RetroMTB FORUM Dyskusyjne Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Manetka - nie działa ???
Autor Wiadomość
Piotr 
Wielki Inkwizytor

Wysłany: 2009-11-26, 09:23   Manetka - nie działa ???

Manetka, aby uszkodzić takie szpejo trzeba być bardzo zdeterminowanym albo mieć pecha.
Zazwyczaj jest tak , iż po paru latach smar jakim konserwuje sie części w manetce zestala się powodując brak możliwosci zmiany biegu, manetka chodzi sobie luźno.
Ale to nie problem , bo można ją po prostu przepłukać- wyczyścić naoliwić i jazda dalej.

N zdjeciach widać typową manetke z lat 90-tych, altusa bodajże, która odmówiła pracy.
Manetke rozbieramy z części plastykowych - obudowy, a następnie przepłukujemy całość benzyną.
Na szczególną uwage zwracamy na punkty 1 i 2, jest to oś działania zapadek, w których zazwyczaj zestala się smar/olej powodując nieprzeskakiwanie zapadek.
Zapadki delikatnie odchylamy śmigając pedzlem z benzyną, aż zaczną lekko i szybko pracować.
Przy okzaji oczywiscie wyśmigamy cały mechanizm manetki aby był czysty bez starego smaru.
Po całej tej operacji ja psikam całosć olejem w sprayu, aby wypchnąć resztki benzyny i dodatkowo "naoliwić" współpracujące części.

Po takim zabiegi manetka chodzi jak zegarek ciesząc nas swoja idealną pracą.

Na końcu składamy całość do kupy, podłączamy i działa.

tel. 666-316-604

Cezary Czapski 

Wysłany: 2010-01-15, 02:53   

Albo rozbieramy wszystko na czynniki pierwsze, czyścimy, polerujemy, smarujemy, składamy i do gabloty....... bo to zabytek - jeszcze się uszkodzi :lol:

dx2.jpg
Plik ściągnięto 727 raz(y) 176,9 KB

Ostatnio zmieniony przez Cezary Czapski 2010-03-22, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

Piotr 
Wielki Inkwizytor

Wysłany: 2010-01-15, 09:41   

No nareszcie mam następce w " rozbierankach ".

Może wrzucajcie zdjecia przez serwery , ładniej to widać.
tel. 666-316-604

Jastrzomb 

Wysłany: 2010-01-15, 11:13   

Rozebrac to jedno, ale potem to zlozyc :)

Cezary Czapski 

Wysłany: 2010-01-15, 11:54   

nic trudnego: rozbierając układamy wszystko w rządku i wkładamy w odwrotnej kolejności - elementy montowane na jednym trzpieniu. Jedyna "trudność" to ustawienie zaczepu linki wraz z bębnem i zapadkami przy odpowiednim naciągnięciu sprężynki. Reszta to "pikuś" ;-)

skolioza 
Administrator
Ojciec Dyrektor :P

Wysłany: 2010-01-15, 12:05   

Czarku respekt! ja mając lat naście rozebrałem identycznego DXa, po czym za jakiś czas udałem się do zaprzyjaźnionego serwisu po jakieś manetki ze szrotu :mrgreen: Od tej pory mam uraz, nie tykam się tego ograniczając jedynie do czynności zaprezentowanych przez Piotra ;-)
Apropos nie miałeś kłopotu z nakręceniem nakrętki trzymającej wszystko w kupie - ja pamiętam że z tym miałem największy kłopot, jakby trzpień był lekko stożkowy, rozszerzający na końcu się ku dołowi (zabezpieczenie przed rozkręceniem? tak sobie to wtedy tłumaczyłem)

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

Jastrzomb 

Wysłany: 2010-01-15, 13:04   

A czy wszystkie polaczenia sa skrecane ? bo cos mi swita (jestem teraz w pracy i nie wiem mam przed soba zadnej manetki :)) ze czesc polaczen w manetce bylo nitowanych

Cezary Czapski 

Wysłany: 2010-03-22, 11:10   

Manetka Shimano Deore DX Repair

Manetka Deore DX - krok po kroku klikaj Next

Elo78 

Wysłany: 2010-03-23, 16:10   

A jest może podobny guide apropos prawej klamkomanetki Shimano 105 1055? Właściwie to chciałbym tylko zobaczyć jak zdjąć dźwignie , żeby dostać się do mechanizmu , przepłukac go i nasmarować.

