#31
Focker zdjęcie pająka wrzucę z wieczora, bo musze odkręcić małą koronkę.

Jest rzecz której w rozważaniach nie można pominąć: kod VB wybity na blacie. Wg nomenklatury Shimano oznacza, że blat wyprodukowano w lutym 1997. Moim zdaniem to dowód na to, że całość to oryginalny produkt a nie zlepek różnych elementów. Takie blaty katalogowo były tylko w 1993 roku, tylko w grupach LX i DX, potem już nigdy bo w 1994 DX wyleciał z katalogu, a LX dostał mocrodrive. Blaty w korbie XT w 1993 roku były wzięte z XTR M-900. potem XT też dostał microdrive, a XTR został przy 100/74 ale z tarczami jakie miał wcześniej. Zatem nie było możliwości, żeby blaty wziąć z jakiejś innej grupy z 1997 roku, bo nie bylo już żadnej z rozstawem 100/74 oprócz XTR, ale tam blaty były inne.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz, która może (choć w sumie nie musi) mieć znaczenie. Blaty ładnie licują się z pająkiem, co starałem się pokazac na zdjęciu poniżej. To o tyle ważne, że one mają 3mm grubości, a XTR ma prawdopodobnie 4mm (tak przynajmniej było w M900). Zatem gdyby, do pająka z XTR pod blat 4mm dać zębatkę o grubości 3mm powstał by "schodek". To też, choć nie wprost dowodzi, że całość to wypust fabryczny, a pająk jednak nie jest z XTR. Dla pewności trzeba by sprawdzić grubość blatu w M950 i głębokość tego podfrezowania w pająku pod niego.
Załączniki
IMG_1642.JPG

#33
pytanie tylko czy składasz jakiś konkretny zestaw osprzętu lub chcesz tanio kupić korbę
bo jeśłi chcesz reanimować Stare STX RC to musisz uzbroić się w cierpliwość i polować

Kod: Zaznacz cały

http://allegro.pl/coda-korby-mtb-retro-by-cpi-170mm-alu-polecam-i6782688941.html
gość tu sprzedaje korbę CODA (cannondale) z prawie nie używanymi zębatkami bcd 94/58 nawet sobie nie zdaje sprawy jaki ma skarb ... mam na myśli te zębatki

#34
teoretycznie te pająki w 569 750 4 i 5 ramienne739 950 951 952 mają identyczne nakrętki ale same pająki mają różne oznaczenia:
1C4 11000 np XTm750
1C5 11000 XT m750
1C611000 XT m750
1C7 11000 XT m750
1C8 11000 LX m570
1C9 11000 XT m570
a dla XTR
17M 1000
17M 1000-1

moim zdaniem XT i lx powinien być w 100% kompatybilny między sobą ... nakrętki do tych zestawów są identyczne

o dziwo można jeszcze kupić "pająka"

Kod: Zaznacz cały

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/tarcze-i-czesci/p,adapter-tarczy-mechanizmu-korbowego-fc-m570-5-shimano,26439.html
Ostatnio zmieniony 2017-04-18, 21:06 przez arx67, łącznie zmieniany 2 razy.

#35
To, że nakrętki są identyczne jeszcze o niczym nie świadczy. Diabeł tkwi w szczegółach.

Za płytkie gniazdo w pająku (a tak naprawdę przeszkadzają dodatkowe wypusty na korbie):
Obrazek


Nakrętkę można zakręcić, ale już nie da rady założyć pierścienia zabezpieczającego:
Obrazek


A pomiędzy pająkiem i korbą mamy pustą przestrzeń (korba styka się z pająkiem tylko w kilku punktach):
Obrazek


Między Fc-m569 a Fc-m739 pająk można bez problemu przekładać. Ale tak, jak chciałeś zrobić to z XT750 to już nie bardzo się da. Z pająkiem z 570-tki też mogą być problemy.

