dobór sztycy amortyzowanej - porada

#1
Hej,
czy moglibyście mi doradzić w wyborze sztycy amortyzowanej? Początkowo chciałem Suntoura ncx pantografa, ale okazało się, że przy maksymalnym włożeniu jego w rurę podsiodłową i tak siodełko będzie 2cm za wysoko...,
więc poszukałem coś na bazie elastomeru. Mam dwa typy - jeden z dłuższym elastomerem podobny do tych sztyc ze sprężynami w środku, a drugi typ to z takim mniejszym elastomerem. Który byłby wg Was lepszy i dlaczego?
https://www.ebay.com/itm/Kalloy-Uno-Sus ... wr90WIDpmg

https://www.ebay.com/itm/Suspension-Sea ... Swa3BaTCsB

Bardzo proszę o radę i pozdrawiam.

#3
Super odpowiedź.... może ja mam już cały rower poskładany gdzie przed zakupem każdej części się dobrze zastanawiałem i fajnie całość wyszła wg mnie i innych osób nawet tych z branży a Ty mi każesz ramę zmienić... odpowiedź na prawdę coś wnosząca w wątek... gratulacje

#4
Może sztyca Rock Shox-a? Co prawda nie używałem ale słyszałem pochlebne opinie. Na forum chyba Focker takiej używał.
'92 Kona Cinder Cone
'99 Kona Kula
'95 Checker Pig CPX 4050
'94 Specialized Stumpjumper (kolor - blood red)
'96 Specialized Stumpjumper Comp
'96 Cannondale M800 Beast of the East
'97 Cannondale M900

#6
gabrielxxx pisze:Super odpowiedź.... może ja mam już cały rower poskładany gdzie przed zakupem każdej części się dobrze zastanawiałem i fajnie całość wyszła wg mnie i innych osób nawet tych z branży a Ty mi każesz ramę zmienić... odpowiedź na prawdę coś wnosząca w wątek... gratulacje
się nie ciskaj, tylko przemyśl co Piotr napisał
skoro sztyca z pantografem przy maksymalnym wsunięciu w podsiodłówkę o 2cm winduje ci za wysoko siodło to znaczy wprost, że dobrałeś sobie za duży rozmiar ramy - to że przed zakupem każdej części długo o tym myślałeś i rower się tobie i kolegom podoba tego faktu nie zmieni, niestety

BTW ja tego roweru nie widziałem na forum jeszcze, a porad odnośnie niego oczekiwałeś całkiem sporo - ładnie to tak? :-P
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#7
zgadza się - nie pokazywałem bo już jest na ukończeniu 98% - wtedy wrzucę foto z opisem :)
Ale jeżdżę nim dwa lata już i jest wygodny - dobrze mi leży i nie zamierzam zmieniać ramy :)

#8
gabrielxxx pisze:Super odpowiedź.... może ja mam już cały rower poskładany gdzie przed zakupem każdej części się dobrze zastanawiałem i fajnie całość wyszła wg mnie i innych osób nawet tych z branży a Ty mi każesz ramę zmienić... odpowiedź na prawdę coś wnosząca w wątek... gratulacje
a czego oczekiwałeś jak masz za wysoką ramę i pantograf co ma ok 10-12 cm wysokości nie mieści się? to co jest za mała rama ?

Pokaż rower ze sztycą ustawioną pod ciebie to ci powiem zaraz.
www.velotech.pl

#9
Znajomy ma cane creeka o ile działa pięknie i jest świetnie wykonany to podczas pracy odsuwa się do tyłu razem z kolarzem. To taka wspólna cecha (dla mnie wada) wszystkich konstrukcji opartych na pantografie.

#10
Ja odradzam wszystkim stosowanie sztyc amortyzujących, bo całe uderzenia dostaje koło, a głównie skupia się to na obręczy.

Większość popularnych niedrogich konstrukcji ma luz roboczy na boki, który z czasem powiększa się, dla mnie to jest nie do przyjęcia, bo dupa lata na boki zamiast siedzieć prosto i kręcić.
www.velotech.pl

#11
Ja z uwagi na kręgosłup używałem sztycy Rock Shox Post. Najlepsza jakie miałem, ale jak się trafi zajechany egzemplarz, to faktycznie może mieć luzy - nie do usunięcia. Po prostu trzeba ją regularnie smarować, co jest dziecinnie proste. Odkręcasz pierścień, wyjmujesz górę, smarujesz ślizgi i składasz z powrotem do kupy. Dwie sekundy.
http://www.retrobike.co.uk/forum/viewto ... 2&t=282941

Dobra i w miarę lekka była też Satori Solo. Tam jest sama sprężyna bez elastomeru - ale całkiem przyzwoicie działa. Konstrukcja identyczna jak Rock Shoxa. Jak z trwałością nie wiem, bo długo na niej nie jeździłem. W sumie mam taką jedną nową, bo kupiłem kiedyś na zapas. Mogę okazyjnie oddać.

