Regulacja napędu.

#1
Coś tam już zaobserwowałem, ale nie zaszkodzi zapytać większych fachowców.
Który elementu składowy napędu będzie miał wpływ na następujący objaw:
Tylna przerzutka na każdej zębatce kasety przy napędzaniu pracuje gładko i bez problemowo. Przy kręceniu pedałami w tył na niektórych zębatkach łańcuch hałasuje i tnie się, na innych działa płynnie bez zbędnego hałasu.
Regulacja przerzutki, źle dobrana długość łańcucha ?

#3
może być napięcie głównej sprężyny przerzutki - górne kółko może być za blisko trybów
może być też przykrótki łańcuch
może być suma luzów na przerzutce, która przy kręceniu w tył nieco inaczej ją ustawia przez co łańcuch nie wchodzi idealnie na kółeczko
może być pewnie jeszcze coś, ale ciężko zdiagnozować jednoznacznie nie widząć
RetroMTB na Facebooku

SPRZĘT DO SPRZEDANIA

#5
Wszystko czyste, przesmarowane. Tylna piasta nowa. Z doborem długości łańcucha miałem kłopot bo wg. instrukcji: największa z przodu i z tyłu z pominięciem przerzut,ki + 2 ogniwa. Przy tak dobranej długości na ustawieniu najmniejsza z przodu i z tyłu(już z przerzutką) wózek ustawiał się całkowicie w poziomie, równolegle do podłoża i przycierał o siebie. Skróciłem jeszcze1 czy dwa ogniwa i ogólnie jest ok. Hałasuje tylko i haczy przy kręceniu do tyłu. Wkręciłem na maksa śrubkę do regulacji przy haku (ta która opiera się o hak ramy) Pomogło o tyle, że teraz hałasuje tylko na największej z tyłu.
Przerzutka STX RC w bdb stanie, nie zauważyłem żadnych luzów.
Chyba bym obstawiał "napięcie głównej sprężyny przerzutki - górne kółko może być za blisko trybów"
Z tego co zauważyłem to tylko rozebranie całej przerzutki wchodzi w grę, żeby bardziej napiąć tę sprężynę.

#7
Ewentualnie pokrzywiona sama przerzutka. Czasami z wyglądu może być wszystko ok, ale w rzeczywistości jakiś strzał ją lekko wygiął.
Co do regulacji odległości, to w STX RC powinna być (chyba, że ktoś całkowicie wykręcił samą śrubę). Tu ją widać na zdjęciu, oznaczenie C:
Obrazek
OLX: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/OhVB/

Są: Bontrager Privateer ; Breezer Lighting ; Cannondale F900 ; Sunn Cross ; Viner Comp Line
Były: Puch ; Wheeler E1 Titanium ; DrJekyll i MrHyde ; FSR ; FSR2 ; Klein ; Puch2 ; Trek ; HKeK ; Endorfina ; Jose .

#9
Śrubka C to śrubka o której piszę i nazwałem ją śrubką przy haku. Tak mi się wydawało, że jej dokręcanie powoduje odsunięcie górnego kółka, jednak różnica była minimalna więc nie byłem do końca pewien.
Największa zębatka 30T więc chyba wszystko się wyjaśniło. Ostatecznie przy normalnym użytkowaniu wszystko działa sprawnie więc chyba nie będę więcej rozpamiętywał. Dzięki za podpowiedzi.
cron