Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#1
Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

Mam ciekawą zagadkę z suportem od Toma R. Temat poruszyłem już na grupie na FB (Retro MTB Polska), ale zebrałem więcej informacji i pomyślałem, że pociągnę wątek w bardziej eksperckim miejscu :)

Jakiś czas temu, kupiłem na Allegro dwa suporty Ritchey SuperLogic z osią ze stali chromowo-niklowej (NiCrMo) w długościach 107 i 110mm. Suporty były (107mm jeszcze jest) w bardzo atrakcyjnej cenie 49,90 zł:
https://allegro.pl/oferta/suport-ritche ... 1891157908
dla potomnych link do web.archive.org:
https://web.archive.org/web/20220701100 ... 1891157908

zdjęcie z aukcji:

Obrazek



Suport planowałem używać z korbą Stronglight No Pogo (JIS). Oryginalnie do tej korby w konfiguracji z 3 blatami była oś 115mm (na 90%). Uznałem, że jest szansa, że w konfiguracji 2x - z blatem i środkowa tarczą oś 110mm powinna pasować.

Wczoraj zrobiłem testowy montaż na jakieś wolnej ramie i... mocno się zdziwiłem. Najpierw przymierzyłem do osi 107mm - bez szans - lewa korba jeszcze przed dokręceniem oparła się o kontrę na misce suportu. Byłem pewien, że 110mm też będzie za krótkie. Pierwsza próba z lewą korbą - jest szansa. Po dokręceniu na 90% na stojaku (ostateczne robię zawsze na kołach) zostaje jakieś 2-3mm luzu między kontrą:

Obrazek



Prawa ustawiła się w pozycji dającej linię łańcucha (mierzoną między blatem a środkową tarczą) ~49mm.

Niby wszystko OK, ale ramiona siedzą tak blisko mufy, że zupełnie nie widzę, w którym miejscu na osi się oparły. Przerobiłem trochę korb na kwadrat i nie spotkałem się nigdy z ramionami tak blisko łożysk. Trochę mnie to zaniepokoiło.. Wykręciłem śruby z osi i niestety moje obawy się potwierdziły - między górnym rantem kwadratów ramion a osią suportu zostało po ok. 2.5mm. Wydaje mi się, że to trochę mało, zwykle korby siedziały raczej płycej (4-5mm zapasu).

Zacząłem się zastanawiać, czy ten suport to nie jest przypadkiem jakieś ISO albo JIS low-profile. Niby Sheldon pisze (link), że Ritchey, który suporty i korby produkował w Japonii, to JIS, ale może to był jakiś OEM i jest wyjątkiem od reguły?
Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, było porównanie z osią od pakietu, który na 100% jest JIS. Bingo! Taper osi Ritchey'a jest krótszy (~1.5mm) i też minimalnie węższy (0.1-0.15mm):

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Przyznaję, że nic z tego nie rozumiem.

Suport wygląda na rok 1997 katologowo:

Obrazek


Tylko w katalogu oś jest polerowana. Na zdjęciach znalezionych w internecie też osie w zestawach są polerowane:

Obrazek


Obrazek


Dla porównania moja wygląda tak:

Obrazek


Deklarowana waga się zgadza z tym, co na pudełku. Na osi jest logo Ritchey. Dziwne.

Jeszcze jedna koncepcja - ten sam sprzedawca na Allegro sprzedawał korbę Ritchey'a na kwadrat (kupiłem, bardzo fajna, jeździ na pakiecie Sunrace'a 107mm):
https://junbike.pl/korby-na-kwadrat/kor ... 175mm.html
https://web.archive.org/web/20220701103 ... 175mm.html

Obrazek


To chyba także jest jakiś OEM-owy dziwoląg, bo nie widziałem jej w żadnych katalogach, w ogóle prawie "nie istnieje" w internecie. I podejrzewam, że te suporty SuperLogic w wersji ze zwykłą (tj. tańszą) osią Cr-Mo szły razem z powyższymi korbami na montaż, np. do krótkiej serii rowerów niedużej niemieckiej marki (Stevens?). I to tzn. korba i suport do siebie pasowało - w ramach jakiegoś dziwnego standardu..

Long story short: czy ryzykować i montować ostatecznie No Pogo na Ritchey'u mimo nieidealnej kompatybilności? Korba fajna i lekka, szkoda byłoby ją szybko rozpieprzyć. Z drugiej strony, jak ją zamontuję na prawilnym JIS-ie 110mm, to linia łańcucha i Q-factor wzrosną ;) A może dać ja na 107mm JIS i będzie podobnie jak na tym SuperLogic 110mm? Albo wypruć z jakiegoś pakietu JIS oś 107mm i spróbować pożenić z tymi łożyskami od Ritchey'a? Co sądzicie?

Re: Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#4
Dzięki, każde info będzie cenne, bo ja zgłupiałem i trochę nie wiem co robić. Nie jestem przyspawany do tego Ryśka - są inne fajne suporty, tyle tylko, że zanim zainwestuję np. w jakiegoś tytanowego chińczyka z Ali (miał ktoś?), to chyba i tak muszę przymierzyć korbę do czegoś tańszego, co na 100% jest JIS. Muszę pogrzebać w garażu, czy nie mam pakietu o podobnej długości.

Re: Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#5
Dan miałem dokładnie taką korbę jak pokazałeś w rowerze univega, nie była tam seryjnie, natomiast poprzedni właściciel pokrótce opowiedział mi historię roweru i z tego co pamiętam to po prostu ją sobie dokupił. W tym rowerze korba była osadzona na suporcie z normalną osią jis, prawa korba miała uszkodzony kwadrat, lewa zachowała się bez wad. Prawą naprawiłem na prasie, nie sprawdzałem już później nic w temacie kompatybilności tych korb z suportem, ale zaciekawiłeś mnie. Nie wiem czy dobrze rozumiem: ta korba ritchey comp, nie jest kompatybilna z tym suportem z dziwną osią?
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#6
DOMAN pisze:Nie wiem czy dobrze rozumiem: ta korba ritchey comp, nie jest kompatybilna z tym suportem z dziwną osią?
Moja teoria jest taka, że obie części Ritcheya od tego sprzedawcy z Allegro to był produkt OEM, kompatybilny głównie sam ze sobą.

Założyłem do docelowej ramy korbę Stronglight na ten dziwny suport od Toma i dokręciłem kluczem dynamometrycznym (nowy Unior, model 264 3/8") ustawionym na 40 Nm. O ile prawa strona miała jeszcze jakiś minimalny zapas, to lewa już niestety nie. Czy to wina nietypowej osi suportu Ritcheya? Być może. Czy oś za krótka do korby? Na pewno. A może to wina tego dziwnego zagłębionego gniazda jak na zdjęciu poniżej?

Obrazek


Zdjęcie z ogłoszenia:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 2-217-5721
(zarchiwizowana strona) (przy okazji upewniłem się jakiej długości był suport w oryginale - 117mm)

Chyba wszystkie przyczyny na raz.

Niestety gorsze wiadomości pojawiły się po wykręceniu śruby z prawej korby - niewiele zabrakło do oparcia się śruby o oś suportu :(

Obrazek


tak to wygląda od drugiej strony:

Obrazek


Szczerze mówiąc, to już się pożegnałem z tym Stronglightem. W porównaniu z innymi korbami które mam, gniazdo (ta część bez zagłębienia) ma mniejszą głębokość o kilka milimetrów! Nie wiem, może to było specjalnie tak zaprojektowane, żeby poprawić i wzmocnić "osadzenie" korby na suporcie? W końcu był to model dedykowany do fula, czyli mocno terenowego roweru. Może korba działała tylko z suportem Stronglight SBB? Nawet tylko pobieżnie znając francuską myśl techniczną wcale bym się nie zdziwił.
Ta sama korba w katalogu jako model Rockstrong (zdjęcie ze strony DISRAELI GEARS):

Obrazek


Zamówiłem jakieś suporty z dłuższą osią, które na 100% trzymają standard JIS i mam jeszcze resztki nadziei, że to się jakoś będzie trzymało. Niestety oryginalny pakiet jest w ogłoszeniach tylko pod mufę 73mm.

Re: Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#8
DOMAN pisze:
2022-11-13, 08:17
Dan miałem dokładnie taką korbę jak pokazałeś w rowerze univega, nie była tam seryjnie, natomiast poprzedni właściciel pokrótce opowiedział mi historię roweru i z tego co pamiętam to po prostu ją sobie dokupił. W tym rowerze korba była osadzona na suporcie z normalną osią jis, prawa korba miała uszkodzony kwadrat, lewa zachowała się bez wad. Prawą naprawiłem na prasie, nie sprawdzałem już później nic w temacie kompatybilności tych korb z suportem, ale zaciekawiłeś mnie. Nie wiem czy dobrze rozumiem: ta korba ritchey comp, nie jest kompatybilna z tym suportem z dziwną osią?
Jak naprawiłeś kwadrat na prasie?

Re: Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#9
Nie było to jakieś bardzo trudne, bo stop nie jest w tej korbie tak twardy jak to bywa w jakichś droższych. Bałem się, że zniszczę stronę z gwintem pod ściągacz więc wkręciłem w gwint jedną połowę ściągacza, następnie kontrolne uderzenie młotkiem w jeden z rogów kwadratu żeby zobaczyć jak się zachowa, powtórzyłem na każdym kącie kwadratu i już wyglądał lepiej, docisnąłem lekko prasą żeby było równo, spiłowałem małą fazkę, która powstała i zacząłem testy. Było wszystko ok, korbę później sprzedałem informując nabywcę co było z nią robione, jeździ dalej. Niby metaloplastyka, ale żal mi było to po prostu wyrzucić.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/

Re: Suport Ritchey SuperLogic - ki czort?

#11
O nie, fatalnie - tyle się napisałem 😅

1. Wkręciłem w gwint ściągacz do korby i oparłem go o kowadło.
2. Przywaliłem młotkiem w każdy wierzchołek kwadratu korby.
3. Docisnąłem kwadrat korby na prasie
4. Spiłowałem pilnikiem wypływkę materiału żeby dało się to zamontować na suport.
5. Testowałem próbując zepsuć.
6. Sprzedałem.
Części na sprzedaż:
https://m.olx.pl/oferty/uzytkownik/1eZ3x/
cron