Pantografowych Suntour nie polecam, bo ważą tonę i szybko klekoczą. Całkiem fajne są sztyce Cane Creek, ale też są wysokie i bardzo drogie. Tanich Kalloy czy innych podobnych wynalazków nie polecam, bo są ciężkie i bardzo szybko łapią luzy. Tragedia.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#12
focker pisze:Ja z uwagi na kręgosłup używałem sztycy Rock Shox Post. Najlepsza jakie miałem, ale jak się trafi zajechany egzemplarz, to faktycznie może mieć luzy - nie do usunięcia. Po prostu trzeba ją regularnie smarować, co jest dziecinnie proste. Odkręcasz pierścień, wyjmujesz górę, smarujesz ślizgi i składasz z powrotem do kupy. Dwie sekundy.
http://www.retrobike.co.uk/forum/viewto ... 2&t=282941

Dobra i w miarę lekka była też Satori Solo. Tam jest sama sprężyna bez elastomeru - ale całkiem przyzwoicie działa. Konstrukcja identyczna jak Rock Shoxa. Jak z trwałością nie wiem, bo długo na niej nie jeździłem. W sumie mam taką jedną nową, bo kupiłem kiedyś na zapas. Mogę okazyjnie oddać.

Pantografowych Suntour nie polecam, bo ważą tonę i szybko klekoczą. Całkiem fajne są sztyce Cane Creek, ale też są wysokie i bardzo drogie. Tanich Kalloy czy innych podobnych wynalazków nie polecam, bo są ciężkie i bardzo szybko łapią luzy. Tragedia.

Mam też sztyce Rock Shox bardzo fajna nie buja się jak te tanie i jest lekka
Masz problem ze swoim rowerem. Serdecznie zapraszam Serwis rowerowy Łódź ul Zapolskiej 31

#13
DOMAN pisze:Znajomy ma cane creeka o ile działa pięknie i jest świetnie wykonany to podczas pracy odsuwa się do tyłu razem z kolarzem. To taka wspólna cecha (dla mnie wada) wszystkich konstrukcji opartych na pantografie.
wg mnie to trochę złudne odczucie a nie faktyczny odchył w tył
jak porównywałem kiedyś trajektorię ugięcia mojego CC wychodziło że siodło porusza się w dół +/- pionowo, nie jest to jednak ugięcie w linii sztycy stąd takie wrażenie może sprawiać
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#14
Dzięki za odpowiedzi, a w szczególności dziękuję Tobie FOCKER - jak zawsze można liczyć na Twoją rzeczową i fachową odpowiedź.
Moja rama typu Elevated Frame by Tange jest rzeczywiście zbyt duża, ale akceptuję to bo ma inne zalety wg mnie: np jest wykonana ze stali cr-mo, nie jest cieniowana (niestety prze to ciut cięższa) i przez to jest nie do zajechania:) - mi to pasuje i nigdy nie negowałem, że jest w idealnym rozmiarze dla mnie:)

#15
Polecam się :)
Generalnie polowałbym na RS. Kilka w roku zawsze się pojawia. Pamiętaj jednak, że one miały tylko dwa rozmiary: 26.8 oraz 27.2. 26.8 dość ciężko dostać - najszybciej znajdziesz 27.2. W innych rozmiarach nie występowała. Dla szerszych wymiarów stosowało się redukcje, które nawet RS dawał w zestawie. Do węższych rozmiarów nie było możliwości montażu.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#17
No właśnie te RS to w używce minimum 5 stówek - a ja mam trochę inny budżet, znaczy mniejszy. Dlatego może to Satori będzie lepsze - może nie ma jakiejś kolosalnej różnicy działania pomiędzy nimi. Dlatego w 1 poście wspomniałem o takiej sztycy strikte elastomerowej, ale jej jakość wykonania chyba nie jest zbyt wysoka.

#18
Przypadkiem nie spojrzałeś na cenę sztycy rock shox reverb? Bo jeśli tak to musisz wiedzieć, że to jest sztyca regulowana, a nie amortyzowana. Rock shoxy amortyzowane, o których pisał Focker, widywałem za 100 złotych...

#19
Mówimy o sztycy Rock Shox Post. Ona łączy system elastomerowy z jakością wykonania RS. Tak jak pisze Doman - jak już się pojawią (kilka razy do roku na Allegro) to kosztują około 100-120 zł. To coś zupełnie innego niż hydraulicznie regulowany Reverb. Z tego co pamiętam, to Soro miał kiedyś taką na sprzedaż. Możesz zapytać.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#20
no właśnie ja na Reverb'a patrzyłem i aż się ceny wystraszyłem:) haha - ale jeśli cena taka jest jak mówicie to chyba byłby dobry wybór. Trzeba zacząć polowanie na nią w takim razie:)