#3
Dla mnie jest zdecydowanie lepsza z krótkim bo:

Trudniej jest o coś zachaczyć przerzutkę z krótkim wózkiem.
Jest lżejsza.
Podobno jest szybsza jak twierdzą niektórzy ale według mnie różnica jest niewielka.
Łańcuch trochę mniej lata na wybojach.
Ale ogranicza ilość przelożeń (nie pojedziesz na 1 z przodu i 8 z tyłu).

#4
Hubert pisze:Łańcuch trochę mniej lata na wybojach.
Ale ogranicza ilość przelożeń (nie pojedziesz na 1 z przodu i 8 z tyłu).
gonienie łańcucha to dla mnie istotna kwestia - krótki wóz (krótsze ramię zwalnia go mniej)

co zaś do obsługi - XT z krótkim wózkiem oblatuje wszystkie biegi w 3x7 (pod warunkiem że kaseta jest do 28, max 30- tak z resztą zaleca stosować ją Sh, do 28 właśnie); XTR z bardzo krótkim wózkiem od Dura Ace (tzw wersja dh) z biedą oblatuje 2x8 i to po małej modyfikacji Także teź kwestia jaka przerzutka jest na tapecie

A lans - wiadomo 8-)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#6
Mi się też wydaje, że szybciej pracuje i łańcuch tak nie lata na wybojach. Mam w jednym rowerze Sorę i jestem z niej bardzo zadowolony. Jak będę zmieniał w drugim przerzutkę to krótki wózek na bank.
I wygląda lepiej, zgrabniej, choć to chyba najmniej istotne.
tommyride.bloog.pl

#7
W downhillu to od zawsze byly krótkie nawet chyba w nowym saint. Widział moze ktoś chainspotting wszyscy tam mieli krotkie wozki i chyba dura-ace. Pamietam ze szarak mial trzy dlugosci wozka w tym tak krotki jak szosie i chyba do downhillu go robili.

#11
Właśnie. Z dokumentacji wynika że generalnie krótki wózek obsłuży jeszcze napęd maks 2x9 (nie wchodząc w szczegóły, zależnie od wielkości zębatek) ale 3x9 to już nie da rady.. tyle teorii, Teraz mam pytanie do tych którzy zmienili na krótki bez patrzenia w dokumentację i mają 3x9 jak się na tym jeździ ? :) Sam mam XTR z krótkim i długim wózkiem i nie wiem czy nie dodać sobie do lansu ;)

#12
mam 11-30 na 22-32-44 (3x8) i krótki wózek na m950, wszystko hula dobrze pod warunkiem że mała z przodu pracuje z 4 najwiekszymi z tyłu, środkowa z 4-ma środkowymi, a blat z 4-ma najmniejszymi z tyłu, poza tym to rzeczywiście jest tylko do lansu, raczej fr, enduro czy dh to sie nie bawisz żeby bać sie o zahaczenie o coś rd, no chyba że zmieniłeś upodobania od zeszłego roku ;) myśle że przy 3x9 z kasetą 34z mogłoby być już cieżko, znaczy przerzutka dostała by mocno po spreżynie
Ostatnio zmieniony 2014-06-02, 11:56 przez cardamon, łącznie zmieniany 1 raz.

#15
Straszną dezinformację tu siejecie... Primo, górskie shimanowskie przerzutki nie miały krótkiego wózka tylko średni. (wyjątkiem był chyba tylko szary XTR z grupy DH) Stosowanie w górskim rowerze, gdzie z przodu jest korba z 2/3 tarczami , przerzutki szosowej, poza tym że jest to ekscentryczne, jest nielogiczne. Stosowanie średniego wózka, w standardowym napędzie MTB 11-30/32 korba około 22/32/44, przy odpowiednio dobranej długości łańcucha jest bardzo na miejscu. Z tym że jedyna przewaga średniego nad dłuższym to: rzadsze/płytsze zanurzenie w błocie, śniegu, oraz mniejsza możliwość uszkodzenia. Średni wózek nie powoduje, że biegi szybciej się zmieniają - bo na to wpływ ma szybkość kciuka a w drugą stronę siła głównej sprężyny i zasyfienie pancerza, a mniejsze majtanie łańcucha w dolnym jego przebiegu przy krótszym wózku jest wątpliwym plusem (no chyba że marketingowym, to na pewno) Minusem średniego wózka jest to, że jest ich mało i przez to chodzą drożej, no i trzeba uważam aby nie przekosić skrajnie łańcucha, co jest trudne ale raz na 100lat się zdarza.
Ostatnio zmieniony 2014-06-06, 14:39 przez wojto_to_ja, łącznie zmieniany 4 razy.

