RetroMTB FORUM Dyskusyjne Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Retro obróbka zdjęć
Autor Wiadomość
aldek 
wiejski rowerzysta

Wysłany: 2018-02-08, 13:27   

jak już przeglądasz te lustrzanki, to po prostu kup sobie analoga.
bądź mężczyzną, a nie się bawisz w jakieś popierdółki podrabiane.

RS 

Wysłany: 2018-02-09, 20:26   

aldek napisał/a:
... po prostu kup sobie analoga.
bądź mężczyzną...

:-D
Zgadza się.
Prawdziwi twardziele strzelają foty Smieną na błonach ORWO.

Temat jest w założeniu czysto techniczny, ale zawsze warto pamiętać, że bez poznania podstaw, dobre zdjęcie będzie dziełem przypadku, a nie fotografa.

W ciekawy sposób o kompozycji:
https://www.youtube.com/watch?v=BlZmvMP3rzk

aldek 
wiejski rowerzysta

Wysłany: 2018-02-09, 21:45   

ORWO? Mam zapasik NP22 (termin minął w 1991 zdaje się), efekty fajne, ale coraz trudniej upolować za rozsądny pieniądz :-D

Smiena - bardzo ch. aparat z bardzo dobrym obiektywem, tak na marginesie. Czyli jak umiesz robić zdjęcia, to dasz radę.
Ja bym jednak polecał jakiegoś manualnego pentaxa na początek...

90s_fan 
Far Beyond Driven

Wysłany: 2018-02-09, 21:57   

Bardzo ciekawy materiał. Nigdy nie sądziłem, że sceny są tak drobiazgowo przemyślane. Tzn. efekt odczuwałem, nie wiedziałem jednak na czym polega.

Co do fotografii, no cóż, będę musiał zacząć od podstaw. Zdjęcia robię powiedziałbym na farta.
Ostatnio zacząłem korzystać ze zmiany czasu ekspozycji i czułości ISO uzyskując trochę lepsze foty na cyfrowym kompakcie w słabych warunkach oświetleniowych czy w ruchu. :mrgreen:
Zacząłem korzystać z trybu makro, itd. Wielu opcji w takim sprzęcie nie ma.
Wiem, że fotografii nie nauczę się na tym.
Ostatnio zmieniony przez 90s_fan 2018-02-09, 22:26, w całości zmieniany 3 razy  

aldek 
wiejski rowerzysta

Wysłany: 2018-02-09, 22:10   

musisz jednak pamiętać, że kompozycja fotograficzna, z racji nieruchomego na wieki obrazu, rządzi się zasadniczo innymi zasadami, niż ta filmowa. Owszem, są części wspólne, ale nie istnieje możliwość "opowiadania" ruchem kamery lub obiektów.
W zamrożonym na wieki zdjęciu jest to mocno ograniczone. Są za to inne narzędzia ekspresji.
Dlatego najpierw zacznij od oglądania ważnych zdjęć.
Ciekawie o nich opowiada fotodinoza, choć Autor robi zdjęcia zbyt efekciarskie, moim zdaniem, to wiedzy, swady i oka mu odmówić nie można. Ot, np. taki wpis: https://fotodinoza.blogspot.com/2016/03/pan-z-pomnika.html

90s_fan 
Far Beyond Driven

Wysłany: 2018-02-09, 22:23   

aldek napisał/a:
musisz jednak pamiętać, że kompozycja fotograficzna, z racji nieruchomego na wieki obrazu, rządzi się zasadniczo innymi zasadami, niż ta filmowa. Owszem, są części wspólne, ale nie istnieje możliwość "opowiadania" ruchem kamery lub obiektów.
W zamrożonym na wieki zdjęciu jest to mocno ograniczone. Są za to inne narzędzia ekspresji.
Dlatego najpierw zacznij od oglądania ważnych zdjęć.
Ciekawie o nich opowiada fotodinoza, choć Autor robi zdjęcia zbyt efekciarskie, moim zdaniem, to wiedzy, swady i oka mu odmówić nie można. Ot, np. taki wpis: https://fotodinoza.blogspot.com/2016/03/pan-z-pomnika.html

Dzięki za link.

Retromen 

Wysłany: 2018-02-09, 22:48   

90s_fan, Jezeli twoj kompakt ma tryb manual i mozesz zmieniać iso to zrobisz takie same zdjęcia jak lustrzanką. Robote robi obektyw a nie aparat. Jasny da ładny bokeh itp...

aldek 
wiejski rowerzysta

Wysłany: 2018-02-09, 23:05   

Nie. Nie zrobi.
Już ajfonym prędzej, bo potrzebny jest jasny obiektyw a zzzz-zzz kompakty w to nie umią.
Reszte se zrobi w PS czy tam filterkami na insta :-)

Retromen 

Wysłany: 2018-02-09, 23:15   

Napisalem wczesniej ze chodzi o obiektyw.

90s_fan 
Far Beyond Driven

Wysłany: 2018-02-09, 23:19   

Chodzi mi też o możliwość ręcznej zmiany ostrości.
W tym kompakcie nie ma trybu ręcznego, czy też wyboru takimi kwadracikami jak widziałem w lustrzankach.
Ostrość sama się dostraja i jest to denerwujące.
Np. niech będzie potrzeba zrobienia zdjęcia przedmiotu trzymanego w dłoni. Aparat czasem złapie ostrość na przedmiocie, innym razem na wszystkim co jest za przedmiotem, na tle.

