E-stay - kto był pierwszy?

#1
Temat narajony (i słusznie!) przez PolonezaGLE

Z moich ustaleń:
- rok 91 to wysyp elewatorów maści wszelkiej Wiele znanych i cenionych marek chciało taka ramę mieć w ofercie, były to rowery zarówno z topu jak i popularne W sumie 91-93 to chyba złote lata tej konstrukcji a zatem nie początek
- rok 90 - choć marka najbardziej chyba znana z konstrukcji e-stay -Alpinestars pokazała swą pierwszą kolekcję w roku 90, to ani w niej, ani w 89r w MS-Racing (która to firma była jakby jej pierwszą odsłoną) nie było konstrukcji e-stay Pierwszy e-stay A-stara to także rok 91 W '90 mamy jednak Brave Warriora w ofercie
- '89 - firma Nishiki ma w ofercie pierwszą, stalową jeszcze odsłonę Aliena (rama dizajnu Richarda Cunningham'a)

kto coś dołoży?
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#2
1989/90 to przede wszystkim Yeti Ultimate i Rocky Mountain Summit

1989 to także Tamarac ECS, mam w jednym z numerów MBA

Wcześniej datowany jest chyba jeszcze Titan Half Trac, to było około roku 1988.

No i zostaje Koga-Miyata, ostatnio była charakterystyczna czerwona na alledrogo, warto by jej sie przyjrzeć ale raczej na pewno 1990.

Od 1990 jest już zresztą cała masa elevate'ów.
Alpinestars x9, Breezer x2, Intense x2, Klein x3, Yeti x2, Cannondale, Specialized, GT, Rocky Mountain...
+ Checker Pig, Creme, Electra

#3
Znane mi Titany 1/2Trac są datowane na rok 1990 (te z rozciętą mufą suportową i łożyskami maszynowymi oraz Ubrake po wewnętrznej stronie tylnego widelca) - masz jakiś namiar na tego '88? to narazie najwcześniejsza data jaka padła
Koga na pewno nie tak wiekowa (choć z Ubrake)
RM Summit z podwójną dolną rurą datowany jest jak pamiętam tak jak Cirrus, czyli na rok 90,

Tamarac i Yeti - mamy drugii trzeci po Nishiki estay z 89r
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#4
Titan na bank '88
Obrazek

Obrazek


RM Summit Custom - 1989
Obrazek


Yeti Ultimate - pierwsze przymiarki 1989, sprzedaż 1990

Kogę również potwierdziłem - 1990.
Alpinestars x9, Breezer x2, Intense x2, Klein x3, Yeti x2, Cannondale, Specialized, GT, Rocky Mountain...
+ Checker Pig, Creme, Electra

#5
Z całym szacunkiem - w katalogu RM z 89 roku nie ma Summita ani żadnego estaya - pojawiają się w katalogu 90 (Summit, wspomniany Cirrus i Wedge), zdjęcie które wkleiłeś to właśnie katalog 1990

W wypadku Titana nie natrafiłem na materiały (katalogi, artykuły) niemniej ta rama którą wkleiłeś (a tą samą miałem na myśli) datowana jest przez wielu prezentujących na rok 1990

Swoją drogą trafiłem na RB na prezentację Trimble w MBA w '88
Obrazek

http://www.retrobike.co.uk/gallery2/v/M ... rbonCross/
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#6
Na RB Titan datowany jest nawet na 87 ale nie chciałem wypisywać herezji...
RM Summit również na RB regularnie pojawia się z datą od 1989.
Do czasu odnalezienia materiałów drukowanych to będą spekulacje.
Chętnie zagłębię się w temat pierwszych e-stayów i przekopię archiwum gazetowe bo powoli rozglądam się za Ultimate.
Alpinestars x9, Breezer x2, Intense x2, Klein x3, Yeti x2, Cannondale, Specialized, GT, Rocky Mountain...
+ Checker Pig, Creme, Electra

#7
Dlatego też w temacie Titana jasności nie ma - wpisałem jedynie co sam znalazłem, tu fajnie byłoby znaleźć faktycznie jakieś źródło...

natomiast katalogi RM są zarówno z 89 i z 90 (choć oczywiście pewnie ktoś może po numerze ramy dojść że jego egzemplarz został wyprodukowany np w listopadzie 89 - skupiłbym się jednak na roczniku modelowym, wiadomo przecież że na styczeń kolekcja musi być gotowa więc fizycznie pewna partia ram powstaje wcześniej)
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#8
W katalogu Yeti z 1995 roku jest info, że Ultimate wyszedł w 1989r.
Alpinestars x9, Breezer x2, Intense x2, Klein x3, Yeti x2, Cannondale, Specialized, GT, Rocky Mountain...
+ Checker Pig, Creme, Electra