RetroMTB FORUM Dyskusyjne Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: skolioza
2012-10-17, 21:09
Marzocchi Z2 1997
Autor Wiadomość
Lukanio 

Wysłany: 2012-10-17, 21:04   Marzocchi Z2 1997

Witam wszystkich retrobikerów zaciekawiło mnie to forum dla tego tu jestem po dłuższym zastanowieniu chciałem sobie kupić dobry i wytrzymały widelec waga mnie nie obchodziła i wpadłem na ten piękny model Z2 teraz pytanie do was jaki olej najlepiej lać do niego i jakie uszczelki kupić ?

Dodaję fotkę
Ostatnio zmieniony przez Lukanio 2012-10-22, 15:34, w całości zmieniany 3 razy  

bikeservice 

Wysłany: 2012-10-17, 21:07   

http://www.marzocchi.com/...UK&IDFolder=777
Po roczniku i modelu znajdziesz ilość i gestość oleju

A uszczelki to moim zdaniem albo Ori albo Enduro

cardamon 

Wysłany: 2012-10-17, 22:00   

czekaj no, wyjme magiczną kule i zobacze jak on wygląda, a potem Ci wszystko powiem ;-) :-P

ps. zapodaj jakieś zdjęcie, z sieci poglądowe chociaż

focker 
Doktor resor

Wysłany: 2012-10-17, 22:26   

A co to za różnica? Kolor czy wykończenie podkowy? ;)
W kwestii oleju i uszczelek nie ma różnicy. Wszystkie Z2 potrzebują oleju 7,5WT. Polecam oryginalny Marzocchi, bo jest super. Niektórzy leją też Motorexa i inne zamienniki, ale wg mnie różnica w pracy jest tu zauważalna.

Co do uszczelek - wg mnie najlepsze mimo wszystko są oryginalne Marzocchi. W Bomberach akurat super się sprawdzają. Do Endurio zawsze miałem awersję, bo one ciaśniej siedzą na goleniach niż oryginalne. Jakoś założenia producenta dotyczące uszczelek bardziej mnie przekonują. Najważniejsze - zamienników z allegro nie polecam, bo to zwykłe uszczelki hydrauliczne 5zł/sztuka i staczają na miesiąc, może dwa.

Tu trochę więcej informacji:
http://forum.retromtb.pl/viewtopic.php?t=803

Co do rocznika - jest wybity na wszystkich elementach amora. To kółko z rokiem w środku. Rok ten to data produkcji - a Marzocchi produkował zawsze amora rok przed rokiem katalogowym. Jeśli więc masz wybite 98, to masz amortyzator z roku modelowego 1999.

Są: Bontrager Privateer ; Wheeler E1 Titanium ; Breezer Lighting ; Endorfina ; Endorfina ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Jose .
Ostatnio zmieniony przez focker 2012-10-18, 05:48, w całości zmieniany 1 raz  

Lukanio 

Wysłany: 2012-10-17, 22:31   

Przed chwilą sprawdziłem w kółeczku jest 96

focker 
Doktor resor

Wysłany: 2012-10-17, 22:35   

Już Ci pisałem w innym wątku, że to model 1997. Wszystko się zgadza.

Są: Bontrager Privateer ; Wheeler E1 Titanium ; Breezer Lighting ; Endorfina ; Endorfina ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Jose .

Lukanio 

Wysłany: 2012-10-17, 22:38   

dzięki za pomoc przeglądam oleje i trochę mnie przeraziła cena MARZOCCHI olej SAE 7,5 1L 100zł co serwis roczny ile musiałbym tego oleju wlewać do widelca ?
http://marzocchi.com.pl/tpo/tpo_1997.php

focker 
Doktor resor

Wysłany: 2012-10-17, 22:42   

Grubo ponad 100ml wchodzi w jedną goleń.
Jeśli nie masz kasy na Marzocchi - lej Motorexa.