Wiem, że piszecie że warto zacząć od aparatu klasycznego. Sądzę jednak, że do moich amatorskich zastosowań lustrzanka cyfrowa będzie dobra. Od razu będę mógł sprawdzić efekt, itd.

Jestem dosyć dociekliwy. Przykładowo z kompaktem zrobiłem tak. Ustawiłem samowyzwalacz, zmieniając dostępne ustawienia robiłem zdjęcia tego samego kadru. Szybko doszedłem do wniosku jak wydłużony czas ekspozycji poprawia jakość zdjęcia wykonanego w kiepsko oświetlonym miejscu.

Idąc tym tropem, dysponując już jakimś lepszym aparatem (myślę o używanym Canon Eos 500D), nawet na początek z obiektywem z zestawu) będę w stanie trochę eksperymentować.

Retromen 

Wysłany: 2018-02-09, 23:33   

Wybór pola ostrości to przydatna funkcja. Najnowsze lustrzanki mają ich kilkadziesiąt. Reczne ustawianie ostrosci rzadziej sie stosuje.Jak uzywam aparatu do robienia zdjęc ptaków to przydaje się też szybkostrzelność aparatu. Np. 11 zdjęć na sekunde. Wiadomo lustrzanka ma większą fizycznie matryce i jakość zdjęć jest lepsza. Szczególnie mniejsze są szumy oraz zasięg tonalny. Podstawowa zaleta to wymienne obiektywy.
Wydluzony czas ekspozycji w kompakcie automatycznie zmniejsza iso wiec szumy sa nizsze. Jak mozesz iso zmniejszac recznie to ustaw 100 a potem czas naswietlania wydluzy sie. Przymkniecie przysłony poprawi ostrosc np do F=8
Ale do robienia zdjęć rowerow spokojnie wystarczy kompakt)

90s_fan 
Far Beyond Driven

Wysłany: 2018-02-09, 23:45   

Retromen napisał/a:
Wybór pola ostrości to przydatna funkcja. Najnowsze lustrzanki mają ich kilkadziesiąt. Reczne ustawianie ostrosci rzadziej sie stosuje.Jak uzywam aparatu do robienia zdjęc ptaków to przydaje się też szybkostrzelność aparatu. Np. 11 zdjęć na sekunde. Wiadomo lustrzanka ma większą fizycznie matryce i jakość zdjęć jest lepsza. Szczególnie mniejsze są szumy oraz zasięg tonalny. Podstawowa zaleta to wymienne obiektywy.
Ale do robienia zdjęć rowerow spokojnie wystarczy kompakt)

Zgadzam się, że niby wystarczy ale jednak za mało opcji. Już nawet w tej chwili i jednak mimo kombinowania, ustawiania cały czas niezadowolony jestem ze słabego radzenia sobie z kiepskim oświetleniem.

Niejednokrotnie widzę ciekawe zdjęcia zrobione bez lampy błyskowej, niekoniecznie w super jasnym miejscu a jednak szczegółowe. Gdy podglądam metadane (czy jak to się nazywa) widzę czym zdjęcia były robione.
Ostatnio sprawdziłem tak zdjęcia Gerwazego, bo bardzo m się podobały i już wiem z czego korzystał.

Chciałbym w lecie zabrać jakiś odnowiony rower w ciekawe miejsce gdzie na spokojnie będę mógł porobić testowe fotki. Każdy projekt będzie musiał być uwieczniony w odpowiednim miejscu. W sumie i też stąd ten wątek i moje nagłe zainteresowanie fotografią :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez 90s_fan 2018-02-09, 23:52, w całości zmieniany 1 raz  

Retromen 

Wysłany: 2018-02-09, 23:49   

Dla zdjec nieruchomych przedmiotow podstawa to jak najmniejsze iso przymkniecie obiektywu oraz wydluzanie czasu naswietlania tak dlugo az zdjecie bedzie dobrze naswietlone. Konieczny moze okazac sie statyw do czasów krotszych niz 1/100sek.

aldek 
wiejski rowerzysta

Wysłany: 2018-02-09, 23:54   

no to bierz te cyfre. Nie bierz drogiej na początek.
za zaoszczędzone dokup sobie stały obiektyw, np. 35/2. Albo nawet 28/2.8. Da ci to, zakładając oczywiście rozmiar APS-C, w przybliżeniu odpowiednik klasycznej 50. Czyli bez zniekształceń perspektywy.
No i ruszaj w miasto.
I nie wrzucaj sobie za dużo zmiennych na kark - jak np. kminisz kompozycję, to nie baw się w tym samym czasie manualną ekspozycją.
Zresztą, ja jestem zdania, że manualna ekspozycja w amatorskiej cyfrze jest bez sensu, to i tak potem sobie możesz dodać/ująć w PS czy tam innym GIMPie.

90s_fan 
Far Beyond Driven

Wysłany: 2018-02-09, 23:55   

W każdym razie temat będę drążył, żeby dojść do osiągania w miarę "poprawnych'' efektów.
Wirtuozem fotografii nie będę ale postaram się trochę podszkolić.

Odpowiedz do tematu