FILMY z potyczek warsztatowych

#1
Proponuję temat do wklejania ciekawych filmików z akcji warsztatowych. To co znajdziecie w sieci lub zrobicie sami, to co pomoże innym bez korzystania z pomocy serwisu... bez opinii, sugestii i komentarzy...

Na początek regulacja RD

Osprzęt nie MTB, ale retro - siedmiobiegowa piasta Nexus - szybki demontaż i montaż
i moje zmagania z SG-7C22 rocznik 1999 (XL)

film okrojony, ponieważ YouTube daje możliwość wgrania do 10min i 2GB. Niemniej jednak kolejne produkcje w przygotowaniu... ;-)

Edit: zamontowanie i schemat
charakterystyka przekładni i tak z zębatką 18T mamy kasetę 12/29

Przełożenia 16T 18T 20T 21T 22T
1. 0,63----- 25-- 29-- 32-- 33-- 35
2. 0,74----- 22-- 25-- 27-- 28-- 29
3. 0,84----- 19-- 21-- 24-- 25-- 26
4. 0,99----- 16-- 18-- 20-- 21-- 22
5. 1,15----- 14-- 16-- 17-- 18-- 19
6. 1,34----- 12-- 13-- 15-- 16-- 16
7. 1,55----- 10-- 12-- 13-- 13-- 14
Ostatnio zmieniony 2010-06-05, 00:21 przez Cezary Czapski, łącznie zmieniany 3 razy.
* KIRK Revolution x 4 * <[shadow=cyan]MISTRAL Vision Alu Pro [/shadow]> < FILMOTEKA >

#2
już bardziej w klimacie i lepszej jakości bez konwersji na .avi
oto i ona Deore DX manetka ST-M075 prawa


Kilka uwag i wskazówek:
Nakrętkę na głównej osi/trzpieniu odkręcamy w prawo (NIE w LEWO).
Jeden trzpień już ukręciłem i szukam nowego, prawego do DX M071 - prawdopodobnie są takie same :roll:

Manetka ma 3 sprężynki. 1-napina całość tzn. trzpień i mechanizm manetki, 2i3-dźwignie manetki i są minimalnie naprężone, tak aby dźwigienka odbiła.

Nacięcia na osi są różne, ale symetryczne. Element możemy założyć lub obrócić o 180° inaczej nie wchodzą.

Całość składamy w tej samej kolejności co rozbieraliśmy.

Sprężynę napinającą mechanizm zapadek zakładamy w plastikową podstawę, wkładamy trzpień (koniec sprężynki musi wystawać od spodu, a nie w mechanizmie - jest dodatkowy otworek w korpusie), zakładamy zewnętrzny pierścień mechanizmu i wsuwamy wewnętrzny z zapadkami. Musimy odpowiednio ustawić. Błąd spowoduje, że mocowanie linki nie znajdzie się na właściwym miejscu. Raczej całości nie da się złożyć inaczej niż powinno bez użycia młotka :lol: Ustawiamy prawie tak jak powinny wejść zapadki w pierścień zewnętrzny i napinamy sprężynę. Trzymany za podstawę i pierścień zewn. i drugą ręką za wewn. z zapadkami. Wykonujemy prawie cały obrót w lewo (wewn. w lewo) i gdy dopasujemy wsuwamy, tak aby nie wypchnąć trzpienia z podstawy. Nie ma znaczenia czy trafimy na pierwszy czy inny ząbek. Możemy włożyć w korpus, aby upewnić się czy mocowanie linki zagra z jej wylotem. Reszta wchodzi sama ;-)

POWODZENIA 8-)

P.S. Nagrane kamerą, zgrane i zmontowane-WindowsMovieMaker- bardzo nieskomplikowany programik
Ostatnio zmieniony 2010-06-05, 01:30 przez Cezary Czapski, łącznie zmieniany 2 razy.
* KIRK Revolution x 4 * <[shadow=cyan]MISTRAL Vision Alu Pro [/shadow]> < FILMOTEKA >

#3
jestem pod wrażeniem!
Czarku, ile manetek na raz mogę Ci przesłać? ;-)
link pozwalam sobie wrzucić jeszcze do wątku "manetka nie działa?"

A co do samych filmików - mam gdzieś jeszcze całą kasetę VHS CAnnondale'a (ok 25min chyba) ze sfilmowanymi poradami serwisowymi Ale nie mam już odtwarzacza żeby próbować jakoś to przekonwertować
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#8
już niedługo filmik "serwisowy" bębenka. a na sucho:

Narzędzia: klucz ampulowy - imbus 10 i płaskownik szerokości ok 29,4mm :roll: - na szerokość wewnętrznej średnicy bębenka.

Po zdjęciu kasety i wyjęciu osi i kulek/wianka płaskownikiem luzujemy wewnątrz bębenka coś co wygląda jak biężnia/miska piasty. ODKRĘCAMY W PRAWO !
W miejsce osi wkładamy imbus 10 i odkręcamy w LEWO. Zdejmyjemy bębenek z piasty.
Odkręcamy wewnętrzną miskę, ale jej nie wyjmujemy, a zdejmujemy część zewnętrzną na której zamontowana była kaseta i odstawiamy. Uwaga na wypadające kulki :-o umiejscowione na samym dole korpusu. Mamy korpus z kulkami i zewnętrzną część z której wyjmujemy odkręconą miskę - wypadną kolejne kulki.
Czyścimy, smarujemy i składamy.
Dolną część korpusu/ bieżnię pokrywamy smarem do łożysk i przyklejamy kulki. Nakładamy część zewnętrzną, a kulki wkładamy z góry i nakręcamy miskę - W lewo. Znajdują się pod nią podkładki dystansowe, których dobór ilości/grubości kasuje luz bębenka. I możemy nakręcić cały bębenek na piastę. 8-)
* KIRK Revolution x 4 * <[shadow=cyan]MISTRAL Vision Alu Pro [/shadow]> < FILMOTEKA >
Załączniki
bębenek.jpg

#9
Brakuje trochę czasu, ale ten filmik musiałem zmontować ;-)

Deore DX piasta FH-M650 bębenek

Wszystko jak napisałem wcześniej, a bębenek zluzowany oczywiście z piastą zaplecioną na kole. Identyczną konstrukcję mają wolnobiegi, więc jest na czym poćwiczyć ;-)

Co jest ważne. Jeśli mamy wyczuwalny luz tzn. część zewnętrzna, na której montujemy kasetę "kolebie się na boki" to możemy to w prosty sposób wyeliminować. Wystarczy usunąć cieniutką podkładkę spod bieżni piasty - tej odkręcanej w prawo. Podkładki są ułożone od najgrubszej do najcieńszej. W tej były 3szt. i zostały 2, a w LX M550 (zdjęcie powyżej), który ma identyczną konstrukcję, miałem 4szt. Jeśli usunięcie górnej nie pomoże to wkładamy ją z powrotem, a wyjmujemy przedostatnią. Po dokręceniu "na maksa" sprawdzamy efekt 8-) Jeśli przedobrzyliśmy to po skręceniu bębenek będzie ciasno się obracał tak jak za mocno skręcona piasta.

Miłej zabawy.
* KIRK Revolution x 4 * <[shadow=cyan]MISTRAL Vision Alu Pro [/shadow]> < FILMOTEKA >