Suntour X-Press

#1
Takie pytanie do znawców Suntoura. Mój pierwszy MTB to w 1992 Giant Iguana na manetkach Suntoura z systemem X-Press. Całkiem fajnie to działało jeśli chodzi o tył i udało mi się kupić taką nową prawą manetkę. Od tak se by pocykać przed TV i powkurzać 2gą połowę ;-). I mam wątpliwość. Przeglądam katalog z 1992 i widzę 3 modele prawej manetki X-Press. Niestety na manetce nie ma jak to u Shitmano bitych czy naklejanych symboli nie wiem dlaczego. Patrząc po katalogowych fotach to mam chyba model SL-XL10-R7 z grup XC LTD i X1. Katalog podaje też ten model manetki dla grupy XCE. Ale zdjęcia grupy XCE wskazują raczej na niższy model XM10-R7 ze stalową obejmą. Ten mój Giant był na pewno na przerzutce tylnej XCM, ale manetkę zapamiętałem z alu obejmą, może więc była z grupy XCE jeśli ta miała jednak model jak w tabelce XL10-R7. Korba była X-1 więc może i manetka po prostu X-1? Pytanie czy ktoś wie którą manetkę X-Press miała grupa XCE? I czy może gdzieś wewnątrz manetki można ten symbol znaleźć? No i czy te 3 rodzaje manetek poza wyglądem/konstrukcją obudów w działaniu się czymś różniły?

Dzięki

grupy: XC Pro, XC Comp (też dla wersji MD) - model SL-XP10-R7, waga 331g (alu obejma, mniejsza obudowa)
grupy: XC LTD, X-1, XCE (tu chyba pomyłka w katalogu) - model SL-XL10-R7, waga 341g (alu obejma, większa obudowa)
grupy: XCE (wątpliwość jak wyżej), FS-E (trekking), XCM, XCT, XCU – model SL-XM10-R7 (metalowa obejma)

Katalog Suntour 1992:

http://www.retrobike.co.uk/gallery2/v/M ... gues/1992/

Namierzenie rocznika Iguany:

https://forums.mtbr.com/vintage-retro-c ... 16359.html

Manetka:
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm
Załączniki
Suntour_Manetka_X-Press_.jpg

Re: Suntour X-Press

#2
W rowerze jaki miałem na X-1 manetki miały bankowo obejmy alu jak ta tu

Chociaż w katalogu 93 wygląda to dość dwuznacznie (słaby skan) obstawiałbym że wtedy X-1 miał obejmę stalową tak samo jak XCE
http://mtb-kataloge.de/Bikekataloge/PDF ... Tour93.pdf
Natomiast w Poldkowym Anlenie - takim jak mój tylko nieco starszym i z osprzętem mieszanym z XC - obejmy są alu
viewtopic.php?f=29&t=4138&p=64157&hilit=anlen#p64157

Może znajdę w domu instrukcje Suntoura od Anlena to sprawzdę
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

Re: Suntour X-Press

#3
no ten katalog 1993 faktycznie słaby, ale wg mnie X1 ma w nim alu obejmę a XCE stal, 1992 jest znacznie lepszy i skłaniam się do tego że błędnie podali dla XCE model z alu oejmą. Ale dzięki za odzew, sprawź pls jak czas pozwoli tego Anlena faktycznie bo katalogu Giant na 1992 z taką Iguaną na Suntourze nie mogę znaleźć, jest tylko żółta na Shitmano 100GS więc nieco głupieję, może US były inne niż np. Eu bo ja miałem z US. Co ciekawe wydaje mi się to dziś nienormalne bo ten G miał tylną zmieniarkę z niższej grupy niż np. korba i chyba manetki/klamki z X-1.
PŁACĘ ZŁOTEM ;-) Tioga Psycho K Skin Wall; Kierownica alu Zoom 130 lub 150 złotawa, Mostek ahead czarny i srebrny ControlTech mocowanie kiery na jedną śrubę, 1i 1/8 cala ,120-135mm