?, Rocky Mountain Blizzard, ORANGE P7 - 1998 - dawniej :)