Rajd jesienny - 4 Kopce

#1
.....kiedyś sobie tak siedziałem jesienią i myślałem...gdzie tu pojechać , do Lasku Wolskiego ? jakoś nie, potyrać w terenie dalej ???? e też mi sie nie chce .....4 Kopce ...o to jest pomysł na lekką jazde z założenia krajoznawczą ....

4 Kopce
1. Kopiec Wandy
2. Kopiec Kraka
3. Kopiec Kosciuszki
4. Kopiec Piłsudskiego

Po kolei jak idzie od tego , który był najdalej, do tego który mam najbliżej.

1. Kopiec Wandy :

Kopiec Wandy – kopiec w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa, zbudowany prawdopodobnie ok. VII - VIII wieku. Jeden z czterech kopców istniejących do dziś w Krakowie. Wedle legendy stanowi mogiłę Wandy, córki księcia Kraka, której ciało miano wyłowić z nurtów nieopodal przepływającej Wisły. Kopiec zwieńczony jest marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Kopiec malutki, najmniejszy z tych czterech, wydchodzi sie krętą ścieżką moze z 3-4 minuty.
Praktycznie mało odwiedzany , wiodkowo też kiepsko , nie atrakcyjny turystycznie .


2. Kopiec Kraka

Kopiec znajdujący się w Krakowie, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty (271 m). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19 100 m³. Z kopcem Krakusa związane są obchody


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


To już większy Kopiec i w o wiele lepszym położeniu turystycznym, położony obok jednej z głównych dróg Kraków - Wieliczka.
Atrakcyjne miejsce turystyczne , oraz na niedzielne wypady rodzinne .

Dookoła Kopca rozpościera sie sporo terenu na wypoczynek, całosć jest doskonałym punktem widokowym, a tuż obok połozona stara kopalnia doskonale wypełnia charakter tego miejsca.

Zdjęcia z kopalni przedstawie kiedyś dodatkowo jakie robiłem pare lat temu na wyprawie retromtb w tamte okolice specjalnie i lepszym aparatem .

Obrazek


tutaj pozwoliłem sobie ja jazde dookoła kopalni i poleciałem na trzeci kopiec.......

3. Kopiec Kościuszki

Jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec.

Kopcem Kościuszki w Krakowie od powstania, czyli budowy w 1820-1823, do chwili obecnej nieprzerwanie zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku. Siedziba Komitetu wraz z wystawami znajduje się w części poaustriackiego Fortu nr 2 „Kościuszko”, gdzie obecnie gospodaruje w trzech jego obiektach:

Bastion V – wystawa / muzeum kościuszkowskie gdzie znajdują się dwie wystawy: „Kościuszko–Rozdział I” oraz „Kopce Krakowskie”;
Kaponiera południowa – gdzie znajdują się dwie wystawy: galeria figur woskowych „Polaków drogi do wolności” oraz „Twierdza a Miasto Kraków – 1846-1918”;
Kurtyna I-V południowa – Centrum Wystawienniczo – Konferencyjne im. T. Kościuszki – miejsce wystaw czasowych, wystawa interaktywna zorganizowana z Politechniką Krakowską zatytułowana „Żywe Konstiukcje” a także wystawa z Muzeum Armii Krajowej pn. „Życie codzienne I Korpusu PSZ w obiektywie Karola Bieniaka” oraz wystawa zorganizowana przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony w Budapeszcie pn. „Węgierscy żołnierze na wschodnim froncie 1914-1916”.


Obrazek


Jka na taki dzień , to ruch był spory, na ten Kopiec jak i następny nie wchodziłem , bo je znam , ale polecam, raczej w ładną pogode, aby skorzystać z [podziwiwnia panoramy Krakowa.

4. Kopiec Piłsudskiego

Obrazek
Obrazek


Na tym Kopcu też sporo ludzi , z dziecmi nawet małymi byli.

Z tych 4-rech Kopców , oprócz Wandy pozostałe cieszą sie dużą popularnością , w weekend zawsze można podjechać i przejsć sie dla sportu, turystycznei ,albo jak Ja , rower pod pache i jazda .

Pogoda akurat nie była dobra, jak widać mglisto, szaro, nie zachecająco, ale trzeba było coś zrobić i wykorzystać dzień wolny .

Polecam trase i zwiedzanie, jak mamy pare godzin wolnego.

Obrazek


Odcinki proste .... endomondo coś sie mi wieszało w ten dzień i skracało trase , zanik sygnału ... także długosć była o pare km więcej.


To już drugi raz jak robie traske, w zeszłym roku też byłem i jakoś chyba zostanie mi tradycją jesienną :lol:

Opisy Kopców zostały wypozyczone z Wikipedi

W przyszłym roku też jade :!:
www.velotech.pl

#2
Fajnie - swego czasu bywałem często w Krakowie i też sobie zrobiłem kiedyś Tour de Kopce. Niestety nie na rowerze. Szczególnie w pamięć mi zapadł kopiec Wandy, z którego z góry prawie cały Kraków widać w nocy :) Podobnie kopiec Kraka w nocy robi wrażenie.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#8
calkiem niedaleko od granic miasta mozna sobie "zaliczyc" jeszcze co najmniej Kroka, Grunwaldzki i H.Dabrowskiego - polecam, ladne widoczki z tego piewszego, ladna okolica wokol pozostalych.
Obrazek