#36
750tka miała obie wersje 5 i 4 ramienną IC6 i IC7
570tka IC8 i IC9

są na tym adapterze jakieś symbole?


przyznam się że jeszcze nigdy osobiście nie rozbierałem ... oczywiście próbowałeś obracać tym adapterem?

ale jedyny ADAPTER pięcioramienny z BCD 110/74 jest wyłącznie z FC-M750-5 lub FC-M950-HG z tarczami 48/36/26 i wszedł do FCM739 jak widać na samym początku?

choć rocznikowo 739 jest z tego samego roku (97) co FC-M950-HG i też był jeszcze 8 speed
Ostatnio zmieniony 2017-04-18, 21:37 przez arx67, łącznie zmieniany 1 raz.

#37
Na żadnym pająku (STX, 569, 739, 750) nie ma żadnych oznaczeń. Pająk z 750 w odróżnieniu od pozostałych ma małą grubość ząbków wpustowych - 3,8mm (pozostałe 5,0mm) a co za tym idzie - analogicznie korby także.
Próbowałem obracać pająkiem na korbie - nie czuć jakiś luzów jeśli o to pytasz. Ale nie budzi mojego zaufania brak przylegania całą płaszczyzną pająka do korby.

#38
na pierwszym twoim zdjęciu wygląda jakby nie wskoczył ten adapter do końca ... próbowałeś innych pozycji?

a jak to wygląda z góry (od zewnątrz) ?

#39
I'ts mission impossible :) m569 i m739 mają dodatkowe wpusty które nie pozwalają na pełne założenie tego typu pająka. Widać to na tym zdjęciu. M750 czy m560 tego nie mają.
Obrazek

#41
Poniżej foto pająka bez małej koronki. Widać, że różni się od XTR-a który wrzucił Focker.
Obrazek


Pewnie ameryki nie odkryję, bo jak pisałem nie znam się na tych nowoczesnych (>1995) sprzętach, ale mam dwie korby z oznaczeniem M739, które różnią się mocowaniem pająka:

Obrazek
Obrazek


Gołym okiem widać, że pająków nie dało by się zamienić, jako że z 4-ramiennym ma na obwodzie w miejscu mocowania 4 wypustki, których brak w drugiej. Ta z wypustkami ma datę produkcji grudzień 1996 (UL), druga o czym była już mowa jest z lipca 1997 (VG). Odróżnia je jeszcze grubość samej korby w okolicach otworu do wkręcenia pedału - starsza ma większe przewężenie.

Mimo to obie mają oznaczenie FC-M739:
Obrazek


Edit: Pisałem nie widząc jeszcze dwóch poprzednich postów które rzucają światło na sprawę różnych pająków

#42
Gerwazy w pierwszym poście zdjęcie nr 3
to nie jest prawe ramię FC-M739 ... korba ta ma "wypustki" 750 ich nie ma jak na twoim zdjęciu

739 4 i 5 ramienna
Obrazek

Obrazek


750-tka
Obrazek




i jak wcześniej pisałem jedyny XT z BCD110/74 to 5 ramienna FC-M750 z blatami 48/36/26

#43
Znowu widzę usiłujesz zaprzeczać faktom. Wszystkie zdjęcia w pierwszym poście pokazują tą samą korbę. Na jednym z nich widać wybite FC-M739.....
Piszę o tym też w moim poprzednim poście, gdzie są również zdjęcia

#44
zonk w fabryce pierwsza partia FC-M750 chińczyk nie zmienił cyferek przed wytłaczaniem ...

kiedyś wyszedł znaczek z błędem wycofali go z obiegu teraz to jeden z najdroższych znaczków taka analogia .... 739 w każdej z wersji miało wypustki


569 miało wypustki a już 570 ich nie miało

#46
arx67 ...nie masz czasem na imie hit00r ? moze na drugie albo trzecie ???
albo ktorys z kuzynow ???
sorki za ciekawosc i brak dyskrecji ale jakos tak mi sie skojarzylo :oops: :oops: :oops:
Campagnolo record OR
Mavic Geo Dakar
XTR M 900
Deore XT 732/5
Ritchey 2/9
Deore XT 739
......................................