Cezary Czapski 

Wysłany: 2010-03-24, 00:36   

znalazłem tylko w tej formie
http://www3.big.or.jp/~nu...anoST1055RP.gif

i link'a ponownie do całości http://www3.big.or.jp/~nu..._ShimanoRP.html

z rozebraniem nie będzie najmniejszego problemu ;-)
Sam mechanizm nie jest rozrysowany, ale wystarczy zdejmować poszczególne elementy układając je w kolejności jeden za drugim. Niektórzy nawlekają na sznureczek. Nie będzie problemu z kolejnością przy składaniu. Ważne by zapamiętać kierunek naciągu sprężynek oraz najlepiej w skrajnym położeniu zmieniarki.
Można całą "operację" przeprowadzić na zasadzie 2kroki do przodu, jeden do tyłu. Zdejmujemy i wkładamy. W ten sposób przy składaniu całości, dany element, nie będzie montowany przez nas po raz pierwszy i nie będzie wątpliwości jak powinno być to zrobione.
Właściwą pracę manetek gwarantują odpowiednie ustawienie zapadek i właściwy naciąg mechanizmu sprężynkami.
Celem nabrania wprawy proponuję rozłożyć i złożyć mechaniczny minutnik :roll:

przemo 

Wysłany: 2010-04-13, 09:51   

Po zakupie mojej "nowej" miejskiej kozy manetki niestety nie działały tak jak byłem do tego przyzwyczajony. Pojeździłem tak kilkanaście razy, ale stwierdziłem, że dalej tak być nie może. Zachęcony wpisami w tym wątku rozebrałem manetkę na części pierwsze i co śmieszniejsze udało mi się ją złożyć :-D . Usunąłem mnóstwo starego, gęstego smaru, naoliwiłem i tak jak Piotr mówił, chodzi jak zegarek. Złożenie tego wszystkiego do kupy zajęło mi trochę czasu, bo jedną sprężynę chciałem wsadzić na odwrót i coś nie działało.Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony kulturą zmiany biegów. Poza tym przednia manetka ma coś jak "półbiegi" pewnie po to, żeby łańcuch nie obcierał wózka. Jak dla mnie rewelacja.

emdoem 

Wysłany: 2010-04-13, 18:27   

Juz mi sie baaaardzo podoba to forum. Szukalem zamiennika do swojej przedniej manetki STI LX, ktore polecialo kiedys w kosz. Ppo przeczytaniu tej instrukcji oswiecilo mnie i pobieglem do piwnicy po STI 200gs ktore wyglada tak samo jak LX i tez do dzisiaj nie dzialalo :) szybkie mycie oliwienie i smiga jak zegarek.

Swoja droga- czy poza oznaczeniami na obudowie manetki STI z tamtych lat roznia sie czymkolwiek w srodku?

wielkie dzieki za Porade- kilka cennych minut dziennie mniej bez allegro :)

skolioza 
Administrator

Wysłany: 2010-04-13, 20:29   

emdoem napisał/a:

Swoja droga- czy poza oznaczeniami na obudowie manetki STI z tamtych lat roznia sie czymkolwiek w srodku?

Exage 300/400/500 LX miały te same klamkomanetki sygnowane jedynie Shimano (L) i 7speed (R),
Deore LX grupy M550 był wyposażony dodatkowo w gumy uszczelniające na klamkach oraz pod nimi inne śruby regulacji naciągu linki, miały oznaczenie modelu na manetce L i inny kształt "przycisków" manetki,
200GS zaś nie był zintegrowany z klamkami (zmieniarka była na 99% ta sama co w Exage)

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

zimny 

Wysłany: 2010-04-22, 13:04   

skolioza napisał/a:
Exage 300/400/500 LX miały te same klamkomanetki sygnowane jedynie Shimano (L) i 7speed (R),
Deore LX grupy M550 był wyposażony dodatkowo w gumy uszczelniające na klamkach oraz pod nimi inne śruby regulacji naciągu linki, miały oznaczenie modelu na manetce L i inny kształt "przycisków" manetki,
200GS zaś nie był zintegrowany z klamkami (zmieniarka była na 99% ta sama co w Exage)
mimo wszystko te manetki sie troche w srodku roznia

(wysokosc zabkow, troche inne zapadki - moze uda mi sie zrobic fotke) - w kazdym razie uwazam ze byl to krok wstecz wzgledem thumbow (ergonomia porazka) ,nadaja sie co najwyzej do roweru miejskiego/turystycznego (strasznie przeklinalem DX'a bedac na niego skazanym przez ponad tydzien;P)

a najgorzej jak sie rozpadna przy nieostroznym rozbieraniu (mialem tak, bo sprezyna trzymajaca zapadki pekla, a srubka kontrujaca od dolu sie wykrecila)

(zreszta jestem nieobiektywny - uznaje tylko gripy i thumby;)

skolioza 
Administrator

Wysłany: 2010-04-22, 13:50   

yyyyyy ale wspomniane manetki DX/XTa zmieniarki 200GS/Exage/LX to zupełnie inna bajka
tamte były jeszcze mniej ergonomiczne, miały wielkie plastikowe klamy na 4 paluchy i wymagały większego wychylenia kciuka w dół do zmiany na większe koronki
Wg mnie były 2 grupy XT/DX oraz 200GS/Exage/LX w obrębie których mechanizmy były te same , ale z suwmiarką nie porównywałem

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

Odpowiedz do tematu