#16
wojto_to_ja pisze:SStraszną dezinformację tu siejecie... Primo, górskie shimanowskie przerzutki nie miały krótkiego wózka tylko średni. Krótkie wózki są w szosowych przerzutkach. Stosowanie w górskim rowerze, gdzie z przodu jest korba z 2/3 tarczami , przerzutki szosowej, poza tym że jest to ekscentryczne, jest nielogiczne. Stosowanie średniego wózka, w standardowym napędzie MTB 11-30/32 korba około 22/32/44, przy odpowiednio dobranej długości łańcucha jest bardzo ok. Z tym że jedyna przewaga średniego nad dłuższym to: rzadsze zanurzenie w błocie, śniegu, oraz mniejsza możliwość uszkodzenia. Średni wózek nie powoduje że biegi szybciej się zmieniają - bo na to wpływ ma szybkość kciuka a w drugą stronę siła głównej sprężyny i zasyfienie pancerza, ani nie ma wpływu na mniejsze telepanie łańcucha (bo na to wpływ ma siła sprężyny wózka, (aczkowlwiek jeśli przy średnim i przy długim będzie taka sama sprężyna, to długi będzie jednak bardziej telepał z racji dłuższego ramienia/siły) Minusem średniego wózka jest to, że jest ich mało i przez to chodzą drożej, no i jak się przez przypadek przekrzyżuje łańcuch a ma się z tyłu jakieś 34 a z przodu 46 - to jest dupa blada.i
doprawdy straszną...
ile zatem centymetrów po osiach ma średni wózek (który jak twierdzisz jest tym, co nazywamy krótkim)?
;-)
Ostatnio zmieniony 2014-06-03, 21:34 przez skolioza, łącznie zmieniany 1 raz.
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#18
W temacie długości bo ponoć tylko wielkość ma znaczenie .. moje wózki
RDM951 rozstaw między osiami 87mm długi alias SGS alias super long cage
RDM953 67mm średni(potocznie zwany krótkim) middle cage
RDM950 z krótkim wózkiem ale go nie mam :cry: choć są na forum osoby które pewnie podadzą odległość między osiami. :->
RD7700 50mm szosowy
Bo mam wrażenie że dyskusja zaczyna nabierać charakteru wykładu.

#20
Zolw pisze:W temacie długości bo ponoć tylko wielkość ma znaczenie .. moje wózki
RDM951 rozstaw między osiami 87mm długi alias SGS alias super long cage
RDM953 67mm średni(potocznie zwany krótkim) middle cage
RDM950 z krótkim wózkiem ale go nie mam :cry: choć są na forum osoby które pewnie podadzą odległość między osiami. :->
RD7700 50mm szosowy
Bo mam wrażenie że dyskusja zaczyna nabierać charakteru wykładu.
RDM950 z krótkim wózkiem ma 67mm, ale zaznaczam że to nie jest ta wersja DH z wózkiem szosowym

to jest wersja DH z wózkiem szosowym (prawdopodobnie 50mm):

Obrazek


Obrazek


a to wersja z krótkim:

http://1.bp.blogspot.com/_VY9lef3Ripw/S ... G_6603.JPG

#22
Osobiście 950/2 w tzw wersji DH nie brałbym tu pod uwagę - to nie jest przerzutka dedykowana do typowego napędu MTB 3xXi takiego nie obsługuje (jak pisałem z biedą obskakuje 2x8 i to po przesunięciu ogranicznika)

Pisząc krótki wózek MTB mam na myśli nie "średni" jaki miała M900 czy 950 (67mm), a krótki wózek występujący seryjnie w XT/DX - który dedykowany był do obsługi typowego napędu MTB 3xX z jednym ograniczeniem że kaseta powinna kończyć się na 28T
Wózek ma 56mm pomiędzy osiami
Obrazek
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#25
Jak mi padnie w Treku RD m735 z długim wózkiem zakładam z krótkim z konfiguracją obecną Shimano LX-C, 22/32/42 , tył HG max 28T Ciekawe czy odczuję różnicę oprócz dyndania łańcucha.
Ostatnio zmieniony 2014-08-09, 22:34 przez WojtekKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Woodlands 29-er cr-mo
Trek 750
ARCADIA 6000
Suntour XC Pro WTB w kartonach czeka na nowe życie
Załączniki
DSC_1899.JPG