trek 950 z 1999 roku?

#1
Kupiłem ostatnio dość przypadkowo Treka 950 ( foto w załączniku). Zacząłem przeglądać katalogi żeby sprawdzić zgodność stanu obecnego z fabrycznym i nie znalazłem takiego modelu. rower jest oczywiscie na ramie chro-mo, z widelcem rock shox jett i cały na grafitowym LX'ie 570. Jedynym nieoryginalnym na 99% elementem są korby co od razu z resztą widać. Wszystkie naklejki, loga, logotypy, czcionki pokrywają sie z modelami z 1999 roku. LX 570 wszedl na rynek w 1999 r. podobnie jak rs jett, wiec pierwszy katalog jaki sprawdziłem to 1999 i okazuje sie ze oferta rowerów na ramie cr-mo kończyła się na modelu 930. W 1998 roku oferowany był jeszcze 950 ale w zupełnie niepokrywającej sie specyikacji- stx, stx rc, lx ale czarny 550, widelec manitou, inne koła, kiera, mostek, hamulce, wszystko..:
Zakładając nawet że wszytkie czesci zostały zmienione to zagadką jest sama rama, bo w 1998 logotypy były niemal identyczne lecz nie miały dużej charakterystycznej naklejki na rurze podsiodłowej i model 950 z 98 był oferowany tylko w jednym kolorze - niebieski z białym manitou.
Odrzucam też modele nowsze ( od 2000 r prawie wszytkie miały juz aluminiowe ramy), oraz starsze (inne logo i inny kształt tylnych widełek pomijając specyfikacje).
Zakładam oczywiście, ze nikt nie pomalował roweru i nie wydrukował sobie naklejek, ponieważ rower nie wygląda na sprzęt należący do miłośnika mtb (a już na pewno nie retro). jest zaniedbany, od lat nieserwisowany...

Potrafi ktoś mi wyjaśnic tę zagadkę?
Załączniki
WP_20150417_002.jpg

#3
Pamiętaj o tym że czesto oferta pomiędzy krajami docelowymi różniła się.

Mogłeś oglądać katalog np niemiecki i tam Twójego modelu nie ma ale w dystrubucji w innym kraju już był.

Sprawdź datę produkcji komponentów Shimano.

pozdrawiam
xMekpx
Moje ogłoszenia
Marin Bear Valley 1996

#4
mekp pierwsze słysze o takiej praktyce ale ok, ja sie nie znam.
sprawdzilem retrobike.co.uk, bikepedie i teraz to co wrzucił dovectra, oraz katalogi prego.
zagadaka dalej nierozwiązana.

#6
W wypadku modeli nie ujętych w katalogach (na Treku się nie znam, za to Scotta coś tam liznąłem) możesz wnioskować po charakterystycznych dla danego rocznika grafikach (Scott np co roku miał inna szatę graficzną - często były to tylko detale, umiejscowienie jakiś naklejki itp) - pozwala to określić rok modelowy roweru
Dodatkowo możesz potwierdzić to datą produkcji komponentów (Shimano wg kodu, widelca wg wybitej sygnatury), pamiętaj jednak, że rok produkcji komponentów może być o rok wstecz w stosunku do roku katalogowego roweru, więc nie jest to jednoznaczny wskaźnik
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#7
patrząć na szaraki lx-y to masz rację 1999 pewnikiem
ale korbę masz zaje....
ale to wyglądana na 830 shx a nie 950,
A jakie tam rury?
centurion accordo gt '88, gary fisher big sur '99, trek singletrack 950 '95, romet-universal '82, centurion-ritchey '90-91, nishiki bombardier '94, peugeot black rock '90, univega dual action-pro '96, koga-miyata traveller '91/ ramy; wheller 6600 '93, centurion accordo '87, katrga dx '90 /było: muddy fox courier comp '92, peugeot mackenzie '92, giant cold rock '90, '91, '92,

#8
skolioza pisze:W wypadku modeli nie ujętych w katalogach..
czyli mam rozumieć że zdarzają się takie przypadki i być może mój rowr jest jednym z nich?
szata graficzna wskazuje tylko i wyłącznie na rok 1999.
podpowiedzcie jak sprawdzić (rozkodować) rok produkcji osprzętu. bo ja nie potrafie z kodów odczytac nic wiecej poza tym ze to grafitowy lx, że piasty są srebrne i że manetki mają obejme 22.2
np. na tylnej przerzutce jest tylko standard czyli "RD-M570 shimano japan VIA"
a na manetkach "SL-M570 shimano japan 22.2"
piatsy: "FH-M570-S VIA M" i "HB-M570-S VIA M"
od wewnętrznej strony korpusu przerzutki tylnej jest jescze naklejka "mm" ?

a czy po numerze seryjnym ramy dojde do czegokolwiek?