ANDRIUBIKER
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-17, 22:44   

olej zawsze najlepiej oryginal, ale super sie sprawdza olej finish line, sa w roznych kolorach zaleznie od sae i miesza sie je aby uzyskac optymalny, ale tani tez nie jest,nominalny w mankach jest motorex, ale nawet wigwam do uszczelnien czyli gesty olej uzywa oleju fox-a, ale ten to juz kosmicznie drogi , niewiedziec czemu, ja stosuje takze olej castrol fork oil, ktory kupuje w sklepie kawasaki, 0,75 litra 35pln
Ostatnio zmieniony przez ANDRIUBIKER 2012-10-17, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  

Lukanio 

Wysłany: 2012-10-17, 22:47   

Eee to warto wydać 100zł na dobry olej niż później płakać nad uszczelką co sezon by wystarczyło wymienić olej i uszczelki

Piksel 

Wysłany: 2012-10-17, 22:53   

Do swoich bombowców używałem dwóch olejów: Motorexa i oryginału Marzocchi. Dla mnie różnica w pracy jest niewyczuwalna.Myślę, że kolega Lukanio tym bardziej nie poczuje różnicy, bo nawet gdyby jakaś niewielka istniała, to nie jest wyczulony na tym punkcie.
Podsumowując, jak nie chcesz inwestować w oryginalny olej, to bez obaw możesz lać zamiennik.

cardamon 

Wysłany: 2012-10-17, 23:23   

focker napisał/a:
A co to za różnica? Kolor czy wykończenie podkowy? ;)

Lukanio w innym wątku pisał, że nie jest pewien rocznika, wiec lepiej sie upewnic, po 2000 były Z2 z M-Archem wiec w kwestii uszczelek sie jednak troszkę różnią :)

olej Silkolene PRO RSF 7.5 też dobry 8-)

focker 
Doktor resor

Wysłany: 2012-10-18, 01:48   

Przecież w tytule było napisane 1998. Ale nieważne. To, czy uszczelki są do M-Arch czy do rozkręcańca ma drugorzędne znaczenie, bo grunt to mieć oryginalne olejowe, ewentualnie Enduro. Kupowanie zamienników z allegro to strata czasu i pieniędzy.

M-arch i standard mają te same, uszczelki olejowe, a kurzowe różnią się niewiele. M-Arch bez problemu użyjesz w starszych modelach bez żadnego kombinowania. Wchodzą normalnie i tyle. Gorzej odwrotnie. Ja wiec wolę kupić M-Arch, bo są zwykle trochę tańsze, a wchodzą do wszystkich Bomberów. Poza tym w jakiejś oficjalnej instrukcji Marzocchi czytałem, że uszczelki kurzowe można spokojnie wymieniać przy co drugiej wymianie olejowych (czyli 2x rzadziej - byle dobrze wyczyścić kurzówki).

cardamon 

Wysłany: 2012-10-18, 07:24   

focker napisał/a:

M-arch i standard mają te same, uszczelki olejowe, a kurzowe różnią się niewiele. M-Arch bez problemu użyjesz w starszych modelach bez żadnego kombinowania. Wchodzą normalnie i tyle.

ooooooooooo i to jest bardzo cenna uwaga :) bo z tymi fi30 do starszych modeli jest coraz gorzej a m-archy po sklepach jeszcze sporo :) dzięki

qsik 
wściekły wiewiór

Wysłany: 2012-10-18, 09:40   

focker napisał/a:
Przecież w tytule było napisane 1998. Ale nieważne. To, czy uszczelki są do M-Arch czy do rozkręcańca ma drugorzędne znaczenie, bo grunt to mieć oryginalne olejowe, ewentualnie Enduro. Kupowanie zamienników z allegro to strata czasu i pieniędzy.

Bo głąby nie wiedzą co sprzedawać :) Przetestuj sobie kiedyś uszczelki dwuwargowe o symbolu TC 30 40 7. U mnie nieźle sie spisywały chociaż oryginał to nie jest.

Odpowiedz do tematu