Ceramiczne kulki

#1
Ostatnio zaciekawił mnie temat ceramicznych kulek z azotku krzemu. Używał ktoś takich?
Podpowiem że są one czarne i mają zaporową cene. Znalazłem 8 takich w częściach do wigraka i innych składaków. Założyłem je na przemian z nowymi stalowymi do piasty xt co mam ją luzem i w ręku kręci sie wyjątkowo dobrze lepiej niz przednia na nowych kulkach shimano. Wielu producentów łożysk tocznych stosowało patent z jedną ceramiczną kulką w łożysku i miało to na celu wyrównywanie bieżni i przedłużenie żywotności.
Ktoś z was miał takie łożyska albo kulki? Jest sens dopłacać tak duże pieniądze? Koszt 20 kulek do przedniej piasty to 60zl. Podobno takie kulki stosuje sie w dyskach twardych ale chyba swoj zepsuty wywaliłem i nie mam jak sprawdzić.

#4
Mur beton ceramiczne czarne z azotku krzemu. Znalazłem je w rupieciach do składaków w worku z wiankami i innymi łożyskami, nie mam pojęcia jakim cudem takie kulki się tam znalazły. Corrado nawet w japońskich najdroższych takich kulek nie ma. One z jakiegoś przemysłowego urządzenia musiały być ale wyglądają na nowe.

#6
Hubert pisze:Mur beton ceramiczne czarne z azotku krzemu. Znalazłem je w rupieciach do składaków w worku z wiankami i innymi łożyskami, nie mam pojęcia jakim cudem takie kulki się tam znalazły. Corrado nawet w japońskich najdroższych takich kulek nie ma. One z jakiegoś przemysłowego urządzenia musiały być ale wyglądają na nowe.
Można jakieś zdjęcia podglądowe?

#7
diora pisze:
Hubert pisze:Mur beton ceramiczne czarne z azotku krzemu. Znalazłem je w rupieciach do składaków w worku z wiankami i innymi łożyskami, nie mam pojęcia jakim cudem takie kulki się tam znalazły. Corrado nawet w japońskich najdroższych takich kulek nie ma. One z jakiegoś przemysłowego urządzenia musiały być ale wyglądają na nowe.
Można jakieś zdjęcia podglądowe?
Obrazek
Lodzermensch

#9
Zardzewiałe i wytarte też są czarne :-P
Znajomy fachowiec w "łożyskowym" je oglądał i potwierdził że to ceramika. Na początku myślałem że to stal oksydowana czy coś bo ceramika zawsze z białym się kojarzyła a jednak po zgłębieniu tematu to ceramika. One są wyjątkowo gładkie i to w porównaniu z nowymi stalowymi. Jest różnica w pracy i nawet w palcach to czuć choć ciężko sobie to wyobrazić ale jednak.
Jedna taka kosztuje 8,36zł czyli komplet na piastę to 151zł
Ale ja mam tylko 8 :-x :cry:

Edit: Takie coś jak na zdjęciu to nie jest taki odcień jak czarna anoda tylko jak coś bardziej jak szkło. Jak wyjmę to zrobię foto, nigdy takiego materiału w reku nie miałem. http://stjorsen.pl/wp-content/gallery/c ... emu-02.jpg
Ostatnio zmieniony 2015-02-04, 21:53 przez Hubert, łącznie zmieniany 1 raz.

#13
Wojtas pisze:jak czarne to może NIEMYTE! myj kule
:) :) :)
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

#15
Wojtas kulki są umyte.
Bart to nie takie kulki a to używasz ich sam zgodnie z przeznaczeniem nikogo tu nie interesuje.
Corrado przestań mieć humory o niewiadomo co i ogarnij się bo chyba znowu piszesz na %.

Zazdrościcie mi tych 8 kulek czy co? Kupcie sobie proszę bardzo: http://lozyskaceramiczne.pl/index.php?cPath=21_23_24
Zapytałem poważnie, myślałem że powiecie coś mądrego a wy daliście d*** Bart szczególnie bo obrzydliwe to było.

#17
Adamello pisze:Ja ceramiczne kulki z wigraków zawsze oddje teściowi, bo sobie z nich zęby struga.
Używam głównie takich plastikowych z naszyjnika żony (są najlżejsze). A jak się w lesie coś sypnie to jagody też dają radę.
O matko.
Lodzermensch

#20
Skoliozo jeśli można prosić to temat do wywalenia, widzisz jaki tu reprezentują poziom :roll: .

Adamello normalnie gorzej niż dziecko, 35 lat ma rodzine i własną firme, złożył setki rowerów, kilka kont na allegro, moderator na LB, zawodnik a jednak jak przyszlo o korbe xt to cyrki robi a tutaj ząbki dla teścia struga, i jeździ na jagodach :mrgreen: szkoda czasu. A myślałem że będziecie wiedzieć ale jednak poziom taki że szkoda gadać.

#21
Jest firma ceramicspeed oni robią całe łożyska ceramiczne, ale kosztują np 1500-3500pln, można ogarnąć łożyska nierdzewne z ceramicznymi kulkami te też są podobno dobre, ale osobiście uważam, że nie ma to sensu, nie potrzebuję 15W zaoszczędzonych na podjeździe.

Jak kupować dobre łożyska to z nierdzewki i takie sa wystarczające.
cino cinelli santo subito

na sprzedaż:
https://picasaweb.google.com/wojd47h/NaSprzedaz#
moje aukcje:
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=24938441

#22
Magnesem sprawdź i wszystko będzie jasne. Ewetualnie na dokładnej wadze wszystkie połóż i oblicz gęstość, ceramika jest sporo lżejsza od stali.
Allegro, Alpinestars, Breezer, Corratec, Kuwahara, Rocky Mountain.

Obrazek

#23
Ja z kolei uznaje że łożyska najlepsze są takie ,które są zadbane czyli może i nawet chińczyki ale dobrze nasmarowane i czyste w środku.
Elziomallo nawet nie trzeba sprawdzać to na 100% ceramika i to nie tylko ja tak twierdze.

Wojtas ja takich łożysk bym nie kupił bo 3,5k to pół tego mój dupowóz wart nie jest chyba.
Myśle nad wsadzeniem tych kulek po 4 na strone na przemian z stalowymi. Co o tym sądzicie?

#25
Nie mekpie ona ma tylko ceramiczną powłokę na bokach gdzie klocki naciskają. Obręcz jest aluminiowa a dopisek CD oznacza ceramiczną powłokę. A dlaczego skojarzyłeś to z kulkami? Myślisz że to metal pokryty ceramiką? Nawet jakby był to i tak to dalej ceramika w kontekście użytkowym.

#28
CD można spotkać na anodyzowanych wersjach obręczy a prawie nikt nie rozumie że jest ceramika i anoda.

Mekp mnie tak łatwo nie wpuścisz, ja swoje wiem i jestem tego pewny.

#29
Hubert pisze:Nie mekpie ona ma tylko ceramiczną powłokę na bokach gdzie klocki naciskają. Obręcz jest aluminiowa a dopisek CD oznacza ceramiczną powłokę. A dlaczego skojarzyłeś to z kulkami? Myślisz że to metal pokryty ceramiką? Nawet jakby był to i tak to dalej ceramika w kontekście użytkowym.
znowu sie dales podpuscic ;-) :roll:
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie