#32
Szybka ankieta: widzielibyście tu widelec w kolorze ramy, czy w kolorze napisów na niej? :)

Właśnie dogaduję szczegóły z kolegą, który mi to będzie malował.

Rama będzie pociągnięta podkładem + lakierem w uszkodzonych miejscach, a potem klar na całość. Ponoć z doborem odcienia nie będzie problemu, więc może jednak wideł żółty?

#36
Rozumiem, nie wiedziałem.

Bardziej chodzi mi o zasadność pójścia w rozwiązanie z epoki i trzymanie się napędu IG, czy raczej może w nową kasetę i łańcuch w systemie HG.

A inaczej: jeśli kupiłbym tę kasetę i łańcuch, po jakimś czasie łańcuch musiałbym wymienić - siłą rzeczy na HG. Jak łańcuch HG zagra z kasetą IG?

Gdybym poszedł w stronę dzisiejszego HG, jedynym dylematem byłaby kompatybilność nowego łańcucha z korbą STX RC - a to podobno gra.

Ten sprzedawca ma też kasetę LX 8-rzędową. Może lepiej coś takiego?

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że to ma być rower do jazdy - a nie do oglądania (co oczywiście nie zmienia faktu, iż prezentować się godnie też musi :))

#38
Ale to jest kaseta HG. A łańcuch IG.

Ale z drugiej strony w rozpisce zbooy'a te kasety hulały domyślnie na łańcuchach IG - dlaczego?

Czy to znaczy, że kompletując retronapęd mam w ogóle nie przejmować się tymi oznaczeniami? Czy jednak któraś z tych kombinacji ewidentnie nie zadziała?

#39
bimbrownick pisze:Ale to jest kaseta HG. A łańcuch IG.

Ale z drugiej strony w rozpisce zbooy'a te kasety hulały domyślnie na łańcuchach IG - dlaczego?

Czy to znaczy, że kompletując retronapęd mam w ogóle nie przejmować się tymi oznaczeniami? Czy jednak któraś z tych kombinacji ewidentnie nie zadziała?

Możesz mieszać dowolnie, w normalnym użytkowaniu nie odczujesz różnicy.
Lodzermensch

#40
Co rozumiemy tu przez normalne użytkowanie?
Ścigać się na tym rowerze nie będę, ale znam siebie i wiem, że pierdolca dostanę, jak nie będę w stanie perfekcyjnie wyregulować napędu :)

Inna sprawa: delikatnie rozważam zakup opon Panaracer Dart & Smoke w wersji compe i wykończeniu skinwall. Pasują mi bardzo do projektu, ale wyjdą drożej, niż w moim maratończyku :(
W DE do znalezienia w sensowniejszych cenach niż u nas. Mowa o nówkach.

Good idea?

#41
Wyregulujesz perfekcyjnie na każdym o ile umiesz oczywiście. W IG były inne nacięcia na blatach i łańcuch też miał inne prowadzenia niż w HG ale jakby mi ktoś zawiążał oczy to nie rozpoznałbym różnicy czy jest IG-IG czy IG-HG.
Lodzermensch

#44
blaty kasety IG były nacinane rampami z obu stron, i były cieńsze. Łańcuch IG jest o kilka dziesiątych mm cieńszy - by lepiej skakał po tych obustronnych rampach.
w praktyce - bez znaczenia, jako fan cieniowanych kaset stx IG (tych 7 sp) w wielu rowerach pędziłem na nich łańcuchy HG i IG i nie widziałem różnicy. Żeby było śmisznij, to najlepiej chodziły na SRAM PC-870 :-)
EDIT: nigdy natomiast nie próbowałem wariantu odwrotnego - czyli łańcuchu IG na zębatkach HG, bo ich ni mom i nie lubię. Tak na chłopski r, to mogą być problemy właśnie ze względu na zbyt wąski łańcuch IG...
Moje skromne dzieła: -> http://rpk.ehost.pl/wp/kategorie/rowery/

#45
W obliczu takiej sytuacji chyba postawię na kasetę HG51 i jakiś sensowny dzisiejszy sramowski lub shimanowski łańcuch 8s.

Chcę, żeby rower prezentował się godnie i epokowo, ale jednocześnie żeby śmigał i żeby nie było mi szkoda elementów napędu. Zwłaszcza, że będę czasem ciągnął przyczepkę (niestety nie retro :D ) z potomkiem.

Reszta elementów będzie już z epoki. A i Panaracery Dart/Smoke może uda się na prezent gwiazdkowy od żony wyciągnąć :)

Szukam jeszcze sensownej sztycy 27,2 - srebrnej, najchętniej kutej (lub po prostu jednoelementowej, jak stare wygięte pod siodełkiem Ritchey'e) z jakimś ładnym mocowaniem. Z offsetem ze 2cm. Póki co nic sensownego nie widzę.

#47
Pierwotne założenie było takie, żeby założyć Conti RK, względnie XK. Ale potem doczytałem o Dart/Smoke i się zakochałem...
Ciężko będzie pogodzić 100% retro-look z funkcjonalnością :( Rzecz do przemyślenia.

A łańcuch to najpewniej będzie jednak Connex 808. Na kasecie HG51.

Do znalezienia pozostaje więc już tylko sztyca.

#49
Pytam, bo od tego jest to forum, jak mniemam.

Przy okazji składania każdego starego grata rodzi się mnóstwo wątpliwości, które pomocne dusze z forów takich jak to mogą pomóc rozwiać.

Ale nie znaczy to przecież, że mamy się trzymać w 100% zadanych wytycznych - wszak to nasze projekty, a nie "forumowe".

A Connex jawi się jako łańcuch bardzo niepodatny na rozciąganie i napęd na dłużej pozostanie bezobsługowy (pomijam oczywiście czyszczenie i smarowanie). I fajnie współpracuje z kasetami od Shimano.

Amen.

#50
Twoje zdanie jest ugruntowane od samej podstawy jego istnienia, to jakbym zjadł kremówkę i pytał się jaki będzie miała smak jak ją zjem . . .

Ludzie mają różne swoje zdania, w internecie najczęściej 80 % porad jest z dupy, a niestety Shimano pracuje ze sobą najlepiej.

Ostatnio spotkałem się z poradą . . . gościu jak chcesz zciągnąć korbę z pakietu to wal w nią od środka młotkiem . . . i klient pyta się mnie czy mam odpowiednio duży młotek żeby walić . . .
www.velotech.pl

#52
Coraz więcej gratków mam już w ręku.
Zostały już tylko opony, kaseta, łańcuch chwyty i olinowanie/opancerzenie :)

No i lakierowanie ramy i wideł się przedłuża.
Załączniki
ct.jpg

#54
Klamki STX RC zamówiłem w piątek :) Trochę taniej i na oko ładniejsze - chociaż jakaś polerka na pewno będzie potrzebna.

Idziemy zatem w homogeniczne STX RC - z wyłączeniem manetek (będą na próbę gripy SRT600), piast (LX563/565), no i kasety i łańcucha, które będą współczesne.

#56
Podobnie, jak na moim zdjęciu kokpitu, gdzie siedzą BL-M600, trzeba będzie zachować dystans ok 0,5 cm między klamkami, a manetkami.
Wiem, że STX RC są minimalnie krótsze od tych LX/DX więc będę musiał przetestować to w boju.
Jak się nie sprawdzi, poszukam rapidów STX RC.

#57
są bardzo krótkie.
Klamki, które są idealne pod manetki obrotowe mają specjalny kształt i były też dawniej produkowane, choćby przez DiaCompe.
Załóż zwykłe manetki albo klamki inne, w tym przypadku hamując masz całą dłoń na manetce i 1 palec do hamulca , jak dobrze pójdzie może dwa.
www.velotech.pl

#59
Jak Ci nie podpasują to zapoluj jednak na rapidy lx-a sl-m569. Działają lepiej niż stx-rc ( stx rc jak alivio chodzi, bardziej tępo, twardo) Gdy kiedyś zmieniłem na stx rc z lx-a to poczułem różnicę na minus ( nie jakaś przepaść, ale wyraźnie zauważalna )