#9
dovectra pisze: ale korbę masz zaje....
nie moge na nią patrzec.. chce założyc oryginał ale.. no własnie nie wiadomo co tam było w oryginale..
dovectra pisze: A jakie tam rury?
"triple butted cro-moly tubing" naklejka idento jak na innych '99

#11
czyli to nie rurki truetempera OX III?
tylko ichnie?
no to schyłek stali, pewnie poza US to sprzedawali,
i w ich katalogu może nie być (patrz 930 w katalogu z 1999, najwyższy model singlów na stali).
Ja tam bym się cieszył że stal na amorku jeszcze upolowałem, wtawił korbę ludzką, jetta na judy zmienił i strzała w drogę!!

pozdro
centurion accordo gt '88, gary fisher big sur '99, trek singletrack 950 '95, romet-universal '82, centurion-ritchey '90-91, nishiki bombardier '94, peugeot black rock '90, univega dual action-pro '96, koga-miyata traveller '91/ ramy; wheller 6600 '93, centurion accordo '87, katrga dx '90 /było: muddy fox courier comp '92, peugeot mackenzie '92, giant cold rock '90, '91, '92,

#12
misza pisze: skolioza napisał/a:
W wypadku modeli nie ujętych w katalogach..

czyli mam rozumieć że zdarzają się takie przypadki i być może mój rowr jest jednym z nich?
tak, są takie wypusty poza oficjalnymi katalogami
bywają nie ujęte w katalogach wcale, bywają wypusty tylko na rynek jakiegoś kraju i tylko katalog dystrybutora na ten kraj może(acz nie musi) taki model obejmować... temat rzeka
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#13
dovectra pisze:czyli to nie rurki truetempera OX III?
tylko ichnie?
no to schyłek stali, pewnie poza US to sprzedawali,
i w ich katalogu może nie być (patrz 930 w katalogu z 1999, najwyższy model singlów na stali).
to ze nie ma logo true temper to nie znaczy ze nie jest. po prostu taka grafika mi sie wydaj. taka sama jak w innych modelach. w katalogu piszą że 930 ma rame true temper, a ramy penie są identyczne z moją. dopiero 820 miała zwykłe cro-mo.
dovectra pisze:Ja tam bym się cieszył że stal na amorku jeszcze upolowałem, wtawił korbę ludzką, jetta na judy zmienił i strzała w drogę!
taki jest właśnie plan! ogólnie to własnie na 930 '99 polowałem, bo chciałem cos niekoniecznie naklasycznym osprzęcie ale jeszcze na stali i juz z amorem, wiec gdy zobaczylem tą 950-tkę długo sie nie zastanawiałem.
skolioza pisze: ...są takie wypusty poza oficjalnymi katalogami
bywają nie ujęte w katalogach wcale, bywają wypusty tylko na rynek jakiegoś kraju i tylko katalog dystrybutora na ten kraj może(acz nie musi) taki model obejmować... temat rzeka
:shock: ..a zdarzają się przypadki że ten sam model na inny rynek ma inne części? bo według ww katalogów modele podobnej klasy wszystkie mają obręcze i piasty bontragera, dopiero droższe modele mają pisaty p/t: bontrager/shimano a ja mam obręcze rigidy i obie piasty lx'a. do tego mój widelec to rs jett C 45 mm, a 930 ma rs jett T2 65 mm, wiec niższy moedel ma lepszy amor..

#14
misza pisze:.a zdarzają się przypadki że ten sam model na inny rynek ma inne części?
zdarza się, że są kolory modeli których nie ma w katalogu
zdarza się, że sa modele, których nie ma w katalogu
nie spotkałem się aby model mający konkretna specyfikację katalogową sprzedawany był z takimi sygnaturami ale z innym wyposażeniem (wówczas raczej rama dostawała inne oznaczenie modelowe i np nie byla ujmowana w katalogu jako model)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA
cron