Wielkość ramy?

#1
Siedzę i myślę. Panowie wytłumaczcie mi proszę :roll: o co chodzi z tymi dziecinnymi rozmiarami ram i rurami podsiodłowymi wyciągniętymi tak koszmarnie wysoko jak nos Pinokia albo wyglądającymi jak niedopasowane gacie :-D .Przecie gdyby rama była wyższa to i tak punykt ciężkości jest w tym samym miejscu- idzie o spokojniejsze zaliczanie gleby :-D

#3
rysiek, ten cały bajzel z rozmiarami ram wynika z kretyńskiej emtebizacji Polski w latach 90. Emtebizacji - czyli wszyscy kupowali (i często kupują) rowery o geometrii MTB do codziennej jazdy po mieście i na spacer do lasu.
Rower o geometrii MTB to wysoce wyspecjalizowana maszyna służąca do szybkiego pokonywania przeszkód i podjeżdżania/zjeżdżania ze stromych wzniesień. Tylko i wyłącznie do tego. Stąd te małe ramy, po prostu musisz wygodnie balansować ciałem nad rowerem (przerzucając punkt ciężkości). I w miarę łatwo, jak już się zbliża dzwon, ewakuować się z ramy. To samo zresztą dotyczy amortyzacji - do zwykłej rekreacyjnej jazdy jest to zbędny gadżet.

Niestety, ponieważ w PL dobre rowery miejskie/touringowe praktycznie nie były dostępne, sprzedawcy wciskali ludziom o wiele za duże ramy MTB, bo to była jedyna metoda, by na takim rowerze w ogóle dało się wygodnie (czyli po mieście i na spacerek do lasu) jeździć. Opychając przy okazji za ekstra kasę regulowany mostek, bagażnik i stopkę, czyli rzeczy, które w klasycznej maszynie MTB są potrzebne jak klima w traktorze.
Moje skromne dzieła: -> http://rpk.ehost.pl/wp/kategorie/rowery/

#4
Mniejsza rama to też niżej położony środek ciężkości i większa łatwoskrętność. To też się przydaje w jeździe w terenie. W rowerze miejskim/touringowym bardziej ceniona jest stabilność.
Poza tym mniejsza rama to też zazwyczaj mniejsza masa - chociaż to co zyskujesz na krótszej podsiodłówce i tak musisz oddać w dłuższej sztycy.
Ostatnio zmieniony 2017-08-22, 10:58 przez focker, łącznie zmieniany 1 raz.
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#5
Cenię mądre spostrzeżenia- i w zupełności mi wyjaśniły co i dla czego. W większości fikam po mieście a tam 80% to MTB (Pinokio) dla tego zapytałem. Wizualnie wyglądają tak trochę śmieszno- pokracznie.
Pozdro
cron