Campagnolo 50 th anniversary..w budowie

#47
zapomniałem dodać że musiało troszkę czasu minąć .....:)
ale fakt ciekawostka na dużą skalę
praktycznie wszędzie używam tylko "ARX67" .... a w szczególnych okolicznościach (tymczasowy) nick "tylkobeznerw" żadnych innych


dodam że tylko że likwidowałem mojego HOOGER BOOGER COMP LX z 1994 roku :(
pozostało mi troszkę osprzętu tzn głównie LX 560 ( hamulce jeszcze canti) i ta nieszczęsna FC-M739 którą zabudowałem mojej starej :)


już nie będę zawracał gitary ... Hoogerek skasowany osprzęt rozdany więc do zobaczyska za jakieś 15 lat :)

#48
Dziękuję bardzo Panowie za podrzucenie linków. Chciałem wsiąść tą korbę z olx-a, ale niestety poszła. Sugino z reichu w cenie bardzo przystępnej i nowa, ale przesyłka do PL-u kosztuje tyle co sama tarcza więc stwierdziłem że nie kupie jej (do tego wygląda na płaską tarczę). Ta specialites cenowo już mniej przystępna, ale też wygląda jakby była płaska więc mam wątpliwości czy by dobrze współgrała z moją korbą. Blat 42 w STX RC FC - MC33 jest wypukły co widać na poniższym zdjęciu, a Sugino wygląda na płaski:

Obrazek


Obrazek


Wydaje mi się że mogłoby to nie zadziałać.
Lubię stare rowery

#49
Gerwazy, milionerze Ty nasz ;-)
Teoria że korba którą masz to prototyp M750 mnie zupełnie nie przekonuje...
Obstawiam od początku wypust niewielkiej partii pod specjalne zamówienie -drobne różnice w samej korbie wymusiła pewnie konieczność dostosowania ramion do pająka 110/74

Nie zapominajmy w naszych rozważaniach o czynniku ekonomicznym - przecież za taki wypust zleceniodawca majątku nie chciał płacić a i producentowi przy sprzedaży we w miarę normalnych pieniądzach operacja musiała się opłacać
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#50
Pobuszowałem trochę w internetach i ... tadam :
https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search
Tłumaczenie translatorem z japońskiego, oryginalny link niczego nie wniesie - same krzaczki ;)

A tu ktoś przerabia 739 na singla:
http://nikanornw.livejournal.com/24710.html

Korba w powiększeniu:
http://ic.pics.livejournal.com/nikanorn ... iginal.jpg

Być może ściął dodatkowe frezy na korbie, ale patrząc na powiększenie jakoś za ładnie i równo krawędź wygląda.

Jak widać - istniały 739 w nietypowej wersji.

#51
Gerwazy wyjaśnił już absolutnie wszystko, ale ja cały czas się zastanawiam po co ktoś zamawiał taką korbę? Chodziło o piasty 135 w trekkingach i potrzebę szerszego q-factoru (o ile dobrze zrozumiałem z japońskiej strony)?

#52
"Czas strzelania, (coś jak czczenia ręki), które zgodnie z lewej i prawej korby na osi, który Chciałabym Kurere pokazują stan zakrzywiony, i myślę, że ludzie, którzy podejmują takie dziwne zdjęcie, które kiedykolwiek widziano nie nie podjąć sam. "
Zaprawdę głęboka myśl :roll: :-P Jestem pełen podziwu jeśli dacie rade cokolwiek z tego zrozumieć :-)

No nic, tak czy inaczej moja korba nie jest jedyną, więc plan na zostanie milionerem poszedł się paść ;-)

#53
marcin74 pisze:arx67 ...nie masz czasem na imie hit00r ? moze na drugie albo trzecie ???
albo ktorys z kuzynow ???
sorki za ciekawosc i brak dyskrecji ale jakos tak mi sie skojarzylo :oops: :oops: :oops:
LOL :!: